Redakcja Programów Katolickich

Dlaczego tak trudno uwierzyć?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 06:00
W nawiązaniu do opowieści o uczniach idących do Emaus postawimy pytanie: Dlaczego tak trudno uwierzyć? Na jakie trudności w pierwszych wiekach natrafiała wśród żydów i pogan chrześcijańska wiara we wcielenie? Jak próbowano na przestrzeni wieków zracjonalizować, a tym samym  unieważnić wiarę chrześcijan w zmartwychwstanie? Na jakie trudności natrafia człowiek stający wobec wiary w istnienie Boga chrześcijan? Na te pytania poszukiwać będziemy odpowiedzi z historykami, teologami i filozofami.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Podejmując wątek trudności w wierze w XXI wieku przedstawimy rozmowę z arcybiskupem Canterbury i byłym prymasem Wielkiej Brytanii - abp Rowanem Williamsem, który gościł niedawno w Polsce. Autor książki „Wiara na areopagu” opowie, miedzy innymi o tym, dlaczego współczesne społeczeństwo nie przetrwa bez Boga, religii i wartości moralnych. W kontekście rozmowy z arcybiskupem Williamsem o obecnej sytuacji w Wielkiej Brytanii - z uwzględnieniem roli mediów - opowie Elżbieta Królikowska-Avis – ekspert ds. brytyjskich, publicystka, pisarka, tłumaczka. 

W audycji także rozmowa z ks. Grzegorzem Pawłowskim, duszpasterzem w Izraelu, który urodził się ponad 80 lat temu w Zamościu jako Jakub Hersz Griner. Urodzony Żyd, a równocześnie chrześcijanin, zachowuje swoją podwójną tożsamość i opowiada o trudach i blaskach wiary nawróconego Żyda.

Dominikanin O. Tomasz Grabowski, w przygotowanej ostatnio publikacji "Wiara nie tylko w czasach zarazy", proponuje, aby potraktować zaistniałą sytuację pandemii jako powrót do samego siebie. Pozwala też czytelnikowi skonfrontować się z doświadczeniem lęku i niewiary w Opatrzność, po to, aby ukazać postawę wiary prawdziwej. Rozmowa z autorem publikacji.​


            

***

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzący: Jan Pniewski

Data emisji: 13.04.2020 r.

Godzina emisji: 06.00