Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018

PjongCzang 2018: sensacja w slalomie. Złota Frida Hansdotter, Mikaela Shiffrin poza podium

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 07:56
Szwedzka narciarka Frida Hansdotter zdobyła w Pjongczangu złoty medal igrzysk olimpijskich w slalomie. Drugie miejsce zajęła prowadząca po pierwszym przejeździe Szwajcarka Wendy Holdener, a trzecia była Austriaczka Katharina Gallhuber. Polki nie startowały.
Szwedka zdobyła w Pjongczangu złoty medal igrzysk olimpijskich w slalomie
Szwedka zdobyła w Pjongczangu złoty medal igrzysk olimpijskich w slalomieFoto: PAP/EPA/DANIEL KOPATSCH

Holdener miała na półmetku 0,20 s przewagi nad Hansdotter, ale ostatecznie straciła do Szwedki 0,05.

- Byłam bardzo zadowolona ze swojego szóstego miejsca wczoraj w gigancie, więc dziś na starcie stanęłam z uśmiechem. Chciałam po prostu cieszyć się tymi zawodami. Starałam się pojechać najlepiej jak umiem i to mi się udało. To niesamowite uczucie  - powiedziała Szwedka.

Stając na najniższym stopniu podium, sporą niespodziankę sprawiła Gallhuber, która była dziewiąta po pierwszym przejeździe. Austriaczka jeszcze nigdy nie znalazła się w pierwszej trójce zawodów Pucharu Świata. Do triumfatorki straciła 0,32 s.

- Pomyślałam sobie: tak, to był dobry przejazd. Ale że wystarczył, żeby być tak daleko z przodu, i do tego przed Miką (Mikaelą Shiffrin - przyp. red.) - to obłęd. Już sama nominacja na igrzyska była spełnieniem marzeń, a teraz jest medal. Moja rodzinna miejscowość Goestling stanęła na głowie. Tam pewnie tak samo w to nie wierzą, jak ja. Czuję się jak we śnie - cieszyła się 20-letnia narciarka.

Dopiero czwarta była mistrzyni olimpijska z Soczi sprzed czterech lat Amerykanka Shiffrin, liderka klasyfikacji generalnej PŚ i faworytka piątkowego slalomu. Do podium zabrakło jej 0,08 s.

Dzień po zwycięstwie w slalomie gigancie Shiffrin nie ukrywała, że nie czuła się najlepiej. Przed startem w piątek wymiotowała.

- To było dziwne, nagłe, jakby wirus - mówiła na półmetku dziennikarzom NBC, ale z uśmiechem. - To chyba nie nerwy. Zobaczymy - dodała.

Przyznała także, że była zmęczona po wszystkich obowiązkach związanych ze złotym medalem w gigancie.

- Jednak nie sądzę, żeby samo to miało wpływ na mój dzisiejszy pierwszy przejazd. Na pewno przygotowania nie były normalne, ale wiedziałam, przyjeżdżając tu, na olimpiadę, że to nie będą normalne zawody - podkreśliła.

Pierwotnie slalom miał odbyć się w środę, ale wówczas nie dało się go rozegrać z powodu zbyt silnego wiatru. Wtedy na liście startowej znalazła się Maryna Gąsienica-Daniel

Wyniki slalomu kobiet w narciarstwie alpejskim:

1. Frida Hansdotter (Szwecja) 1.38,63 (49,09/49,54)
2. Wendy Holdener (Szwajcaria) 1.38,68 (48,89/49,79)
3. Katharina Gallhuber (Austria) 1.38,95 (50,12/48,83)
4. Mikaela Shiffrin (USA) 1.39,03 (49,37/49,66)
5. Anna Swenn-Larsson (Szwecja) 1.39,61 (49,29/50,32)
6. Nina Haver-Loseth (Norwegia) 1.40.16 (49,75/50,41)
7. Bernadette Schild (Austria) 1.40,18 (49,89/50,29)
8. Katharina Liensberger (Austria) 1.40,57 (50,43/50,14)
9. Chiara Costazza (Włochy) 1.40,60 (49,83/50,77)
10. Irene Curtoni (Włochy) 1.41,04 (51,15/49,89)

mb, nbcnews.com

aby dodać komentarz
brak

Yun Sungbin z Korei Południowej zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Pjongczangu w rywalizacji skeletonistów. Srebro wywalczył Nikita Triegubow z reprezentacji Olimpijczyków z Rosji, a brąz - Brytyjczyk Dom Parsons. Polacy nie startowali.

PjongCzang 2018: Matthias Mayer najszybszy w supergigancie. "To niezwykły dzień"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 07:22
Austriak Matthias Mayer zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Pjongczangu w rywalizacji narciarzy alpejskich w supergigancie. Srebro wywalczył Szwajcar Beat Feuz, a brąz - Norweg Kjetil Jansrud. Michał Kłusak nie ukończył swojego przejazdu.

Włoska snowboardzistka Michela Moioli zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Pjongczangu w konkurencji snowcross. Drugie miejsce zajęła 16-letnia Francuzka Julia Pereira de Sousa Mabileau, a trzecie mistrzyni sprzed czterech lat z Soczi Czeszka Eva Samkova.