Lato z Radiem 2018

Bogactwo archeologiczne Suwalszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 13:41
Lato zaczynamy na… polskim biegunie zimna! W cyklu "Jedyne takie miejsce" odwiedziliśmy Suwałki, ale pokazaliśmy je od mniej znanej, historycznej strony.
Audio
  • Suwałki historycznie (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Głazowisko Rutka na Suwalszczyźnie
Głazowisko Rutka na SuwalszczyźnieFoto: Maciej Rawluk/Shutterstock

Krzysztof Snarski z Muzeum Okręgowego w Suwałach opowiedział o początkach osadzania się ludności na obszarze dzisiejszej Suwalszczyzny.

- Lodowiec stworzył też przestrzenie do mieszkania dla ludzi. Ludzie budowali najnormalniejsze szałasy, w których podstawowym miejscem było palenisko. Przez całą długą mroźną zimę przy tym palenisku jedzono, gotowano narzędzia i inne sprzęty. To były przede wszystkim narzędzia wykorzystywane do tego, by sobie jakoś ten byt zabezpieczyć, np. podczas zwyczajnych prac gospodarskich. Było to wszystko czym dało się coś złowić i upolować - mówił rozmówca Małgorzaty Raduchy.

Na Suwalszczyźnie jest bardzo wiele śladów Jaćwingów. Są osiedla zamieszkiwane niegdyś przez Jaćwingów, które cały czas są eksploatowane. - Okazuje się, że archeolodzy z Państwowego Muzeum Archeologicznego ciągle tam kopią i ciągle coś tam odnajdują – dodał Krzysztof Snarski.

***

Tytuł audycji: Lato z radiem

Prowadzą: Monika Tarka-KilenRobert Kilen

Rozmawia: Małgorzata Raducha

Goście: Krzysztof Snarski (kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach)

Data emisji: 25.06.2018

Godzina emisji: 9.18

abi