Polskie Radio
Section05
Suwałki

Najgroźniejsze miejsce na ziemi znajduje się w Polsce? Strategiczne znaczenie przesmyku suwalskiego

- Przesmyk suwalski ma bardzo wielkie znaczenie strategiczne w obszarze bezpieczeństwa, jak również w zakresie rozwoju gospodarczego, dla państw bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii. Tym samym jest bardzo ważny dla Sojuszu Północnoatlantyckiego na wypadek konfliktu zbrojnego z Federacją Rosyjską - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl gen. Bogusław Samol, dyrektor Instytutu Strategii Wojskowej Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Litwa wojna na Ukrainie Suwałki

XV edycja Suwałki Blues Festiwal. "Znani artyści zaśpiewają ulubione utwory bluesowe"

Wielkimi krokami zbliża się prawdziwe święto Bluesa w Suwałkach. Tegoroczna, jubileuszowa edycja Suwałki Blues Festiwal będzie miała wyjątkowy charakter - poświęcona będzie artystycznej współpracy polsko-norweskiej. Nie zabraknie znanych wykonawców polskiej sceny muzycznej, a do udziału w wydarzeniu zaproszono m.in. bluesowe zespoły litewskie.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Marcin Kusy blues Suwałki piosenka

Obława augustowska. Wyjątkowa wystawa ku pamięci ofiar Armii Czerwonej

W Suwałkach otwarto wystawę "Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej". - Spoglądając na fotografie tych ludzi, widzimy ogrom tragedii i strat. Widzimy przerwane życiorysy i również to wszystko, co się nie wydarzyło, ponieważ zostali aresztowani i zginęli - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Stefanek, pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego ds. programowych.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski obława augustowska Suwałki Patryk Michalski Witold Banach

"Przywróci pamięć o niewinnie zamordowanych". W Suwałkach otwarto wystawę poświęconą ofiarom obławy augustowskiej

W Suwałkach otwarto wystawę "Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej". Na ekspozycję, którą przygotował Instytut Pileckiego, składają się zdjęcia ofiar zbrodniczej akcji Armii Czerwonej i NKWD przeprowadzonej w lipcu 1945 roku, na mieszkańcach Augustowszczyzny i Suwalszczyzny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski obława augustowska Suwałki społeczeństwo

"Bieda dzieci została zredukowana o 90 proc." Prezydent o sukcesach polityki prorodzinnej

- Dopiero od pięciu lat rodzina rzeczywiście znajduje się w centrum zainteresowania i pod szczególną opieką ze strony polskich władz, dzięki polityce ukierunkowanej na człowieka i na polską tradycyjną rodzinę wielopokoleniową - przekonywał w Suwałkach prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory prezydenckie 2020 Andrzej Duda kampania prezydencka wybory w Polsce polityka społeczeństwo 500+ Suwałki podlaskie

Zmarł prof. Andrzej Strumiłło. Wybitny artysta miał 92 lata

Wybitny artysta związany z Suwalszczyzną prof. Andrzej Strumiłło zmarł w czwartek nad ranem w wieku 92 lat - podały władze Suwałk. W październiku Strumiłło skończyłby 93 lata. Uprawiał wiele dyscyplin: malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię, ilustrację, projektowanie książek, wystawiennictwo, scenografię. Był także podróżnikiem.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Strumiłło historia Polski SZTUKA KULTURA POLSKA Suwałki Litwa