Kultura

Teatr Żebrowskiego już działa

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2010 07:00
Pałac Kultury i Nauki staje się swoistym zagłębiem teatralnym. W jego przestrzeniach działa już Teatr Dramatyczny, Studio i Lalka. Dołącza kolejny- prywatny Teatr 6. piętro, któremu przewodzą: dyrektor artystyczny Michał Żebrowski i dyrektor programowy Eugeniusz Korin.

Pałac Kultury i Nauki staje się swoistym zagłębiem teatralnym. W jego przestrzeniach działa już Teatr Dramatyczny, Studio i Lalka. Dołącza kolejny- prywatny Teatr 6. piętro, któremu przewodzą: dyrektor artystyczny Michał Żebrowski i dyrektor programowy Eugeniusz Korin.

 

''(źr. Wikipedia)

Pierwszą prywatną scenę teatralną, która pojawiła się na kulturalnej mapie stolicy, powołała do życia Krystyna Janda. Polonia, która powstała w budynku po nieczynnym kinie, jest dziś jedną z najbardziej prężnych - pod względem liczby premier i przedstawień w sezonie - scen Warszawy. Już za kilka dni, w dawnym Kinie- Ochota, Krystyna Janda otworzy nową scenę „Och -Teatr”. Dobrze radzi sobie także Teatr Kamienica Emiliana Kamińskiego. O tym, że otwarcie swojej prywatnej sceny ma w planach Michał Żebrowski, mówiło się od dawna. W końcu się udało. Miejsce - szóste piętro Pałacu Kultury i Nauki. Pierwsza premiera - 6 marca.

Eugeniusz Korin, który jest dyrektorem programowym Teatru 6. piętro zapowiada, że nie uważa innych prywatnych scen za konkurencję, wręcz przeciwnie, liczy na wsparcie z ich strony. - Wierzymy, że widownia która przychodzi do nich, przyjdzie też do nas- dodaje Korin.

Jak zapowiada Michał Żebrowski celem powstania Teatru 6. piętro jest stworzenie w samym centrum stolicy miejsca, będącego kontynuacją tradycji teatru literackiego, a zarazem odpowiadającego rosnącemu zapotrzebowaniu na tzw. teatr bez wykluczonych, czyli sceny skupiającej uwagę widzów, którzy lubią różne gatunki sztuki - dodaje Żebrowski.

W repertuarze teatru pojawią się zarówno rzeczy już znane (powstałe z inicjatywy spółki Żebrowski & Korin ProSkene, jak np. "Fredro dla mężów i żon", "Ucho van Gogha"), jak i całkowicie nowe projekty. - Mamy zamiar wszystkie te nasze rozproszone dzieci zebrać pod jeden dach - mówi Żebrowski i zapowiada, że zależy mu na wystawianiu tytułów, które sam chciałby oglądać.

Pierwszą sztuką, której premiera odbędzie się 6 marca, będzie legendarna, "Zagraj to jeszcze raz, Sam" Woody Allena, w reżyserii Eugeniusza Korina, w której obok Małgorzaty Sochy, Anny Cieślak, Michała Żebrowskiego i Daniela Olbrychskiego, w teatrze zadebiutuje Kuba Wojewódzki. - Jest to decyzja artystyczna, nie komercyjna - tak Korin tłumaczył wybór na głównego aktora Wojewódzkiego.

-Uważamy, że Woody Allen dzisiaj to nie jest aktor czy reżyser, tylko pewnego rodzaju stosunek do świata, ironiczne poczucie humoru, pewna wizja świata - zapowiada Żebrowski.

W planach Teatru 6. piętro są roczne cykle tematyczne, m.in. "Miłość, Zdrada i Przebaczenie wg Woody'ego Allena" - tryptyk, w którym znajdą się dwie niegrane dotychczas sztuki wybitnego reżysera, "Fredro Boyem" - wystawienie kilku najbardziej aktualnych komedii Aleksandra Fredry, a także seria monodramów młodych twórców "O tym jeszcze nie było".

Oprócz tego w miesiącach wakacyjnych twórcy Teatru 6. piętro będą prowadzić impresaryjną scenę muzyczną pod hasłem "6. piętro wyższy poziom teatru". Zapraszani będą zarówno polscy, jak i zagraniczni wykonawcy. Nie zabraknie także tzw. masterclasses, w trakcie których wybitni artyści różnych.

- Michał Żebrowski zapowiada, że na scenie swojego teatru nie zobaczymy spektakli przez niego reżyserowanych. – Nie zamierzam reżyserować, bo tego nie potrafię. To jest zupełnie osobny talent artystyczny - dodaje dyrektor Teatru 6. piętro.

(mz, pap, Wybieram Dwójkę)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Och-Teatr

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2009 11:34
Och-Teatr właśnie tak będzie nazywała się nowa teatralna scena, która już niebawem pojawi się na kulturalnej mapie stolicy. Sceną przy Grójeckiej zarządzała będzie Krystyna Janda. Za wizerunek miejsca i program artystyczny będzie odpowiadała jej córka- Maria Seweryn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Och-Teatr rusza w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2010 14:51
Och-Teatr, tak nazywa się nowa scena Fundacji Krystyny Jandy, która swoją siedzibę będzie miała w dawnym Kinie Ochota.
rozwiń zwiń