Konkurs Chopinowski 2018

Aurelia Visovan. Oczarowanie pierwszego dnia Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 09:52
- Powinniśmy się pomału uczyć wymawiać jej nazwisko. To był pierwszy czysto artystyczny występ na tym konkursie - o interpretacjach rumuńskiej pianistki zaprezentowanych podczas Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych mówiła Róża Światczyńska.
Audio
  • Omówienie przesłuchań I dnia Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Aurelia Visovan
Aurelia VisovanFoto: materiały NIFC

Goszczący w audycji eksperci jednogłośnie określili występ Aurelii Visovan jako najwspanialszy moment pierwszego dnia przesłuchań. - Słychać było, że wie, co robi, że gra ją bawi, poza tym jest pianistką z zapleczem zorientowania historycznego - mówiła Maria Gabryś-Hejke.

Dziennikarz muzyczny Kacper Miklaszewski podkreślił, że aparat wykonawczy Aurelii Visovan z jednej strony jest swobodny i nowoczesny, z drugiej odpowiedni do muzyki klawesynowej. - Zwróciłem uwagę, że zmieniała swoją technikę odpowiednio do wykonywanego utworu.

Swój zachwyt grą Rumunki wyraził także pianista Marek Bracha, który chwalił narracyjną spójność jej całego występu.

Goście audycji omówili również muzyczne prezentacje pianistów, którzy wystąpili pierwszego dnia przesłuchań. Andrzej Sułek zwrócił uwagę na pianistę, którego przejście do drugiego etapu będzie probierzem tego, na jakie wartości zwraca uwagę konkursowe jury. Eksperci dyskutowali także o zasadności grania Bacha podczas zawodów. Mówili także o znaczeniu doboru fortepianów do utworów.

***

Tytuł audycji: Letni festiwal muzyczny

Prowadzi: Andrzej Sułek

Goście: Maria Gabryś-Hejke, Róża Światczyńska, Kacper Miklaszewski, Marek Bracha

Data emisji: 4.09.2018

Godzina emisji: 21.00


bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak