Lato z Radiem 2018

Bory Tucholskie pozwalają odetchnąć od dużego miasta

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 12:51
W kolejnej audycji "Lato z radiem" zwiedzaliśmy Bory Tucholskie. Byliśmy w Tucholi oraz w Odrach, poznaliśmy kulturę tych rejonów oraz odbyliśmy radiowy spacer po rezerwacie przyrody.   
Audio
  • Felieton Krzysztofa Feusette'a o letnich przebojach i sinicach czytał Andrzej Mastalerz, 3.08.2018
  • Skąd wzięły się kamienne kręgi w Odrach? (Lato z radiem/Jedynka)
  • Pełnoprawność mimo utraty wzroku jest możliwa (Lato z radiem/Jedynka)
Bory Tucholskie
Bory TucholskieFoto: Nowczyk/Shutterstock

W rezerwacie przyrody w Odrach znajduje się największe w Polsce skupisko kamiennych kręgów. Przewodniczka Zofia Breske powiedziała, że jest ono pozostałością po dawnym cmentarzysku. – Cmentarz mieścił się tu w I-III wieku n.e. Zostało tutaj pochowane plemię Gotów, które przybyło ze Skandynawii. Kręgi kamienne są ustawione według księżyca, słońca i gwiazdy Kapella – powiedziała rozmówczyni Małgorzaty Głogowskiej.

W cyklu "Jedyny taki ktoś" spotkaliśmy się z Dorotą Ziental, która na skutek choroby straciła wzrok. Mimo to pokazuje, że ze zwyrodnieniem barwnikowym siatkówki da się żyć. Dziewczyna podkreśliła też, że smuci ją postawa obcych ludzi spotkanych na ulicy, którzy pomagają jej na siłę, nieproszeni. 

Ponadto w audycji Andrzej Mastalerz przeczytał felieton Krzysztofa Feusette'a o sinicach. Rozstrzygnęliśmy konkursy m.in. Walizka marzeń, W Polskę jedziemy i Gra Rodzina. O "Klasycznym lecie z radiem" opowiedział Adam Rozlach, a Roman Czejarek zdradził szczegóły sobotniego "Lata z radiem" w Giżycku. Wysłuchaliśmy również następnego odcinka książki Katarzyny Bondy "Czerwony pająk", który przeczytała Agata Kulesza.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań. 

***

Tytuł audycji: Lato z radiem

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Reporterka: Agnieszka Ciecierska

Goście: Zofia Breske (przewodnik turystyczny po rezerwacie), Maria Olik (prezes Borowieckiego Towarzystwa Kultury w Tucholi), Ireneusz Bojanowski (nadleśniczy Nadleśnictwa Czersk), Dorota Ziental (osoba niewidoma)

Data emisji: 3.08.2018

Godzina emisji: 9.00-12.00

abi