Teatr Polskiego Radia

"Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Marcin Kusy: cieszę się, że Polskie Radio promuje Narodowe Czytanie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2023 17:55
- Z podziwem patrzę na artystów i aktorów, którzy przez wiele godzin mierzą się z kolejną lekturą - mówił o Narodowym Czytaniu 2023 Marcin Kusy, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia. Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy narodoweczytanie.polskieradio.pl oraz przeprowadziło szereg relacji reporterskich i transmisji prosto z Ogrodu Saskiego, gdzie czytano "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
Marcin Kusy podczas Narodowego Czytania 2023
Marcin Kusy podczas Narodowego Czytania 2023Foto: Cezary Piwowarski/PR

- Cieszę się, że Program 1 i Polskie Radio promują Narodowe Czytanie i że jesteśmy w Ogrodzie Saskim. Miałem już piąty raz okazję prowadzić Narodowe Czytanie, to ogromne przeżycie. Dokładam bardzo niewielką cząstkę, ale z podziwem patrzę na artystów i aktorów, którzy mierzą się przez wiele godzin z kolejną lekturę. Ta adaptacja była kapitalna i pozytywistycznie można powiedzieć, że pan dyrektor Kukuła wykonał taką pracę u podstaw, a potem pracę organiczną z aktorami, żeby to tak fantastycznie wyszło - komentował Marcin Kusy.

Dyrektor Jedynki odniósł się nie tyko do Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim, ale również do fragmentów powieści "Nad Niemnem", które zinterpretowali dziennikarze Jedynki. Można je odsłuchać TUTAJ.

Posłuchaj
34:14 2023_09_09 16_19_35_PR1_Audycja_specjalna.mp3 "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Marcin Kusy: cieszę się, że Polskie Radio promuje Narodowe Czytanie (Jedynka/Audycja specjalna)

Powieść o miłości i rewolucji

Prof. Maria Jolanta Olszewska zauważyła: - "Nad Niemnem" jest powieścią o miłości i o rewolucji. O tym, że trzeba patrzeć sercem, ale jednocześnie zachować rozsądek, bo ta miłość jest rozsądna. Ona płynie z serca, ale to nie są emocje.

W Ogrodzie Saskim mogliśmy także usłyszeć Iwonę Katarzynę Pawlak, która pod koniec lat 80. zagrała w filmowej wersji "Nad Niemnem". - Jak po latach czytało się "Nad Niemnem"? Wspaniale! Przede wszystkim byliśmy bardzo ciekawi młodzieży aktorskiej (…). Każdy z nas, z tych 16 artystów, miał pole do popisu. Uważam, że spełniliśmy na 100 proc. wszystkie wymagania - mówiła.

- Uważam, że trzeba się wsłuchać w rytm rzeki Niemen. Ona przynosi różne wieści, wesołe, smutne, jak każda rzeka ma przepiękny nurt. Te piękne litery i myśli pani Elizy właśnie przybliżają do zaznajomienia się z rzeką Niemen (…). Dzisiaj z Kasieńką (Pawlak - red.) mieliśmy razem piękną ideę i świetny pomysł pana Janusza Kukuły. Tzn. można to odczytać jako przekazywanie pokoleniowej i to nas bardzo ucieszyło - dodał Adam Marjański, filmowy Jan Bohatyrowicz z 1986 roku.

Z kolei Przemysław Stippa ocenił, że "to było pięknie skomponowane czytanie przez pana Kukułę". - To był piękny skrót tej powieści - zauważył.

W audycji gościł również Szymon Kuśmider.

Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim

Tegoroczna akcja Narodowego Czytania odbyła się w sobotę, 9 września w godz. 11.00-16.00  w Ogrodzie Saskim w Warszawie. W wydarzeniu udział wzięła para prezydencka. W akcję zaangażowało się wielu znanych artystów, m.in. Izabella Bukowska, Ewa Domańska, Joanna Jeżewska, Kaja Kozłowska-Żygadło, Elżbieta Nagel, Iwona K. Pawlak (grająca Justynę Orzelską w filmowej wersji "Nad Niemnem"), Aleksandra Radwan, Lidia Sadowa, Piotr Bajor, Marek Barbasiewicz, Andrzej Ferenc, Wiesław Komasa, Szymon Kuśmider, Adam Marjański (filmowy Jan Bohatyrowicz z 1986 roku), Michał Mikołajczak, Marcin Przybylski, Przemysław Stippa, Krzysztof Szczepaniak, Mirosław Wieprzewski, Rafał Zawierucha, Jerzy Zelnik oraz Konrad Żygadło.

Jak podsumowała Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, Narodowe Czytanie 2023 odbyło się w ponad sześciu tysiącach miejsc w Polsce oraz w ponad trzystu miejscach w ponad czterdziestu krajach. - W kolejnym roku lekturą Narodowego Czytania będzie "Kordian" Juliusza Słowackiego - ogłosił na finał tegorocznej edycji akcji prezydent Andrzej Duda. 

Polskie Radio przygotowało serwis specjalny poświęcony Narodowemu Czytaniu narodoweczytanie.polskieradio.pl.

Czym jest Narodowe Czytanie?

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza. W kolejnych latach Polacy czytali: "Lalkę" Bolesława Prusa (2015), "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza (2016), "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego (2017).

W związku z jubileuszem setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w 2018 roku prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zaprosili do lektury "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Zachęcali też do czytania "Antologii Niepodległości" - specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były "Nowele polskie" - zbiór ośmiu utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Rok później wybrana została "Balladyna" Juliusza Słowackiego. 


Zobacz także:

***

Tytuł: Audycja specjalna 

Prowadziły: Martyna Podolska i Anna Stempniak

Data emisji: 9.09.2023 r. 

Godzina emisji: 16.00-17.00

DS