Redakcja Programów Katolickich

Papież: Wielki Post jest czasem współczucia

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 20:41
Podczas mszy w Środę Popielcową na Awentynie papież Franciszek przestrzegał przed powierzchowną duchowością, modlitwą, która uspokaja sumienie, i dawaniem jałmużny sprawiającej samozadowolenie. Nawoływał do sprzeciwu wobec "brutalnej i pospiesznej krytyki".
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Papież poprowadził tradycyjną procesję z bazyliki świętego Anzelma do świętej Sabiny.

W homilii podkreślił: Wielki Post "prowadzi nas do zwycięstwa miłosierdzia nad tym wszystkim, co usiłuje nas powalić lub sprowadzić do jakiejś rzeczy, która byłaby sprzeczna z godnością dzieci Bożych".

Papież Wielki Post jest drogą od niewoli ku wolności, od cierpienia ku radości, od śmierci do życia

- Wielki Post jest drogą od niewoli ku wolności, od cierpienia ku radości, od śmierci do życia - dodał.

Miłość Boga - mówił Franciszek - obdarza "tchnieniem życia", które nas ocala od "niedoboru tlenu", spowodowanego przez egoizm, małostkowe ambicje i milczącą obojętność, gaszące wiarę.

Papież o Wielkim Poście

- Życie Wielkim Postem jest tęsknotą za tym tchnieniem życia, którym nasz Ojciec nie przestaje nas obdarzać w błocie naszej historii - dodał papież. Przestrzegł przed przyzwyczajaniem się do "rozrzedzonej" nadziei, smutku i rezygnacji oraz „dusznego powietrza paniki i wrogości”.

Papież Życie Wielkim Postem jest tęsknotą za tym tchnieniem życia, którym nasz Ojciec nie przestaje nas obdarzać w błocie naszej historii

- Wielki Post to czas, aby powiedzieć "nie" - wskazał Franciszek. Trzeba - dodał - sprzeciwiać się obojętności, beztroskiemu myśleniu, że "życie drugiej osoby mnie nie dotyczy", oraz wszelkim próbom banalizacji życia.

- Wielki Post oznacza "nie" dla trującego skażenia słów pustych i bezsensownych, brutalnej i pospiesznej krytyki oraz uproszczonych analiz, które nie potrafią ogarnąć złożoności ludzkich problemów, zwłaszcza problemów ludzi, którzy cierpią najbardziej - dodał papież.

Przestrzegał przed modlitwą, która tylko "uspokajałaby sumienie", dawaniem jałmużny "sprawiającej samozadowolenie" oraz postem, który "powodowałby poczucie, że jesteśmy w porządku".

"Wielki Post jest czasem współczucia"

- Wielki Post to czas, aby powiedzieć "nie" asfiksji rodzącej się z religijnych przeżyć, które wykluczają, które chcą dotrzeć do Boga, unikając ran Chrystusa obecnego w ranach swoich braci - wskazywał Franciszek. Duchowość - dodał - nie może "sprowadzać wiary do kultur getta i wykluczenia".

Papież Wielki Post jest czasem współczucia

Jak podkreślił papież, Wielki Post nie jest czasem "rozdzierania swych szat przed otaczającym nas złem, ale raczej uczynienia miejsca w naszym życiu na całe dobro, jakiego możemy dokonać, ogałacając się z tego, co nas oddziela, blokuje i paraliżuje".

- Wielki Post jest czasem współczucia - przypomniał wiernym.

W czasie mszy, podobnie jak w latach poprzednich, głowę posypał papieżowi popiołem słowacki kardynał Jozef Tomko.

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Papież: katolicy nie mogą siać zgorszenia podwójnym życiem

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 15:35
Papież Franciszek powiedział w czwartek, że katolicy nie mogą siać zgorszenia podwójnym życiem. Nie zachowuje się po chrześcijańsku ten, kto deklaruje się jako katolik, chodzi na msze, ale nie płaci sprawiedliwie pracownikom i prowadzi brudne interesy - dodał.
rozwiń zwiń