X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Jak powinna wyglądać katecheza w szkole?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2018 11:00
Wobec licznych głosów krytycznych odnośnie kształtu obecności religii w szkole pytamy o sposoby katechizowania dzieci i młodzieży we współczesnym świecie. Czy lekcja religii w szkole spełnia wyznaczone sobie zadania, a może powinna raczej powrócić do parafii? 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pexels/CC0 license

Zdaniem ks. prof. Andrzeja Potockiego, młody człowiek lubi kalkulować, pod względem przydatności. - Skłonny jest wybierać to, co będzie mu się "opłacało". Do tego do głosu dochodzi też "stadny charakter" który determinuje obecność młodzieży na lekcjach religii. Ponadto uczniowie widzą w etyce bardziej przydatne informacje niż na katechezie. W etyce upatruje się zaś tego, że pomoże odnaleźć młodzieży właściwy sposób funkcjonowania. W religii, często nie wiadomo o co chodzi - przyznał gość audycji.

Wyniki badań socjologicznych wskazują jednak, że znakomita większość polskiego społeczeństwa, oczekuje przekazu treści, które miałyby charakter religijny.

- W szkole powinna panować jednoznaczność w kwestii religii i katechezy. Lekcja religii jest szkole potrzebna, ponieważ jest to instytucja kulturalna, stąd znajomość religii powinna być. Dobrze byłoby, aby te lekcje były prowadzone profesjonalnie. Młodzież oczekuje interesującego przedmiotu, gdyby to było realizowane, pociągnęłoby to młodych - powiedział ks. prof. Kazimierz Misiaszek i dodał: Uważam, że błędem było wprowadzenie lekcji religii do szkoły i nie pozostawienie niczego parafiom.

Z tą opinią nie zgodziła się Maria Pik, katechetka. - Z praktyki wiem, że kiedy rozpoczyna się kolejna lekcja religii, młodzież nie jest zainteresowana kolejną porcją materiału. Element katechizacji i ewangelizacji można włączyć w każdy temat, w który przewiduje program. Adresatami katechezy mają być wszyscy zarówno wierzący, jak i niewierzący, aby wiedzieć jak zachować się w życiu - powiedziała katechetka.

W audycji także o miejscu młodych w Kościele tuż przed rzymskim synodem poświęconym młodzieży. 


Posłuchaj
01:51 [ PR1]PR1 (mp3) 30 wrzesień 2018 06_18_46.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

14:52 [ PR1]PR1 (mp3) 30 wrzesień 2018 08_40_52.mp3 Magazyn z Życia Kościoła

03:46 [ PR1]PR1 (mp3) 30 wrzesień 2018 06_46_47.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań

12:57 [ PR1]PR1 (mp3) 30 wrzesień 2018 08_24_25.mp3 Ważne sprawy

    


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza: Jan Pniewski.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzący: Jan Pniewski

Data emisji: 30.09.2018 r.

Godzina emisji: 06.00Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak