Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018

PjongCzang 2018: Jorien ter Mors z dubletem. Złoto i rekord olimpijski w łyżwiarstwie na 1000 m

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 14:04
Złoty medal w olimpijskim wyścigu łyżwiarskim na 1000 m w Pjongczangu zdobyła Holenderka Jorien ter Mors, przed Japonkami Nao Kodairą i Miho Takagi. Natalia Czerwonka zajęła 12. miejsce, a Karolina Bosiek znalazła się na 29 pozycji.
  • Zdaniem Pawła Jaroszka, na torze łyżwiarskim nie było dzisiaj większych niespodzianek (IAR)
  • Natalia Czerwonka zajęła 12. miejsce, a Karolina Bosiek była 29. w łyżwiarskim biegu na 1000 m. Paweł Jaroszek, olimpijczyk z Albertville i Lillehammer, pozytywnie ocenia występ Polek (IAR)
  • Natalia Czerwonka zajęła 12. miejsce w rywalizacji na 1000 metrów panczenistek. "Podeszłam z dużo większym luzem do tego biegu. Znowu uczę się na błędach" (Prosto w Pjongczangu/Jedynka)
Jorien ter Mors  z rekordem olimpijskim
Jorien ter Mors z rekordem olimpijskim Foto: PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA

Ter Mors rywalizację ukończyła z czasem 1.13,56 ustanawiając rekord olimpijski. Kodaira straciła do niej 0,26 s, a Takagi 0,42 s. Czerwonka zakończyła wyścig ze stratą 2,21 s, a Bosiek z 4,97 s.

Dla Holenderki to drugie z rzędu igrzyska, na których występuje w dwóch różnych dyscyplinach. Cztery lata temu w Soczi rywalizowała w łyżwiarstwie szybkim - w którym była najlepsza na 1500 m i w wyścigu drużynowym - oraz short tracku.

W Pjongczangu nie będzie miała okazji wystąpić w rywalizacji drużynowej, ponieważ nie znalazła się w składzie holenderskiego zespołu.

Trzykrotna medalistka mistrzostw świata może zostać pierwszą kobietą z tytułami mistrzyni olimpijskiej w dwóch różnych dyscyplinach. W Pjongczangu nie powtórzy jednak sukcesu z Soczi, gdzie triumfowała na 1500 m. Z powodu problemów z kolanem nie zakwalifikowała się do rywalizacji na tym dystansie.

Do środowej rywalizacji na 1000 m jako faworytka przystępowała natomiast Kodaira. 31-letnia Japonka w okresie poprzedzającym igrzyska wygrała trzy z czterech zawodów Pucharu Świata bijąc w jednym z nich rekord świata.

- To był doskonały wyścig. Jednak trudno było czekać na Kodairę. To naprawdę fajne, że pomimo tych wszystkich kontuzji w tym sezonie podjęcie ryzyka w treningach się opłaciło - przyznała ter Mors, która w tym sezonie zmagała się z różnego rodzaju kontuzjami.

Holenderscy łyżwiarze zdominowali rywalizację w Pjongczangu. Zdobyli już dziewięć medali na 15 możliwych.

mb

aby dodać komentarz
brak

PjongCzang 2018: igrzyska pozbawione nastroju? "Cztery lata temu w Soczi było znacznie głośniej"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 07:36
Dla większości sportowców medal igrzysk to najważniejszy cel w karierze. W Pjongczangu wyjątkowość olimpijskich zmagań czasem jednak ciężko poczuć. Wszystko dlatego, że na wielu zawodach trybuny świecą pustkami.

Shaun White po raz trzeci został mistrzem olimpijskim w snowboardowej konkurencji halfpipe i jednocześnie wywalczył dla USA setny złoty medal zimowych igrzysk. 31-latek wcześniej był najlepszy w Turynie i Vancouver, a w Soczi zajął czwarte miejsce.

- W Kosowie są góry, ale infrastruktura jest zła - uważa alpejczyk Albin Tahiri, który jako pierwszy sportowiec z tego kraju uczestniczył w zimowych igrzyskach. W Pjongczangu zajął ostatnie, 37. miejsce w kombinacji. Z wykształcenia jest dentystą.

Niemiec Eric Frenzel zdobył złoty medal w pierwszej konkurencji kombinacji norweskiej podczas igrzysk w Pjongczangu. Frenzel powtórzył sukces sprzed czterech lat z Soczi zwyciężając w rywalizacji na skoczni normalnej i biegu na 10 km. Paweł Słowiok zajął 22. miejsce.