Rosja 2018

Rosja 2018: biało-czerwoni pożegnali się z mundialem wygraną. Jan Bednarek bohaterem meczu z Japonią

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 19:01
Reprezentacja Polski w piłce nożnej pokonała w Wołgogradzie Japonię 1:0 (0:0) w swoim ostatnim występie na mistrzostwach świata. Mimo wygranej, biało-czerwoni zajęli ostatnie, czwarte miejsce w grupie D, z której do 1/8 finału awansowały drużyny Kolumbii i Japonii.
  • Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują pierwszą połowę meczu Japonia - Polska, a Marek Solecki starcie Senegal - Kolumbia (PR1)
  • Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują drugą połowę meczu Japonia - Polska, a Marek Solecki starcie Senegal - Kolumbia (PR1)
  • Andrzej Janisz komentuje bramkę strzeloną przez Jana Bednarka (PR1)
  • Mecz Japonia-Polska: początek rozgrywki. Relacja Jana Kałuckiego (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Mecz Japonia-Polska: Jan Kałucki o pierwszych minutach meczu i składzie obu reprezentacji (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Mecz Japonia-Polska: coraz bardziej śmiałe akcji reprezentacji japońskiej. Relacja Jana Kałuckiego. Komentarze Tomasza Gorazdowskiego i Adama Godlewskiego (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Mecz Japonia-Polska: skuteczne akcje Łukasza Fabiańskiego. Relacja Jana Kałuckiego, komentarze Tomasza Gorazdowskiego i Adama Godlewskiego (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Japonia-Polska, występ Rafała Kurzawy i ocena meczu Senegal-Kolumbia. Relacja Jana Kałuckiego, komentarze Tomasza Gorazdowskiego i Adama Godlewskiego (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Mecz Japonia-Polska: koniec pierwszej połowy, relacja Jana Kałuckiego, komentarze Tomasza Gorazdowskiego i Adama Godlewskiego (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Mecz Japonia-Polska: pierwszą połowę podsumowują Tomasz Gorazdowski i Adam Godlewski (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Mecz Japonia-Polska: relacja Jana Kałuckiego, komentarze Tomasza Gorazdowskiego i Adama Godlewskiego m.in. o grze Piotra Zielińskiego (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Mecz Japonia-Polska: gol Jana Bednarka, relacja Jana Kałuckiego, komentarze Tomasza Gorazdowskiego i Adama Godlewskiego (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Mecz Japonia-Polska: relacja Jana Kałuckiego, komentarze Tomasza Gorazdowskiego i Adama Godlewskiego – Polacy coraz bardziej kontrolują grę (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Mecz Japonia-Polska: trzy zmiany w polskiej reprezentacji. Relacja Jana Kałuckiego, komentarze Tomasza Gorazdowskiego i Adama Godlewskiego (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Mecz Japonia-Polska: koniec meczu. Relacja Jana Kałuckiego, komentarze Tomasza Gorazdowskiego i Adama Godlewskiego (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Jan Bednarek zdobył decydującą bramkę
Jan Bednarek zdobył decydującą bramkę Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Biało-czerwoni, podobnie jak w 2002 i 2006 roku, po dwóch porażkach stracili szansę na awans do 1/8 finału. W "meczu o honor" trener Adam Nawałka dał więc szansę kilku zmiennikom. W wyjściowym składzie znaleźli się Łukasz Fabiański, Rafał Kurzawa i Artur Jędrzejczyk, dla których był to mundialowy debiut. Od początku wystąpił także Kamil Glik.

Jeszcze więcej zmian dokonał trener rywali - Akira Nishino, który, w porównaniu z meczem z Senegalem, zdecydował się wprowadzić aż sześciu nowych piłkarzy. Japończycy do zapewnienia sobie awansu bez oglądania się na wynik meczu Senegalu z Kolumbią potrzebowali co najmniej remisu.

Delikatnie mówiąc, mecz nie porwał kibiców. W pierwszej połowie na boisku niewiele się działo, a schodzących na przerwę zawodników pożegnały gwizdy. Żadna z drużyn nie potrafiła przejąć inicjatywy, a najlepszą okazję na gola dla biało-czerwonych miał Kamil Grosicki, który w 32. minucie strzelał głową po dośrodkowaniu Rafała Kurzawy. Z najwyższym trudem piłkę z linii bramkowej wybił wówczas bramkarz Japończyków - Eiji Kawashima. Rywale nastawiali się na kontry, z którymi jednak dobrze radzili sobie polscy obrońcy lub na posterunku był Łukasz Fabiański.

Poziom gry w drugiej części spotkania nie był, niestety, wyższy. Najważniejsze dla biało-czerwonych było jednak to, że po pół godzinie gry wyszli na prowadzenie, którego nie oddali do końca meczu. Precyzyjna wrzutka Kurzawy z rzutu wolnego trafiła wprost na nogę Jana Bednarka i obrońca Southampton FC ustalił wynik spotkania. Azjaci nie byli specjalnie zainteresowani wyrównaniem. Porażka 0:1 dawała im bowiem awans do 1/8 finału, kosztem Senegalu.

Co ciekawe, czwartkowi rywale Polaków zapewnili sobie drugie miejsce w grupie dzięki... mniejszej ilości żółtych kartek od graczy z Afryki (cztery przy sześciu Senegalczyków). Wobec tego Japończycy ani myśleli podkręcać tempo.

Ostatnie dziesięć minut gry stało pod znakiem pozorowanej gry przez oba zespoły - Polacy sprawiali wrażenie zadowolonych niskim prowadzeniem, natomiast ich przeciwnicy, znając wynik drugiego grupowego meczu, nie próbowali nawet atakować.

Trzy minuty doliczone przez zambijskiego sędziego Janny'ego Sikazwe były "pokazem" gry na czas w wykonaniu azjatyckich obrońców, którzy podawali między sobą piłkę na własnej połowie. Biało-czerwoni niespecjalnie im w tym zresztą przeszkadzali, przez co zaplanowana zmiana i wejście na boisko Jakuba Błaszczykowskiego nie doszły do skutku.

Koniec końców, podopiecznym Adama Nawałki udało się odnieść premierowe mundialowe zwycięstwo. Co ciekawe, jest to pierwszy mecz reprezentacji Polski bez straconej bramki na mistrzostwach świata od 1986 roku, kiedy to biało-czerwoni pokonali Portugalię (1:0).

Grupa H: Japonia - Polska 0:1 (0:0).

Bramki: 0:1 Jan Bednarek (59).

Żółta kartka - Japonia: Tomoaki Makino.

Sędzia: Janny Sikazwe (Zambia). Widzów: 42 189.

Japonia: Eiji Kawashima - Hiroki Sakai, Maya Yoshida, Tomoaki Makino, Yuto Nagatomo - Gotoku Sakai, Hotaru Yamaguchi, Shinji Okazaki (47. Yuya Osako), Gaku Shibasaki, Takashi Usami (65. Takashi Inui) - Yoshinori Muto (82. Makoto Hasebe).

Polska: Łukasz Fabiański - Bartosz Bereszyński, Kamil Glik, Jan Bednarek, Artur Jędrzejczyk - Rafał Kurzawa (80. Sławomir Peszko), Jacek Góralski, Grzegorz Krychowiak, Piotr Zieliński (79. Łukasz Teodorczyk), Kamil Grosicki - Robert Lewandowski.

Zapis relacji na żywo:

90+3. min. - I koniec meczu!

Biało-czerwoni z wygraną w swoim ostatnim meczu turnieju! Styl tej wygranej pozostawia wiele do życzenia, ale najważniejsze, że nie kończymy rywalizacji grupowej bez wygranej.

Japończycy natomiast wchodzą do 1/8 finału z drugiego miejsca, chociaż styl, w jakim tego dokonali, nie przysporzy im sympatii...

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji!

90+2. min. - Żenujące obrazki na stadionie w Wołgogradzie. Japońscy obrońcy grają na własnej połowie, a Polacy nawet nie próbują odebrać im piłki.

90. min. - Gwizdy nie ustają, a zambijski arbiter dolicza do meczu trzy minuty. Selekcjoner Nawałka szykuje jeszcze jedną zmianę. Za końcową linią do wejścia szykuje się Jakub Błaszczykowski. Japończycy podają jednak piłkę między sobą i nie wiadomo, czy polski skrzydłowy zdoła zaliczyć swój 101. występ w narodowych barwach.

88. min. - Polacy w ofensywie. Shibasaki wyjaśnia sytuację dalekim wybiciem piłki na naszą połowę.

86. min. - Coraz głośniejsze gwizdy na stadionie w Wołgogradzie... Zwłaszcza postronni kibice nie kryją irytacji poczynaniami piłkarzy obu drużyn, zwłaszcza kompletnie bezzębnych w ataku Azjatów.

83. min. - Trzecia zmiana w drużynie Japonii. W miejsce Yoshinoriego Muto wchodzi obrońca Makoto Hasebe. Rywale chyba nie są zainteresowani zwycięstwem w tym spotkaniu...

82. min. - Polacy utrzymują się przy piłce. Japończycy nie atakują zbyt intensywnie, gdyż... Senegal przegrywa z Kolumbią 0:1. Zarówno Azjaci, jak i Afrykanie mają identyczny bilans punktów i goli.

Do 1/8 finału awansowaliby jednak w tym momencie Japończycy, gdyż... mają o dwie żółte kartki mniej.

81. min. - Świetne dośrodkowanie Grosickiego w kierunku Lewandowskiego, ale przecięte przez Makino. Niewiele zabrakło, a japoński stoper zdobyłby gola samobójczego.

79. min. - Podwójna zmiana w polskiej drużynie. Łukasz Teodorczyk zmienia Piotra Zielińskiego, a Sławomir Peszko wchodzi za Rafała Kurzawę. Przechodzimy na ustawienie z dwójką napastników.

78. min. - Dośrodkowanie Grosickiego na głowę Glika, ale uderzenie stopera AS Monaco niecelne.

77. min. - Zbyt mocne dośrodkowanie Zielińskiego, jednak interwencja Makino daje naszym kadrowiczom rzut rożny.

74. min. - Było blisko drugiego gola dla biało-czerwonych! Świetne zagranie z głębi pola Zielińskiego do Grosickiego, który z prawego skrzydła dośrodkował do Lewandowskiego. Kapitan polskiej kadry nie trafił jednak czysto w piłkę i kopnął nad bramką.

72. min. - Dośrodkowanie Gaku Shibasakiego z rzutu rożnego, ale uderzenie Yoshidy niecelne.

70. min. - Zbyt wysoko posłał piłkę w polskie pole karne Inui i żaden z jego kolegów nie był w stanie jej strącić.

68. min. - Tym razem dośrodkowanie Jędrzejczyka do Grosickiego, ale strzał skrzydłowego Hull zdecydowanie za lekki.

67. min. - Biało-czerwoni mieli rzut wolny, ale dośrodkowanie Grosickiego wybił Maya Yoshida, który wygrał walkę z Jędrzejczykiem.

65. min. - Druga zmiana w japońskiej reprezentacji. Z boiska schodzi Usami, a w jego miejsce na murawie melduje się Takeshi Inui - zdaniem wielu, najlepszy japoński piłkarz w dwóch wcześniejszych meczach.

64. min. - Dwójkowa akcja Lewandowskiego z Zielińskim zakończona zablokowanym uderzeniem tego drugiego.

63. min. - W meczu Senegalu z Kolumbią bez bramek, co oznacza, że Japończycy są w tym momencie poza turniejem!

62. min. - Japończycy się nie poddają. Usami podaje do Osako, który ograł Jacka Góralskiego. Strzał zablokował jednak Glik.

60. min. - GOOOOOOOOOOOL! Dośrodkowanie Rafała Kurzawy z rzutu wolnego do Jana Bednarka, który strzela swojego pierwszego gola w reprezentacji. Obrońca Southampton uciekł obrońcom i uderzył prawą nogą! Biało-czerwoni na prowadzeniu!

58. min. - Nieudana próba Makino z przewrotki po kornerze.

57. min. - Znowu dobra interwencja Glika, który wybija rzut rożny dośrodkowanie Usamiego.

55. min. - Muto dryblował w polskim polu karnym, ale piłkę odebrał mu Glik. Przez złe zachowanie Zielińskiego kontra Polaków spełzła jednak na niczym.

54. min. - Dobra kontra Polaków! Dogranie Grosickiego do Lewandowskiego przechwycił jednak Kawashima.

53. min. - Tym razem z dystansu kopnął Usami, ale Kamil Glik zablokował jego uderzenie.

52. min. - Groźne dośrodkowanie Usamiego w polskie pole karne, ale Jędrzejczyk wygrał walkę o piłkę z Muto i wybił futbolówkę głową.

50. min. - Polacy przy piłce, Bereszyński ruszył w pole karne przeciwników, ale faulował.

49 min. - Bardzo spokojny początek drugiej połowy...

47. min. - Pierwsza zmiana w drużynie z Kraju Kwitnącej Wiśni. Yuya Osako zmienia Shinjiego Okazakiego, który ucierpiał w starciu z Janem Bednarkiem.

46. min. - Zaczynamy drugą połowę. Obie ekipy bez zmian. Oby było to lepsze widowisko od pierwszej części, po której schodzących do szatni zawodników pożegnały gwizdy...

45. +1 min.  - Koniec pierwszej części gry.

Szukając pozytywów dodajmy, że jest to pierwszy mecz biało-czerwonych na tym turnieju, w którym nie przegrywają oni po 45. minutach. Gra nie wygląda jednak najlepiej.

Wracamy do Państwa za kwadrans!

45. min. - Tylko minuta doliczona do pierwszej połowy.

43. min. - Kontra biało-czerwonych, ale Bereszyński traci piłkę.

42. min. - Groźni w swoich szybkich atakach są JapończycyZnowu w naszym polu karnym gościł Gotoku Sakai. Poradził sobie z nim jednak Jędrzejczyk.

40. min. - Kolejny korner dla Japonii. Bednarek poradził sobie jednak z dwójką rywali. Kontra Polaków szybko zakończona złym przyjęciem piłki przez Lewandowskiego po zagraniu Bereszyńskiego.

39. min. - Podanie Kurzawy do Lewandowskiego przecięte przez Hirokiego Sakai, który popędził w kierunku polskiej bramki. Jego dogranie do Okazakiego przeciął jednak Kurzawa, wybijając na rzut rożny.

37. min. - Polacy wyszli z kontrą, ale zagranie Zielińskiego, odbite od Yoshidy, wychodzi na rzut rożny. Z kornera dośrodkowywał Grosicki, a do piłki doszedł Kurzawa. Jego uderzenie było jednak bardzo niecelne.

37. min. - Niezłe dośrodkowanie w polskie pole karne Hirokiego Sakai, ale piłki nie potrafił opanować Gotoku Sakai.

35. min. - Dziesięć minut do końca pierwszej połowy.

34. min. - Było groźnie pod polską bramką. Fabiański odbił pod nogi Glika piłkę po dośrodkowaniu Usamiego, ale po chwili złapał futbolówkę.

32. min. - Ależ była szansa dla Polaków! Dośrodkowanie Bereszyńskiego wprost na głowę Kamila Grosickiego, ale strzał Polaka odbija Kawashima! Nasi reprezentantci domagali się zaliczenia bramki, ale powtórki pokazały, iż piłka nie przekroczyła całym obwodem linii bramkowej.

29. min. - Robert Lewandowski często cofa się do środka pola, by próbować rozgrywać. Przeszkadzają mu w tym japońscy obrońcy, na czele z Mayą Yoshidą.

28. min. - Teraz dobra wrzutka Hirokiego Sakai z prawej strony. Kamil Glik wybija piłkę na rzut rożny.

27. min. - Akcja Japończyków. Gotoku Sakai wygrał walkę o piłkę z Jędrzejczykiem, ale sytuację dalekim wykopem wyjaśnia Bednarek.

25. min. - Wolne tempo meczu. Żadna z drużyn nie potrafi przejąć inicjatywy.

23. min. - Wreszcie szybciej do ataku wyszli Polacy. Piotr Zieliński podał do Kurzawy. Piłkarz Górnika Zabrze miał trochę miejsca, ale jego strzał został zablokowany.

22. min. - Pewne wyjście Fabiańskiego na przedpolu po rzucie wolnym dla Japonii.

21. min. - Niezłe dośrodkowanie Kurzawy z kornera. Glik uderza, ale piłka w rękach Eijiego Kawashimy. Polski obrońca jednak faulował.

20. min. - Groźna wrzutka Grosickiego, jednak piłkę z głowy Kurzawy zdjął Hiroki Sakai. Rzut rożny dla Polski.

18. min. - Dobry, kilkudziesięciometrowy przerzut Bednarka do Bereszyńskiego, ale chwilę potem Kamil Grosicki stracił piłkę. Tylko aut dla biało-czerwonych.

17. min. - Prosta strata Kamila Glika i Bereszyński musiał przerywać faulem kontrę Azjatów.

15. min. - Niezła okazja naszych reprezentantów, ale uderzenie Lewandowskiego trafiło wprost w Shibasakiego. W odpowiedzi Łukasza Fabiańskiego zatrudnił Gotoku Sakai. Jego strzał pewnie złapał jednak polski bramkarz.

13. min. - Kolejny błąd biało-czerwonych. Tym razem piłkę stracił Jędrzejczyk. Mocny strzał Muto, który wcześniej zwiódł Bereszyńskiego,  odbił na szczęście Fabiański.

13. min. - Bardzo złe podanie Jana Bednarka i świetna szansa dla Japonii. Na szczęście Okazaki nie sięgnał dośrodkowanej piłki.

12. min. - Biało-czerwoni są częściej przy piłce, ale grają zbyt statycznie.

11. min. - Bardzo niecelne dośrodkowanie Yuto Nagatomo i aut dla reprezentacji Polski.

10. min. - Polacy próbują zbudować atak pozycyjny.

8. min. - Dobry odbiór Kurzawy, podanie do Roberta Lewandowskiego. Napastnik odegrał z powrotem do Kurzawy, ale jego dogranie w pole karne trafiło wprost pod nogi Mayi Yoshidy.

7. min. - Strata Artura Jędrzejczyka otworzyła drogę rywalom do kontry. Na szczęście, Bartosz Bereszyński powstrzymał szarżującego Takashiego Usamiego.

5. min. - Bardzo dobra praca Kamila Grosickiego, jednak jego zagranie do Roberta Lewandowskiego nie było w tempo. Skrzydłowy Hull próbował poprawić dośrodkowaniem, ale zostało ono wybite.

4. min. - Japończycy spokojnie rozgrywają akcję w środku boiska. Polacy, jak dotąd, bardzo nerwowi. Szybko tracą futbolówkę i nie umieją zbudować dobrej akcji.

2. min. - Kamil Grosicki wywalczył rzut rożny. Piłka dośrodkowana przez Rafała Kurzawę wybita jednak przez obrońców.

1. min. - Już na początku bardzo dobra okazja Japończyków, ale dobre wyjście Łukasza Fabiańskiego wyjaśnia sytuację.

16.00 - Zaczynamy mecz o honor! Pierwszy gwizdek zambijskiego sędziego Janny'ego Sikazwe rozpoczyna mecz!

15.57 - Hymny za nami - czas na sportowe emocje!

15.55 - Hymn Japończyków za nami, czas na Mazurka Dąbrowskiego!

15.50 - Obie drużyny już w tunelu prowadzącym na boisko!

15.45 - Ekipa radiowej Trójki melduje się na stadionie!

15.25 - Dokładnie 36 lat temu wielki mecz podczas mistrzostw świata rozegrał Zbigniew Boniek. Czy biało-czerwoni swoim występem uczczą godnie tę rocznicę?

15.10 - Japończycy mają na swoim koncie już cztery punkty, ale wciąż nie mogą być pewni awansu do 1/8 finału. Piłkarze z Kraju Kwitnącej Wiśni potrzebują remisu, by zagwarantować sobie awans do drugiej rundy. Na pewno więc biało-czerwonych czeka trudne zadania.

15.02 - Swój skład przedstawili także Azjaci. Selekcjoner Akira Nishino zdecydował się na kilka zmian, zwłaszcza w formacji ofensywnej. Z Polakami od początku nie wystąpią m.in. Yuya Osako, Takashi Inui i Shinji Kagawa. Bardzo ryzykowne zagranie japońskiego szkoleniowca.

15.00 - Do początku ostatniego meczu biało-czerwonych na rosyjskim turnieju została godzina. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji! Znamy już skład Polaków na to spotkanie. Adam Nawałka zdecydował się dać szansę Łukaszowi Fabiańskiemu, Rafałowi Kurzawie i Arturowi Jędrzejczykowi, dla których będzie to pierwszy mundialowy występ. W wyjściowym składzie znalazł się także Kamil Glik.

Paweł Majewski, PolskieRadio.pl

Czwartek był piętnastym dniem piłkarskich mistrzostw świata w Rosji. W Wołgogradzie reprezentacja Polski wygrała 1:0 z Japonią w ostatnim meczu na mundialu. Do domu wrócili już mistrzowie świata. A Belgia zajęła pierwsze miejsce w grupie G, pokonując w ostatnim meczu fazy grupowej Anglię 1:0.

Rosja 2018: biało-czerwoni jak Korea Południowa? "Wierzę, że Polska w ostatnim meczu stanie na wysokości zadania"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 11:22
Obrońcy tytułu odpadli z turnieju. Niemcy przegrali w środę w Kazaniu z Koreą Południową 0:2 (0:0) i zajęli ostatnie miejsce w grupie F piłkarskich mistrzostw świata w Rosji. Z kolei w czwartek swoje ostatnie spotkanie na tym mundialu rozegrają Polacy, którzy w Wołgogradzie zmierzą się z Japonią.