Redakcja Programów Katolickich

800-lecia benedyktynek w Staniątkach

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 11:00
To najstarszy klasztor żeński na ziemiach polskich, o historii i współczesności mniszek zamieszkujących opactwo w Staniątkach opowiemy w Familijnej Jedynce.
Audio
Zespół_klasztorny_Benedyktynek,_Staniątki
Zespół_klasztorny_Benedyktynek,_StaniątkiFoto: Wikimedia Commons/Piotrekwas

1050 letnia historia chrześcijaństwa na ziemiach polskich znaczona jest wieloma miejscami, które świadczą o tożsamości naszego kraju. Ten ośrodek jest jego szczególnym znakiem.

Zakończyły się główne obchody 800-lecia połączone z odpustem ku czci Matki Bożej Bolesnej, której obraz jest czczony w Staniątkach. Jego prapoczątki związane są z rodem Gryfitów-Świebodziców z Brzeźnicy. Ufundował go Klemens Jaksa Gryfita dla swojej córki Wizenny z rodowego majątku jeszcze przed rokiem około 1216 roku. Wizenna została pierwszą przełożoną a konsekracja kościoła miała miejsce w roku 1238. Ostateczne zatwierdzenie fundacji (przez papieża Innocentego III) miało miejsce w 1253 r. To najstarsze opactwo benedyktynek na ziemiach polskich.

Jak podkreśliła matka Stefania Polkowska, ksienia opactwa - w naszym charyzmacie najważniejsze jest poświęcenie życia dla Pana Boga, każdej modlitwy i czynności.

Zdaniem matki Małgorzaty Borkowskiej, historyka zgromadzenia tu nie zatrzymał się czas - my jesteśmy ponad nim. Nasza reguła powstał 14 wieków temu. Jest to jedna z najstarszych w kościele zachodnim wyrazów prawdy: nie może być takiej sytuacji, w której człowiek nie szukałby Boga. Co prawda nie każdy robi to w równej mierze, nie każdy świadomie, ale my ten charyzmat niesiemy przez wieki. Przypominamy to, co najważniejsze - pamiętać o rzeczach nieprzemijających – powiedziała benedyktynka ze Staniątek.

Wśród zabudowań klasztornych znajduje się jedna z najstarszych świątyń gotyckich w Polsce, a najstarsza typu halowego. Do najważniejszych dzieł sztuki w kościele należą rzeźby Madonn z XIV w., rzeźba Chrystusa Frasobliwego z XVI w. z warsztatu Wita Stwosza i obraz Matki Boskiej Bolesnej, zwanej Smętną Dobrodziejką ze Staniątek pochodzący z XVI w.

- Kościół ten jest podręcznikowym przykładem architektury wczesnogotyckiej zachowanym w pełnym w stanie. To niezwykła  budowla, która dopiero teraz odkrywa swoje tajemnice, bo trwają tu prace badawcze jego architektury. To opactwo jest niezwykle ważnym ośrodkiem naszej historii, jako miejsce pracy i modlitwy - powiedział biorący udział w obchodach jubileuszu, Andrzej Włodarek z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. - Ciągłość konwentu nigdy nie została przerwana i benedyktynki mają wielką zasługę dla kultury polskiej, same fundując przez lata różne dzieła dla klasztoru i chroniąc je przez wieki przed zniszczeniem. Prowadziły szkołę, uprawiano tu także muzykę, która była nieodłączną częścią liturgii i nauczania.

- Staniątki w okresie transformacji były zapominamy obiektem. Przez lata czekały uśpione pod Krakowem. Nie prowadziły działań komercyjnych, które pozwoliłyby im na renowacje i utrzymanie obiektu w dobrym stanie. Obecnie trzeba prowadzić prace z wielką starannością, aby uchronić zabytki przed zniszczeniem – tłumaczył Krystyn Kozieł konserwator dzieł sztuki, który prowadzi badania konserwatorskie w Staniątkach.

Głównym wydarzeniem wieńczącym obchodu jubileuszu w opactwie benedyktynek była niedzielna Msza Święta z udziałem João Braz de Aviz prefekta Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. – od 6 lat śledzę życie wszystkich zakonników w całym świecie, kiedy usłyszałem że obchodzi się tu 800-lecie to poczułem przynaglenie żeby tu przybyć – powiedział kardynał. - Wspaniałą rzeczą jest widzieć, że przez tak długi okres, to wspaniałe życie daje światło ludziom i świadectwo wiary Jezusowi Chrystusowi.

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas Witan i Przemysław Goławski.

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 18.09.2016 r.

Godzina emisji: 06.00