Lato z Radiem 2018

Polski diament robi furorę na świecie

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 12:00
Na trasie "Lata z Radiem" tym razem odwiedziliśmy Krzemionki Opatowskie nieopodal Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie mieszczą się słynne kopalnie krzemienia pasiastego, często nazywanego polskim diamentem. 
Audio
  • Kopalnie polskiego diamentu (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Inne atrakcje Krzemionek Opatowskich (Lato z radiem/Jedynka)
Kopalnia krzemienia pasiastego
Kopalnia krzemienia pasiastegoFoto: Dominika zarzycka/shutterstock

Krzemieniem pasiastym zachwycają się niemieccy i austriaccy jubilerzy. Jego urokowi uległa także m.in. Victoria Beckham, która nosi wykonaną z niego biżuterię.

- Krzemionki na tle kopalń polskich i europejskich wyróżniają się z kilku względów. Przyjmuje się, że znajduje się tu ok. 4 tysięcy pojedynczych jednostek górniczych, czyli pojedynczych kopalń. Są one zgrupowane na ogromnym "polu górniczym" o długości prawie 5 km - mówi Kamil Kaptur z Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. - Kolejna sprawa, która wyróżnia Krzemionki to fakt, że zwiedzający mają możliwość obserwacji wszystkich technik pozyskiwania Krzemienia, jakie były stosowane w pradziejach - dodaje. 

Co jeszcze wyróżnia kopalnie krzemienia pasiastego? Jakie inne atrakcje czekają na nas w Krzemionkach Opatowskich? Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań. 

***

Tytuł audycji: Lato z radiem

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Reporterka: Małgorzata Głogowska 

Goście: Kamil Kaptur (archeolog, Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim), Grzegorz Kończyk (Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki), Beata Celebańska (Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki), Grzegorz Kończyk (przewodnik, opiekun osady), Edyta Lenart (dział promocji Muzeum Historyczn0-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim)

Data emisji: 13.07.2018

Godzina emisji: 9.19, 11.15

kh/abi