Kultura

Radiowy Splendor dla Talara. Gala w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2011 06:59
Aktor teatralny i filmowy Henryk Talar otrzyma nagrodę Wielkiego Splendora 2011. To wyróżnienie przyznawane za wybitne kreacje w słuchowiskach radiowych oraz twórczy wkład w rozwój i umacnianie roli radia artystycznego w Polsce.
Audio
  • Krzysztof Sielicki: jedna z najważniejszych nagród aktorskich w Polsce
  • Janusz Kukuła: Splendor splendorów dla Olgierda Łukaszewicza
Henryk Talar
Henryk TalarFoto: Iza Bek

Poinformował o tym na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

Nagrody Splendor 2011 - rozmowa z Januszem Kukułą

Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia odbędzie się gala wręczenia nagród Teatru Polskiego Radia - Wielki Splendor ( o godz. 14.00 ).

Przyznaje ją zespół artystyczny publicznego radia. Z czasem Wielki Splendor stał się jedną z najważniejszych nagród aktorskich w Polsce - powiedział kierownik literacki Teatru Polskiego Radia Krzysztof Sielicki.

Wielki Splendor przyznawany jest nie tylko za osiągnięcia artystyczne. - To wyróżnienie wyraża ZASP- owską ideę aktora - obywatela; kogoś kto bierze odpowiedzialność za rzeczy ważniejsze niż jedna czy druga rola - podkreśla Krzysztof Sielicki. Laureatami zostają zawodowcy najwyższej klasy, którzy swoje doświadczenie i umiejętności potrafią przekazywać młodszym kolegom - dodał kierownik literacki Teatru Polskiego Radia.
Pierwszym laureatem Wielkiego Splendora 23 lata temu był Bronisław Pawlik. Wyróżnienie to otrzymali też między innymi: Zofia Rysiówna, Zbigniew Zapasiewicz, Gustaw Holoubek, Krzysztof Kolberger oraz Teresa Lipowska.

Splendor Splendorów

Od 2006 r. przyznawana jest również nagroda Splendor Splendorów. W tym roku otrzyma ją aktor teatralny i filmowy Olgierd Łukaszewicz. Pierwszy otrzymał ją Wiesław Michnikowski. Ponadto okazjonalnie przyznawany jest również Honorowy Wielki Splendor za całokształt dorobku twórczego w dziedzinie reżyserii, pisarstwa radiowego.

Od ubiegłego roku przyznawany jest także Tele-Splendor, ustanowiony dla wyróżnienia twórców swobodnie poruszających się w świecie słuchowisk i w świecie spektakli telewizyjnych. Od tego roku to wyróżnienie będzie przyznawane pod patronatem Włodzimierza Ławniczaka, byłego Członka Zarządu TVP. Ubiegłorocznym laureatem został Andrzej Bart - powieściopisarz, scenarzysta i reżyser. Dzisiejsza gala rozpocznie się o 14.00 w siedzibie Teatru Polskiego Radia w Studiu S-2. Transmisja ogłoszenia werdyktu w Programie 1 Polskiego Radia.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, to

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

W Radiu mogłam być i wiedźmą, i dobrą matką

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2010 12:02
Teresa Lipowska – laureatka tegorocznego Wielkiego Splendora – wspomina swoją teatralno-radiową drogę artystyczną. W "Sezonie na Dwójkę" z aktorką rozmawiał Tomasz Mościcki.
rozwiń zwiń