X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Lato z Radiem 2018

Wigry perła Suwalszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 15:14
Pierwsza była tam przyroda. - Potem przyszli ludzie i starali się harmonijnie dostosować to miejsce do swoich potrzeb - mówi przewodnik Tomasz Uszcza.
Audio
  • Wigry, perła Suwalszczyzny (Lato z radiem/Jedynka)
  • Rozmowa z paraolimpijczykiem Igorem Sikorskim (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Felieton Piotra Goćka o podróżowaniu rowerem według porad kolorowych magazynów czyta Wojciech Żołądkowicz, 19.07.2018
Klasztor pokamedulski nad Wigrami
Klasztor pokamedulski nad Wigrami Foto: Maciej Rawluk/Shutterstock.com

Na wyspie na jeziorze Wigry w 1668 roku kameduli postawili 12 domów dla samotników i kościół. Wyspę połączyli z lądem usypaną przez nich groblą. O obecnym klasztorze mówi się pokamedulski, bo oryginalne budynki zostały bardzo poważnie uszkodzone i były odbudowywane.

Najbardziej znanym wydarzeniem z historii tego miejsca jest wizyta papieża Jana Pawła II w 1999 roku. Spędził tam trzydniowy wypoczynek.

Okoliczne lasy pełne są zwierzyny, o czym wiedzieli już polscy królowie, którzy w zamierzchłych czasach organizowali tam polowania. Wody jeziora są pełne ryb, tak już rzadkich gatunków jak sielawa, czy troć jeziorowa.

Skąd wzięła się nazwa Wigry? Jakie zadanie mieli osiedli na Wigrach kameduli? Jakie mieli zwyczaje? Do czego Karolowi Wojtyle służył kajak podczas spływów Czarną Hańczą? A co wspólnego z Wigrami miał pan Wołodyjowski? Posłuchaj całego nagrania.

W cyklu "Jedyny taki ktoś" rozmowa z Igorem Sikorskim, aktualnym brązowym medalistą paraolimpijskim w narciarstwie alpejskim

Wysportowany był już od dziecka. Swoich marzeń o sportowej karierze nie porzucił nawet w najbardziej dramatycznym momencie życia. W wieku 17 lat na skutek niefortunnego upadku z wysokości, doznał złamania kręgosłupa. Dziś porusza się na wózku inwalidzkim, ale jego miłość do sportu wciąż jest silna. Jak teraz wygląda życie Igora Sikorskiego?

- Do aktywności sportowej namówił mnie mój rehabilitant. Jestem bardzo wdzięczny mojej rodzinie, która wspierała mnie w tym trudnym okresie. Dla nich wózek nie stanowił przeszkody i gdyby nie oni, to pewnie dłużej zbierałbym się do powrotu - mówi Igor Sikorski.

- To jest sport, w którym zjeżdża się na nartach z dużymi prędkościami. Treningi odbywają się w Alpach. W Polsce ciężko jest uprawiać taką dyscyplinę, dlatego wyjeżdżam do Austrii - dodaje.

Jak sam przekonuje, uprawianie sportu umożliwia mu specjalistyczny sprzęt. - Za pomocą specjalnego siedziska, zamocowanego na ramie ze specjalnym amortyzatorem, można jeździć na narcie. W rękach są kule zakończone płozami, które służą do inicjowania skrętu i utrzymywania równowagi. Główny ciężar spoczywa na jednej narcie, a amortyzator spełnia tutaj funkcję kolana - dodaje.

Jego marzeniem był udział w igrzyskach olimpijskich.- Będąc pełnosprawny, chciałem zostać zawodowym snowboardzistą. Życie potoczyło się inaczej, ale okazało się, że na nartach też da się jeździć - przekonuje.

A w cyklu "Jest jak jest" felieton Piotra Goćka o podróżowaniu na rowerze według porad kolorowych magazynów czyta Wojciech Żołądkowicz.

***

Tytuł audycji: Lato z radiem

Prowadzi: Monika Tarka Robert Kilen

Reporterka: Małgorzata Raducha, Agnieszka Ciecierska

Goście: Tomasz Uszcza (przewodnik), ks. Jacek Nogowski (wigierski proboszcz, prezes Fundacji Wigry Pro), Jacek Adamczewski (specjalista ds. edukacji w Wigierskim Parku Narodowym), Igor Sikorski (paraolimpijczyk

Data emisji: 19.07.2018

Godzina emisji: 9.00-12.00