Redakcja Programów Katolickich

Przekroczyć bramy nieba

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2016 11:00
Jak dobrze „przejść przez śmierć” by w istocie była bramą do wieczności? Czy istnieje jakaś łączność między nami, a tymi którzy odeszli i jak „przychylić” im nieba?
Audio
Przekroczyć bramy nieba
Foto: pixabay.com/tpsdave

Brama oddziela to, co na zewnątrz od tego co wewnątrz, wprowadza w nowe „miejsce”, jest progiem. Dziś zajrzymy przez szeroko otwarte bramy na cmentarze i opowiemy nie tylko o śmierci, ale o ludziach, którzy zostawili po sobie wiarę, że jest to tylko początek nowego, lepszego życia.

„Na nitce Bożego Miłosierdzia” to opowieść o ks. Feliksie Folejewskim, który zaraz po śmierci został uznany za człowieka świątobliwego, a nawet świętego. - Był świadom, że żyje dzięki Bożemu Miłosierdziu i z chorym sercem, przeżył trzy zawały, bajpasy i śmierć kliniczną. Uczył, że ludzką rzeczą jest upadać, ale diabelską trwać w tym – wspominali jego przyjaciele.
Błogosławieni a w końcu święci. W tym roku to 10 osób oficjalnie ogłoszonych przez Kościół. To uczestnicy nieba, którzy będąc na ziemi wskazywali na górę.

Kanonizowany o. Stanisław Papczyński, założyciel marianów, szczególnie troszczący się o dusze w czyśćcu. Nosił biały habit na cześć niepokalanego poczęcia Maryi. – To, co powiedział o niebie to są rzeczy cudowne, ale o wiele więcej powiedział o czyśćcu, jako przedsionku nieba, miejscu gdzie następuje oczyszczenie duszy z tego, co w niebie się nie zmieści – wspominał ks. Eugeniusz Zarzeczny MIC - wikariusz prowincji.

Świętych obcowanie to wyjątkowa więź, która łączy żywych i umarłych. – Rzadko uświadamiamy sobie, że 1 listopada to dzień nie tylko tych, którzy odeszli, ale przede wszystkim tych, którzy są już zbawieni. Za ich wstawiennictwem się modlimy i oni wypraszają nam łaski. Co ciekawe często są to ludzie, którzy pamiętamy kiedy byli jeszcze na ziemi – powiedziała dr Milena Kindziuk z Uniwersytetu Kard. S. Wyszyńskiego.

Ostateczną rzeczywistość człowieka porządkuje nam nauka Kościoła katolickiego, co jest szczególnie ważne w kwestii śmierci, jako progu życia wiecznego. Dzięki temu wiemy co spotka nas po śmierci i co jest ważne tuż przed jej nadejściem. – Kiedy myślimy o tajemnicy przejścia z życia doczesnego do wiecznego, możemy przywołać środki, jakie zostawił nam Pan Jezus. Są to sakramenty przede wszystkim eucharystii – przypomniał ks. Mateusz Szewczyk. - Dla umierających przybiera on postać wiatyku, czyli pokarmu na drogę do wieczności. 

W dniu 1 listopada 2016 r., o godz. 19.00 Biblioteka Polskiej Piosenki we współpracy z Zarządem Cmentarzy Komunalnych w Krakowie zorganizowała drugą edycję "Memento Vitae - koncertu bez bisów i oklasków", który odbył się na Cmentarzu Rakowickim.

- Wszystkich Świętych to jednak bardzo radosne święto kościelne, dlatego przerobiliśmy trochę przebojów takich wykonawców jak: Marek Grechuta, Anna German czy Czesław Niemen, aby ich słowa dotarły do nas tego dnia i podpowiedziały jak żyć. Te święta to czas, aby zadać sobie wiele pytań, a pomoże w tym to wydarzenie - zachęcał Waldemar Domański dyrektor krakowskiej Biblioteki Polskiej Piosenki, współorganizatora koncertu.

Oprócz tego w programie relacja z przybycia do Warszawy nowego Nuncjusza Apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio, a także relacja z podróży papieża Franciszka do Szwecji, do Lund i Malmoe.

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas - Witan i Przemysław Goławski.

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas - Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 1.11.2016 r.

Godzina emisji: 06.00