Konkurs Chopinowski 2018

Miklaszewski: zmiana opinii o Pleyelu będzie zyskiem tego konkursu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 13:00
- Po tym konkursie my, czyli krytycy, będziemy wreszcie przekonani do tego, co Chopin mówił o Pleyelu; nie będziemy więcej wątpić w te opinie - mówił w Dwójkowym studiu festiwalowym z okazji Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych Kacper Miklaszewski.
Audio
  • Omówienie przesłuchań II dnia Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Anna Hajduk-Rynkowicz przy Pleyelu
Anna Hajduk-Rynkowicz przy PleyeluFoto: W. Grzędziński/NIFC

Wśród fortepianów, na których grali uczestnicy organizowanego w Warszawie konkursu podczas drugiego dnia przesłuchań, był m.in. Pleyel z 1842 roku. Goście Dwójki podkreślali walory tego instrumentu, komentując występ Japończyka Naruhiko Kawaguchiego i wykonaną przez niego Balladę F-dur op. 38 Fryderyka Chopina. - Świetnie zrobił, że wybrał Pleyela. Ma on bowiem taką tajemniczość i dokładnie ten rejestr, który ma miejsce na początku utworu idealnie pasuje do dźwiękowości tego instrumentu - zauważył pianista Hubert Rutkowski.

W audycji omówione zostały muzyczne prezentacje wszystkich dziesięciorga pianistów, którzy wystąpili drugiego dnia przesłuchań. Kacper Miklaszewski zwrócił uwagę na uczestniczkę Konkursu, która padła ofiarą tzw. kontrastu następczego. Eksperci dyskutowali także m.in. o zasadności grania Bacha podczas zawodów i o inspiracji, z których czerpał Fryderyk Chopin, pisząc Polonezy.

***

Tytuł audycji: Letni festiwal muzyczny

Prowadził: Andrzej Sułek

Goście: Kacper Miklaszewski (dziennikarz muzyczny), Marek Bracha i Hubert Rutkowski (pianiści)

Data emisji: 5.09.2018

Godzina emisji: 21.00

pg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak