Rosja 2018

Polska - Litwa. "Orły" zdały test i w dobrych nastrojach jadą na mistrzostwa świata w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 21:00
W ostatnim meczu kontrolnym przed mistrzostwami świata w Rosji reprezentacja Polski pokonała na PGE Narodowym w Warszawie Litwę 4:0. Dwie bramki zdobył Robert Lewandowski i po jednej Dawid Kownacki oraz Jakub Błaszczykowski. W środę kadra Adama Nawałki poleci do swojej bazy w Soczi.
  • Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują towarzyski mecz Polska - Litwa, I poł. (Radiowa Jedynka)
  • Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują towarzyski mecz Polska - Litwa, II poł. (Radiowa Jedynka)
  • Relacja Jana Kałuckiego i Adama Maleckiego z meczu Polska - Litwa cz. 1 (Radiowa Trójka)
  • Podsumowanie meczu Polska - Litwa (Radiowa Trójka)
  • Dwa gole dla biało-czerwonych zdobył Robert Lewandowski, dla którego były to 54. i 55. trafienie w narodowych barwach (IAR)
  • Mecz z Litwinami był ostatnim sprawdzianem podopiecznych Adama Nawałki przed rozpoczynającymi się 14 czerwca w Rosji mistrzostwami świata (IAR)
  • Dobre spotkanie rozegrał Jan Bednarek, który zastępuje w formacji obronnej kontuzjowanego, ale lecącego na mundial Kamila Glika (IAR)
  • W środę Polacy odlecą do Soczi, gdzie mają swoją mundialową bazę. Na inaugurację turnieju zagrają 19 czerwca w Moskwie z Senegalem (IAR)
  • MŚ 2018 - Bereszyński po meczu z Litwą (IAR)
  • Bereszyński był pod wrażeniem dopingu kibiców (IAR)
Robert Lewandowski podczas meczu z Litwą
Robert Lewandowski podczas meczu z Litwą Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski
Zapraszamy do odsłuchania relacji z meczu Polska - Litwa na antenie radiowej Jedynki. Na stanowisku komentatorskim zasiadali Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski. W radiowej Trójce o boiskowych wydarzeniach mówili Adam Malecki i Jan Kałucki.

Był to ostateczny sprawdzian formy Polaków przed mundialem w Rosji. Podopieczni Adama Nawałki po bardzo dobrym spotkaniu w stolicy Polski pokonali Litwinów 4:0. Do przerwy biało-czerwoni schodzili z dwubramkową przewagą po dublecie napastnika Bayernu Monachium Roberta Lewandowskiego. Ekipa "Orłów" już w 19. minucie objęła prowadzenie gdy asystę Macieja Rybusa wykorzystał "Lewy", który ze spokojem skierował futbolówkę do bramki drużyny gości.

Drugie trafienie kapitan reprezentacji Polski zaliczył na 10 minut przed końcem pierwszych 45 minut. W pierwszej odsłonie, po dość nerwowym początku obu ekip to biało-czerwoni zaczęli przeważać i wykorzystywać swoje atuty.

Na drugą część gry Adam Nawałka delegował na murawę kilku innych zawodników m.in. Łukasza Piszczka i Łukasza Teodorczyka. Murawę opuścił strzelec dwóch pierwszych goli Robert Lewandowski. Na kolejne bramki kibice zgromadzeni na PGE Narodowym musieli czekać do 71. minuty kiedy to na listę wpisał się Dawid Kownacki podwyższając wynik meczu na 3:0.

Jeszcze na kilka minut przed końcem meczu po konsultacji z systemem VAR holenderski sędzia Kevin Blom wskazał na "wapno". Swoją okazję wykorzystał Jakub Błaszczykowski i na tablicy mieliśmy już 4:0. Polacy zdecydowanie przeważali w każdym aspekcie gry i odnieśli pewne zwycięstwo.

Mistrzostwa świata w Rosji rozpoczną się 14 czerwca. Rywalami Polaków w grupie H będą kolejno: Senegal (19 czerwca w Moskwie), Kolumbia (24 czerwca w Kazaniu) i Japonia (28 czerwca w Wołgogradzie).

Polska - Litwa 4:0 (2:0) | PGE Narodowy w Warszawie

Bramki: R. Lewandowski - 19, 33; D. Kownacki - 71; J. Błaszczykowski - 82 (rzut karny)

Sędzia: Kevin Blom (Holandia). Widzów: 53 803.

Składy:

Polska: 22-Łukasz Fabiański - 18-Bartosz Bereszyński, 4-Thiago Cionek, 5-Jan Bednarek, 3-Artur Jędrzejczyk, 13-Maciej Rybus - 23-Dawid Kownacki, 10-Grzegorz Krychowiak, 6-Jacek Góralski, 7-Arkadiusz Milik - 9-Robert Lewandowski (kapitan).

Litwa: 1-Dżiugas Bartkus; 23-Rolandas Baravykas, 4-Edvinas Girdvainis, 15-Algis Jankauskas, 8-Egidijus Vaitkunas; 13-Simonas Paulius, 19-Modestas Vorobjovas, 11-Arvydas Novikovas, 18-Ovidijus Verbickas, 22-Fedor Cernych; 10-Darvydas Sernas.

90+3 min. - Koniec meczu na PGE Narodowym w Warszawie. Po dwóch bramkach Lewandowskiego, jednej Kownackiego i Błaszczykowskiego Polska wygrywa z Litwą 4:0. Teraz już czas na mundial!

90+1 min. - Akcja na połowie reprezentacji Litwy.

90 min. - Ostatnia minuta regulaminowego czasu gry. Jeszcze stały fragment gry dla biało-czerwonych.

88 min. - Co za okazja Arkadiusza Milika.. Piłka obok słupka...

88 min. - Kevin Blom dolicza trzy minuty.

87 min. - Jeszcze szansa dla ekipy gości, rzut rożny.. futbolówka poza linią boiska, od bramki rozpocznie Wojciech Szczęsny.

85 min. - Ostatnie pięć minut meczu w stolicy Polski. Pewne prowadzenie biało-czerwonych.

82 min. - Błaszczykowski i 4:0!!!!!!!!!!

81 min. - Mamy rzut karny!

80 min. - Sędzia korzysta z systemu VAR. Ostatnie dziesięć minut na PGE Narodowym.

79 min. - Spokój w grze biało-czerwonych. Wymiana podań między obrońcami reprezentacji Polski.

77 min. - Schodzi Grzegorz Krychowiak, w jego miejsce Piotr Zieliński. Ostatni kwadrans spotkania Polska - Litwa.

75 min. - Za moment na placu gry pojawi się Piotr Zieliński, strzelec drugiego gola w meczu z Chile.

73 min. - W świetnej sytuacji Łukasz Teodorczyk, ale piłka tuż obok słupka...

71 min. - Po ładnej akcji Dawid Kownacki podwyższa wynik na 3:0!!!!!!!!!

69 min. - Rzut rożny dla Litwinów, ale piłka ostatecznie w rękach Szczęsnego. Na boisku melduje się Jakub Błaszczykowski, w miejsce Macieja Rybusa.

66 min. - Bramka Krychowiaka nieuznana....

64 min. -
Polacy ze spokojem wymieniają między sobą piłkę. Litwini próbują odebrać futbolówkę na połowie gospodarzy.

62 min. - Jacek Góralski dogrywał na dalszy słupek, ale golkiper gości na posterunku.

60 min. - Cały czas starają się atakować podopieczni Edgarasa Jankauskasa, ale biało-czerwoni bardzo dobrze w grze defensywnej. Ostatnie 30 minut meczu w Warszawie.

58 min. - Próbował Góralski, ale niecelnie... od bramki Litwini.

56 min. - Swojej szansy szukali goście, jednak dobra interwencja Bereszyńskiego.

55 min. - Taka atmosfera na PGE Narodowym..

53 min. -
Ostre wejście Sernasa i faul na Bereszyńskim. Żółta kartka dla Litwina.

52 min. - Kończy swój mecz Jan Bednarek, w jego miejsce Michał Pazdan.

51 min. - Faul na Krychowiaku, Polacy zaczną od rzutu wolnego.

49 min. - Litwini starają się szukać swojej okazji i naciskają na Polaków. Z akcją wyszedł Teodorczyk jednak nieskutecznie.

47 min. - Kilka zmian w wykonaniu selekcjonera Adama Nawałki.

45 min.
- Czas na drugą połowę. Już bez Roberta Lewandowskiego.

Podopieczni Adama Nawałki zagrali naprawdę dobre 45 minut. Po dwóch golach kapitana reprezentacji Polski Roberta Lewandowskiego gospodarze prowadzą z Litwą i zdecydowanie przeważają na PGE Narodowym w Warszawie. Zapraszamy na drugą połowę!

45 min. - Koniec pierwszej części gry. Polska prowadzi z Litwą 2:0.

44 min. -
Powoli dobiega końca pierwsza połowa meczu. Bardzo dobry występ podopiecznych Adama Nawałki.

42 min. - Stały fragment gry dla gości. Świetna parada Łukasza Fabiańskiego po strzale Sernasa.

41 min. - Co za okazja Kownackiego! Nie ma trzeciej bramki, piłka w rękach Bartkusa.

40 min. - Gospodarze cały czas na połowie rywala. Do końca pierwszej połowy pięć minut.

38 min. - Za mocne podanie do Kownackiego, nie miał szans by dojść do piłki.

36 min. - Litwini na razie bez pomysłu na grę w dzisiejszym meczu. Dobra okazja biało-czerwonych, ale niecelny strzał Milika.

34 min. - Bardzo dobra gra Polaków, póki co udany test "Orłów" przed mundialem w Rosji.

33 min. - I mamy 2:0, po konsultacji z systemem VAR mamy drugą bramkę Roberta Lewandowskiego. 2:0 na PGE Narodowym w Warszawie.

31 min. - Arkadiusz Milik faulowany tuż przed polem karnym. Kolejna dobra okazja dla podopiecznych Adama Nawałki.

30 min. - Do końca pierwszej części gry zostało 15 minut. Po bramce Roberta Lewandowskiego biało-czerwoni prowadzą z Litwą 1:0.

28 min. - Dogrywał Rybus, ale piłka w rękach golkipera drużyny gości.

27 min. - Faul na kapitanie reprezentacji Polski. Będzie stały fragment gry dla gospodarzy..

25 min. - Pierwsza zmiana w drużynie Litwy. Schodzi Fedor Cernych..

23 min. -
Kolejna dobra okazja Bereszyńskiego, ale nic z tego.. w Warszawie wciąż 1:0 dla Polski.

22 min. - Vaitkunas i stały fragment gry dla gości. Na posterunku Fabiański.

21 min. - Biało-czerwoni w natarciu na bramkę Bartkusa.

19 min. - Robert Lewandowski otwiera wynik meczu!!!!!!

16 min. -
Dobra okazja Polaków, ale podanie Bartosza Bereszyńskiego zablokowane przez obrońców drużyny gości.

14 min. - Uderzenie Lewandowskiego zablokowane.

12 min. - Biało-czerwoni spokojnie budują akcję na połowie Litwinów. Za mocne podanie Grzegorza Krychowiaka do Lewandowskiego.

9 min. - Dobra okazja gospodarzy, ale nikt nie wykończył akcji pod bramką Bartkusa.

8 min. - Tym razem Robert Lewandowski na spalonym..

7 min. - Za mocne podanie do Milika i Lewandowskiego. Piłka w rękach Bartkusa.

5 min. - Po pierwszych pięciu minutach mecz w Warszawie ze wskazaniem na podopiecznych Edgarasa Jankauskasa.

3 min. - Pierwsza okazja drużyny gości, ale holenderski sędzia sygnalizuje spalonego. Nie ma bramki dla drużyny Litwy.

2 min. - Nerwowy początek w wykonaniu obu ekip. Polacy budują akcję na połowie Litwy.

1 min. - Gramy!

18.00 - Ostatni akord przed mundialem w Rosji. Zaczynamy!

17.58 - Hymny za Nami. Zaraz zaczynamy mecz Polska - Litwa.

17.57 -
Mazurek Dąbrowskiego.

17.55 - Na początek hymn Litwy..

17.54 - Obie jedenastki już wychodzą na murawę.

17.45 - Już za 15 minut pierwszy gwizdek Holendra Kevina Bloma. Mimo dzisiejszego meczu najważniejszą decyzją dnia jest to, że Kamil Glik znalazł się w kadrze na mistrzostwa świata.

17.44 -
"Orły" już na murawie PGE Narodowego.

17.37 -
Skład biało-czerwonych jaki delegował na murawę Adam Nawałka.

17.36 -
Tak zagra drużyna gości prowadzona przez Edgarasa Jankauskasa.

17.35
 - Do meczu na PGE Narodowym zostało już tylko 25 minut. To ostatni sprawdzian biało-czerwonych przed wylotem na mistrzostwa świata w Rosji. Zobaczmy na jakie jedenastki zdecydowali się obaj selekcjonerzy.

Mateusz Brożyna | PolskieRadio.pl | IAR

Podobnie jak przed Euro 2016, także przed mistrzostwami świata w Rosji Litwa będzie ostatnim rywalem polskich piłkarzy. We wtorek obie drużyny zmierzą się w meczu towarzyskim na PGE Narodowym, a w środę przed południem biało-czerwoni odlecą do Rosji.