X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Papież: Wielki Post jest czasem współczucia

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 20:41
Podczas mszy w Środę Popielcową na Awentynie papież Franciszek przestrzegał przed powierzchowną duchowością, modlitwą, która uspokaja sumienie, i dawaniem jałmużny sprawiającej samozadowolenie. Nawoływał do sprzeciwu wobec "brutalnej i pospiesznej krytyki".
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Papież poprowadził tradycyjną procesję z bazyliki świętego Anzelma do świętej Sabiny.

W homilii podkreślił: Wielki Post "prowadzi nas do zwycięstwa miłosierdzia nad tym wszystkim, co usiłuje nas powalić lub sprowadzić do jakiejś rzeczy, która byłaby sprzeczna z godnością dzieci Bożych".

Papież Wielki Post jest drogą od niewoli ku wolności, od cierpienia ku radości, od śmierci do życia

- Wielki Post jest drogą od niewoli ku wolności, od cierpienia ku radości, od śmierci do życia - dodał.

Miłość Boga - mówił Franciszek - obdarza "tchnieniem życia", które nas ocala od "niedoboru tlenu", spowodowanego przez egoizm, małostkowe ambicje i milczącą obojętność, gaszące wiarę.

Papież o Wielkim Poście

- Życie Wielkim Postem jest tęsknotą za tym tchnieniem życia, którym nasz Ojciec nie przestaje nas obdarzać w błocie naszej historii - dodał papież. Przestrzegł przed przyzwyczajaniem się do "rozrzedzonej" nadziei, smutku i rezygnacji oraz „dusznego powietrza paniki i wrogości”.

Papież Życie Wielkim Postem jest tęsknotą za tym tchnieniem życia, którym nasz Ojciec nie przestaje nas obdarzać w błocie naszej historii

- Wielki Post to czas, aby powiedzieć "nie" - wskazał Franciszek. Trzeba - dodał - sprzeciwiać się obojętności, beztroskiemu myśleniu, że "życie drugiej osoby mnie nie dotyczy", oraz wszelkim próbom banalizacji życia.

- Wielki Post oznacza "nie" dla trującego skażenia słów pustych i bezsensownych, brutalnej i pospiesznej krytyki oraz uproszczonych analiz, które nie potrafią ogarnąć złożoności ludzkich problemów, zwłaszcza problemów ludzi, którzy cierpią najbardziej - dodał papież.

Przestrzegał przed modlitwą, która tylko "uspokajałaby sumienie", dawaniem jałmużny "sprawiającej samozadowolenie" oraz postem, który "powodowałby poczucie, że jesteśmy w porządku".

"Wielki Post jest czasem współczucia"

- Wielki Post to czas, aby powiedzieć "nie" asfiksji rodzącej się z religijnych przeżyć, które wykluczają, które chcą dotrzeć do Boga, unikając ran Chrystusa obecnego w ranach swoich braci - wskazywał Franciszek. Duchowość - dodał - nie może "sprowadzać wiary do kultur getta i wykluczenia".

Papież Wielki Post jest czasem współczucia

Jak podkreślił papież, Wielki Post nie jest czasem "rozdzierania swych szat przed otaczającym nas złem, ale raczej uczynienia miejsca w naszym życiu na całe dobro, jakiego możemy dokonać, ogałacając się z tego, co nas oddziela, blokuje i paraliżuje".

- Wielki Post jest czasem współczucia - przypomniał wiernym.

W czasie mszy, podobnie jak w latach poprzednich, głowę posypał papieżowi popiołem słowacki kardynał Jozef Tomko.

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Papież: katolicy nie mogą siać zgorszenia podwójnym życiem

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 15:35
Papież Franciszek powiedział w czwartek, że katolicy nie mogą siać zgorszenia podwójnym życiem. Nie zachowuje się po chrześcijańsku ten, kto deklaruje się jako katolik, chodzi na msze, ale nie płaci sprawiedliwie pracownikom i prowadzi brudne interesy - dodał.
rozwiń zwiń