Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018

PjongCzang 2018: niecodzienny przebieg sztafet w short tracku. Holenderki bez finału, ale... z brązowym medalem

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 15:49
Dramatyczny i niespodziewany przebieg miała rywalizacja kobiecych sztafet w short tracku podczas igrzysk w Pjongczangu. Złoto wywalczyły Koreanki, srebro Włoszki, a brąz… Holenderki, mimo, że nie startowały w finale A.
Holenderki długo nie mogły uwierzyć w szczęśliwe dla nich rozwiązanie finału A
Holenderki długo nie mogły uwierzyć w szczęśliwe dla nich rozwiązanie finału A Foto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Holenderkom nie udało się wywalczyć awansu do najlepszej czwórki, która w finale A miała walczyć o olimpijskie złoto. Zawodniczki z Kraju Tulipanów, na czele z mistrzynią olimpijską w łyżwiarstwie szybkim – Jorien ter Mors nie załamały się jednak tym niepowodzeniem. W finale B spisały się doskonale, czasem 4:03,471 bijąc rekord świata.

Wydawało się, że to osiągnięcie będzie tylko osłodą do braku medalu, jednak w finale doszło do niespodziewanych rozwiązań. W biegu finałowym doszło do upadku jednej z reprezentantek gospodarzy. Ta upadając, przewróciła też Kanadyjkę.

Gdy Koreanka podniosła się, nadal walczyła o jak najlepszy wynik. Ostatecznie gospodyniom udało się wygrać rywalizację, wyprzedzając Chinki. Cała hala czekała jednak na decyzje sędziów, którzy chwilę po biegu zaczęli oglądać powtórki. Dyskwalifikacje były więcej niż pewne.

Zdyskwalifikowano drugie na mecie Chinki oraz, dosyć niespodziewanie, Kanadyjki, co oznaczało, że ze srebrnego medalu mogły cieszyć się Włoszki, a brąz wywalczyły… nie biegnące w finale Holenderki.

Wyniki sztafet  (3000 metrów):

finał A
1. Korea Płd. 4.07,361
(Shim Suk Hee, Choi Minjeong, Kim Ye Jin, Kim A-Lang)
2. Włochy 4.15,901
(Arianna Fontana, Lucia Peretti, Cecilia Maffei, Martina Valcepina)
. Kanada dyskwalifikacja
. Chiny dyskwalifikacja

finał B
1. Holandia 4.03,471 (rekord świata)
(Suzanne Schulting, Yara van Kerkhof, Lara van Ruijven, Jorien ter Mors)