Powstanie Warszawskie (nowe)

Powstanie Warszawskie. 18 sierpnia 1944. Warszawa płonie. Trwa walka na butelki zapalające i miotacze ognia

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 06:00
Osiemnasty dzień powstania, piątek. Tego dnia od rana niemieckie lotnictwo i artyleria nieprzerwanie atakują Stare Miasto. Ogromne zniszczenia obejmują rejon pl. Zamkowego. W okolicach katedry na ul. Miodowej, Piwnej i Podwalu trwają cały dzień walki na granaty, butelki zapalające i miotacze ognia.
Śródmieście Północne. Powstaniec z patrolu por. Stanisława Jankowskiego Agatona i dwóch łączników przechodzi wybitym przejściem z posesji przy ul. Wroniej 8 do kamienicy Wronia 6. Ujęcie w kierunku zachodnim. W tle po prawej widoczny fragment Fabryki Bormann, Szwede i s-ka przy ul. Wroniej 1, 3 sierpnia 1944.
Śródmieście Północne. Powstaniec z patrolu por. Stanisława Jankowskiego "Agatona" i dwóch łączników przechodzi wybitym przejściem z posesji przy ul. Wroniej 8 do kamienicy Wronia 6. Ujęcie w kierunku zachodnim. W tle po prawej widoczny fragment Fabryki "Bormann, Szwede i s-ka" przy ul. Wroniej 1, 3 sierpnia 1944.Foto: Stefan Bałuk, Muzeum Powstania Warszawskiego
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Płoną domy i kamienice na Podwalu, Piwnej i Świętojerskiej, Siennej, Zielnej i Moniuszki. Na ul. Bielańskiej bomby powalają budynek Banku Polskiego. Ostrzał artylerii skupia się na północnej części dzielnicy – od Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych do szpitala Jana Bożego przy ul. Bonifraterskiej 2 i Muranowa.


Posłuchaj
02:07 A45456 18.08 Powstancze kalendarium_1251817_1.mp3 - Na Czerniakowie był ślub mego kolegi, Mietka Pokrzywy. Jego żona zginęła następnego dnia. (PR, 2014)

W Śródmieściu powstańcy odzyskują stracone dzień wcześniej koszary przy ul. Ciepłej i magazyny żywności w budynkach firmy Pluton. W rejonie Politechniki czwarty dzień zażartych walk. Nieprzyjaciel próbuje zająć cały teren uczelni.

Na Mokotowie oddziały AK kontrolują Sielce, ul. Belwederską, część Czerniakowa i Sadybę. Są tam oddziały rtm. Andrzeja Czaykowskiego ps. Garda, kompania B-3 pułku "Baszta" pod dowództwem por. Michała Juchnickiego ps. Wicher i pluton Armii Ludowej. W ciągu dnia niemieckie wojska zmuszają powstańców do ewakuacji z ul. Belwederskiej i z Czerniakowskiej.


Posłuchaj
01:33 18 sierpnia Wspomnienia Jacka Cydzika ps. Ran o walkach na Sadybie. (Archiwum PR)

 

Posłuchaj

13:12 Dni Walczącej Stolicy, 18.08.mp3 Wspomnienia m.in. Andrzeja Szczypiorskiego, pisarza, żołnierza Armii Ludowej; Stanisława Zadrożnego, komendanta powstańczej radiostacji AK "Błyskawica"; wspomnienia Tadeusza Bora-Komorowskiego z jego książki "Armia Podziemna" (czyta lektor). Cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)

 

Gen. Erich von dem Bach, głównodowodzący akcją przeciw Powstaniu Warszawskiemu podejmuje próbę skłonienia powstańców do kapitulacji.   

Wspomnienia gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego: " […] Von dem Bach wzywał do kapitulacji, obiecując prawa kombatanckie pod warunkiem złożenia broni. W razie odrzucenia jego propozycji groził zniszczeniem miasta i wytępieniem jego mieszkańców. […] Niemcy zbyt często łamali obietnice […]. Kapitulacja w naszym przekonaniu była równoczesna ze zbiorową masakrą ludności i wojska. […] Poza tym liczyłem na to, że Rosjanie lada dzień mogą rozpocząć natarcie, które w najbliższym czasie doprowadzić powinno do zajęcia przez nich Warszawy. […] Kazałem wobec tego pozostawić list von dem Bacha bez odpowiedzi".    


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak