Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018

PjongCzang 2018: Bjoergen królową, hokeiści z Rosji mistrzami. Igrzyska w Korei dobiegły końca [17. DZIEŃ IGRZYSK NA ŻYWO]

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 14:10
Za nami dwa tygodnie emocji, nadziei, rozczarowań, wzlotów i upadków, celnych strzałów i pudeł. Przed nami czas podsumowań i wyciągania wniosków. Za cztery lata zapraszamy na kolejne zmagania na olimpijskich arenach. Igrzyska w PjongCzangu dobiegły końca.   
Audio
 • Marek Solecki relacjonuje bieg na 30 km techniką klasyczną kobiet (Prosto z Pjongczangu/Radiowa Jedynka)
 • Rosyjscy sportowcy nie będą nieśli flagi narodowej na ceremonii zakończenia olimpiady w Pjongczangu. Międzynarodowy Komitet Olimpijski podtrzymał sankcje nałożone na reprezentację Rosji. Decyzja o ewentualnym przywróceniu praw Rosyjskiemu Komitetowi Olimpijskiemu ma zostać rozpatrzona w innym terminie. Z Moskwy Maciej Jastrzębski (IAR)
 • Bobsleiści Mateusz Luty, Łukasz Miedzik, Grzegorz Kossakowski i Arnold Zdebiak zajęli w PjongCzangu 13. miejsce. Zaskoczony dobrym wynikiem "Biało-czerwonych" jest były reprezentant Polski, dwukrotny olimpijczyk Tomasz Żyła (IAR)
 • Były bobsleista Tomasz Żyła przyznał, że jego młodsi koledzy osiągnęliby więcej, gdyby mieli taki sprzęt, jak rywale (IAR)
 • Zdaniem byłej reprezentantki Polski Bernadety Bocek-Piotrowskiej, Justyna Kowalczyk pokazała się w PjongCzangu z bardzo dobrej strony, mimo że nie była w najlepszej dyspozycji (IAR)
 • Marit Bjoergen w PjongCzangu zdobyła ósme złoto olimpijskie (15. medal łącznie), dzięki czemu stała się najbardziej utytułowaną zawodniczką w historii, biorąc pod uwagę wszystkie zimowe dyscypliny. Bocek-Piotrowska uważa, że Norweżka doskonale zwieńczyła swoją karierę (IAR)
 • Justyna Kowalczyk na czternastym miejscu zakończyła igrzyska w Pjongczangu (Prosto z Pjongczang' Radiowa Jedynka)
 • Wypowiedzi Justyny Kowalczyk i Mateusza Lutego po niedzielnych startach, Marek Solecki podsumowuje niedzielę na olimpijskich arenach (Prosto z Pjongczang/Radiowa Jedynka)
 • Cezary Gurjew i Tadeusz Kwaśniak relacjonują przebieg ceremonii zamknięcia igrzysk w PjongCzangu część 1. (PR1)
 • Cezary Gurjew i Tadeusz Kwaśniak relacjonują przebieg ceremonii zamknięcia igrzysk w PjongCzangu część 2. (PR1)
 • Cezary Gurjew i Tadeusz Kwaśniak relacjonują przebieg ceremonii zamknięcia igrzysk w PjongCzangu część 3. (PR1)
 • Justyna Kowalczyk po starcie na 30 km o swoim występie w PjongCzangu oraz o swojej przyszłości (PR1)
 • Cezary Gurjew i Tadeusz Kwaśniak relacjonują przebieg ceremonii zamknięcia igrzysk w PjongCzangu część 4. (PR1)
 • Rafał Bała podsumowuje Zimowe Igrzyska Olimpijskie w PjongCzangu (Jedynka)
 • Tomasz Gorazdowski podsumowuje Zimowe Igrzyska Olimpijskie PjongCzang 2018 (Trzecia Strona Medalu/Trójka)
 • Tomasz Gorazdowski i Jan Pachlowski podsumowują Zimowe Igrzyska Olimpijskie PjongCzang 2018 (Trzecia Strona Medalu/Trójka)
Ceremonia zamknięcia igrzyska na Olympic Stadium w PjongCzangu
Ceremonia zamknięcia igrzyska na Olympic Stadium w PjongCzangu Foto: EPA/SERGEI ILNITSKY

Polskie Radio było jedyną w naszym kraju radiofonią z wyłącznymi prawami do Igrzysk Olimpijskich PjongCzang 2018. Wydarzenia w PjongCzangu relacjonowaliśmy w specjalnym serwisie PjongCzang2018.polskieradio.pl oraz na antenach Jedynki, Trójki, Czwórki oraz PR24.

14.00 - Zgasł olimpijski płomień, za cztery lata kolejne spotkanie, w Pekinie. Już teraz zapraszamy do śledzenia igrzysk na antenach Polskiego Radia oraz w portalu PolskieRadio.pl. Z kolei za kilka dni - 9 marca - na olimpijskich arenach w PjongCzangu pojawią się paraolimpijczycy. Ich zmagania także będziemy obserwować i relacjonować. Zapraszamy!   

13.44 - Na zakończenie występ tych panów

13.40 - Szef MKOl Thomas Bach ogłosił właśnie, że igrzyska uważa za zamknięte!

13.30 - A teraz czas na przemówienia oficjeli

13.20 - Za nami prezentacja tego, co nas czeka za cztery lata w Pekinie, podzcas kolejnych zimowych azjatyckich igrzysk 

13.12 - Za nami występ koreańskiej gwiazdy CL

12.44 - Podczas ceremonii zamknięcia dekoracja maratończyków, czyli medalistów biegu narciarskiego panów na 50 km i pań na 30 km. 

Finowie cieszą się ze złota. Iivo Niskanen zdobył jedyny złoty medal dla tego kraju w kończących się igrzyskach. Wyprzedził Olimpijczyków z Rosji: Aleksandra Bołszunowa i Andrieja Larkowa.

12.27 - Stadion w PjongCzangu wypełnia się sportowcami. Na trybunie honorowej zasiadło wiele oficjalnych delegacji, w tym północnokoreańska, na czele z generałem Kim Jong Czolem, byłym szefem wywiadu KRLD, a obecnie wicesekretarzem Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei. Stany Zjednoczone reprezentuje córka i doradczyni prezydenta Donalda Trumpa, Ivanka Trump.

12.00 - Ceremonia trwa 

11.55 - Za chwilę początek ceremonii zamknięcia XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich. My zapraszamy do słuchania relacji na antenie radiowej Jedynki.

10.23 - Dzisiejszy start był prawdopodobnie ostatnim na igrzyskach olimpijskich w karierze Justyny Kowalczyk. Pięciokrotnej medalistce olimpijskiej za lata startów podziękował minister sportu Witold Bańka.

10.20 - Norwegowie zakończą igrzyska z 39 medalami. Aż 14 z nich (w tym siedem złotych) wywalczyli w biegach narciarskich. Niektórzy zastanawiają się, czy dominacja jednej nacji nie wpłynie negatywnie na popularność tej dyscypliny na świecie.

08.56 - przed nami ostatni akord imprezy w Korei, o 12.00 ceremonia zakończenia. Tymczasem za nami dwa tygodnie emocji, nadziei, rozczarowań, wzlotów i upadków, celnych strzałów i pudeł. Przed nami czas podsumowań i wyciągania wniosków. Zapraszamy na te analizy, a za cztery lata na kolejne zmagania na olimpijskich arenach.

08.55 - Złoty medal Marit Bjoergen oznacza, że Norwegia wygrała klasyfikację medalową w PjongCzangu 

08.33 - 8 złoty medal igrzysk w kieszeni Marit Bjoergen - Norweżka bezkonkurencyjna na 30 km. Druga na mecie jest Finka Krista Parmakoski, brąz dla  Stiny Nilsson. Kalla na 5. miejscu. Justyna Kowalczyk na 14. miejscu 5.04,20 straty do Bjoergen

08.23 - Parmakoski traci półtorej minuty do Marit Bjoergen, ale jednocześnie ma 22 sekundy przewagi nad Kerttu Niskanen, która została doścignięta przed Ingvild Flugstad Oestberg i Stinę Nilsson.

08.15 - Kowalczyk po 20 km ma już 2:48 straty do Bjoergen i jest 15. Przewaga Bjoergen nad rywalkami niezagrożona. Tymczasem Teresa STADLOBER, która była na drugim miejscu pomyliła trasę i jest teraz 7. Na drugim miejscu w tej chwili Krista Parmakoski

08.06 - Po 15 km na trasie biegu na 30 km klasykiem na czele Marit Bjoergen, Justyna Kowalczyk na 15. miejscu 1:50 straty do Norweżki. Bliżej wielkiej Marit jest Teresa STADLOBER z Austrii - 1.16,08 sekundy straty 

07.57 - Tymczasem Olimpijczycy z Rosji mistrzami olimpijskimi w hokeju na lodzie! Podopieczni Olega Znaroka w wielkim finale pokonali po fenomenalnym meczu zakończonym dogrywką Niemców 4:3.  

07.56 - Parmakoski 51 sekund za Bjoergen 

07.47 - Marit Bjoergen show, Norweżka wciąż ucieka, ma już ponad 20 sekund przewagi nad ścigającą ją grupą na czele której jest Krista Parmakoski. Justyna Kowalczyk biegnie razem z Hagą, zawodniczki mają minutę straty do Bjoergen 

07.40 - Bjoergen uzyskała przewagę nad Charlotte Kallą i Kerttu Niskanen. Justyna Kowalczyk została w drugiej dziesiątce.

a 

07.35 - Za biegaczkami 7,5 km, na czele Marit Bjoergen. Polka Justyna Kowalczyk na 16. miejscu, 15 sekund za Norweżką

07.26 - W finale hokeja dogrywka!

07.25 - Tymczasem w finale hokeja Sportowcy z Rosji remisują 3:3 z Niemcami na 1 minutę przed końcem meczu 

07.22 - Po 3 km peleton prowadzi Marit Bjoergen, Justyna Kowalczyk pilnuje czołówki 

07.15 - Na starcie w biegu na 30 km 47 zawodniczek, w tym jedna Polka, Justyna Kowalczyk - ruszyły


06.50 - O 7.15 na starcie biegu na 30 km pojawią się narciarki, między innymi Justyna Kowalczyk. Polka we wspomnianej konkurencji wywalczyła złoty medal w Vancouver (2010). Cztery lata wcześniej podczas igrzysk w Turynie na tym samym dystansie techniką dowolną była trzecia. W dorobku ma jeszcze oprócz tego trzy krążki wywalczone w najważniejszych zawodach czterolecia. 

W Pjongczangu 35-letniej narciarce jak na razie nie wiodło się najlepiej. W sprincie zajęła dopiero 22. miejsce, a w biegu łączonym 17. Siódma była w sprincie drużynowym w parze z Sylwią Jaśkowiec, a sztafeta biało-czerwonych z nią w składzie uplasowała się na 10. pozycji.

Trudno przewidzieć, jak potoczą się jej losy w niedzielę, na królewskim dystansie. Nie brakuje głosów, że może zejść z trasy albo zajmie miejsce w drugiej połowie pierwszej dziesiątki, ale niektórzy nie wykluczają też, że powalczy o podium.

Pojawiają się też opinie, że może to być nie tylko ostatni olimpijski start Kowalczyk, ale też niewykluczone jest, że zawodniczka z Kasiny Wielkiej po niedzielnym występie poinformuje o zakończeniu kariery, choć jak na razie konsekwentnie unika deklaracji w tym temacie. 

06.46 - Szwecja pokonała Koreę Płd. 8:3 w finale turnieju kobiet w curlingu. Dzień wcześniej w meczu o brązowy medal Japonki pokonały Brytyjki 5:3. Na starcie stanęło dziesięć zespołów. Cztery lata temu w Soczi triumfowały Kanadyjki, które w Korei Płd. zajęły dopiero szóste miejsce. Na piątej pozycji uplasowały się Chinki. Na igrzyskach w 2014 roku Kanadyjki wyprzedziły Szwedki i Brytyjki. Japonki sklasyfikowane były wówczas na piątym, a Koreanki na ósmym miejscu.

06.45Po dwóch tercjach olimpijskiego finału w hokeja, mamy remis 1:1.

06.40 - Trwa mecz finałowy hokeistów, Sportowcy z Rosji grają z reprezentacja Niemiec. Tymczasem polska czwórka bobslejowa, z pilotem Mateuszem Lutym, zajęła 13. miejsce. Wygrała niemiecka załoga Francesco Friedricha. Po srebro sięgnęła druga niemiecka osada z pilotem Nico Waltherem ex aequo z Yunjong Won z Korei Płd.

06.35 - Plan na niedzielę: 
Curling - 01.05 finał, K: Korea Płd. - Szwecja
Bobsleje - 01.30 czwórki - 3. i 4. ślizg
(Mateusz Luty, Łukasz Miedzik, Grzegorz Kossakowski, Arnold Zdebiak)
Hokej na lodzie - 05.10 finał, M: Olimpijczycy z Rosji - Niemcy
Biegi narciarskie - 07.15 30 km techniką klasyczną, K (Justyna Kowalczyk)
pozostałe
Łyżwiarstwo figurowe - 01.30 pokazy mistrzów
Ceremonia zakończenia - 12.00 

06.30 - Po raz siedemnasty miło nam przywitać Państwa i zaprosić na ostatnią porcję olimpijskich emocji. 

Aneta Hołówek, PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

PjongCzang 2018: Kjeld Nuis z drugim złotem, Polscy panczeniści poza czołową dziesiątką [15. DZIEŃ IGRZYSK NA ŻYWO]

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 13:00
Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu powoli dobiegają końca. Polscy panczeniści znaleźli się poza pierwszą dziesiątką, najlepszy Sebastian Kłosiński zajął 17. miejsce. Brązowy medal w curlingu mężczyzn trafił do Szwajcarów, którzy pokonali Kanadę. W finale hokeja na lodzie mężczyzn jako pierwsi zameldowali się Olimpijczycy z Rosji, którzy w półfinale wygrali z Czechami. W sztafecie biathlonu (4x7,5 km) mistrzami olimpijskimi zostali Szwedzi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

PjongCzang 2018: "zrobić swoje i stąd jechać". Entuzjazm Justyny Kowalczyk opadł?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 20:50
W niedzielę narciarskim biegiem kobiet na 30 km techniką klasyczną zakończą się igrzyska w Pjongczangu. Do rywalizacji przystąpi Justyna Kowalczyk, mistrzyni olimpijska w tej konkurencji z Vancouver (2010). To może być ostatni start w imprezie tej rangi 35-letniej Polki.
rozwiń zwiń