Redakcja Programów Katolickich

Jakich księży potrzebuje dzisiaj Kościół?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 14:00
Wraz z nowym rokiem akademickim rozpoczęły się również zajęcia w Wyższych Seminariach Duchownych. W audycji będziemy pytać o to jakich księży potrzebuje dzisiaj Kościół w Polsce, kim są kandydaci do kapłaństwa i jakich zmian wymagają programy kształcenia oraz formacja duchowa w seminariach, aby przygotować kapłanów do pracy w nowoczesnym i coraz bardziej zlaicyzowanym świecie?
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock

Gośćmi audycji będą m.in ks. dr Wojciech Sadłoń dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego oraz ks dr. Piotr Kot - przewodniczący Zarządu Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych.

Zaprasza Jan Pniewski


Ponadto w audycji:

WAŻNE SPRAWY – Rozmowa z biskupem Piotrem Jareckim nt. najnowszej encykliki papieża Franciszka „Fratelli tutti”.


Posłuchaj
10:01 [ PR1]PR1 (mp3) 4 październik 2020 08_44_31.mp3 Magazyn z życia kościoła

02:13 [ PR1]PR1 (mp3) 4 październik 2020 06_16_57.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

15:21 [ PR1]PR1 (mp3) 4 październik 2020 08_20_08.mp3 Ważne sprawy

   


  

***

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzący: Małgorzata Bartas-Witan

Data emisji: 4.10.2020 r.

Godzina emisji: 06.00


Poniżej prezentujemy SMS-y od naszych Słuchaczy nadesłanych w trakcie audycji Familijna Jedynka

Bardzo dużo zależy od nas, wiernych. Jeśli nie wspieramy Kaplanów modlitwą i świadectwem, to się oddalają... Od nas i Boga. I o powołania trzeba się modlić, i za powołanych. Mój student wstąpił właśnie do postulatu franciszkańskiego żeby rozeznać powołanie…

Olga z Krakowa 

Święty Franciszek swoje natchnienie, pozwalające kochać jemu ludzi i zwierzęta, brał prosto od Boga i Jego miłości do każdej istoty. Tego tez uczy nas, Biedaczyna z Asyżu,  jak go nazywano. Miłości, a także pomocy bezwarunkowej dla wszystkich ludzi, nie patrząc na ich zalety i wady. Jego zawołanie, Pokój i Dobro" jest do dzisiaj wdrażane w życie przez księży i mnichów ze zgromadzenia Ojców Franciszkanów. Moja dawna parafia, do której należałem, jako dziecko, jest pod wezwaniem właśnie św. Franciszka. Ojcowie prowadzą tam kościół i klasztor, zajmują się ogrodnictwem, niosą wiernym pomoc lekarską i prawna, gdyż prowadzą też przychodnie medyczną i punkt prawny. Franciszkanie są więc na co dzień z ludem Bożym w dobrych i złych chwilach, niosąc im nie tylko wiarę, nadzieję i miłość, ale także wszechstronną pomoc.

Antoni z Gliwic

Byłam w Asyżu, św. Franciszek oddał się Bogu całkowicie. Obecny Franciszek Papież wciela w życie ideały Świętego.

Anna z Rzeszowa

Dzień dobry, myślę, że bycie dobrym, to oznacza żyć przykładnie, niezależnie od okoliczności i miejsca, w którym znajdujemy się. Na dobro z naszej strony zasługuje świat. A dobro zaczyna się od modlitwy, marzeń, myśli. Mnie w byciu dobrym pomaga świadomość Cnót głównych, ale także słowo, jakim jestem obdarzany przez ludzi, z którymi mi idzie iść przez życie.

Robert

Faktycznie nie wiem, co napisać, bo zawsze byłam nastawiona pokojowo do wszystkiego. Przyroda to dla mnie ostoja. Lubię ją podziwiać i mając ogródek mogę

Pokój i dobro, Franciszkowi z Asyżu przyświecała myśl, by człowiek żył w pokorze i miłości do wszystkiego, co go otacza, po co bogactwo przecież nic z tego świata nie zabierzemy ze sobą. Dobrego dnia.

Andrzej z Tomaszowa Maz.

Szczęść Boże. Dobroć w sobie odnajduję w niesieniu pomocy innym ludziom, którzy są w potrzebie bądź tej potrzeby oczekują. Dobroć również odnajduję w swojej codzienności i w spotkaniu z innymi ludźmi, które Pan Bóg stawia na mojej drodze.

Bożena z Grodziska Mazowieckiego

Pokój i dobro, Franciszkowi z Asyżu przyświecała myśl by człowiek żył w pokorze i miłości do wszystkiego, co go otacza, po co bogactwo przecież nic z tego świata nie zabierzemy ze sobą

Dobro jest Darem. Znam dobrych ludzi. Życzenia dla nich składam słowami:, aby Dobrem, którym jesteś nie przestało ci się chcieć być.

Jerzy

Dobroć i miłość do Boga i bliźniego to... coś pięknego to.. coś tak prostego, lecz czy każdy z nas potrafi odnaleźć to w zakątku serca swego...?

Agata z Białegostoku

Ja staram się codziennie uśmiechać do każdego mijanego człowieka. Tak bardzo tego potrzebujemy w dzisiejszych czasach. Dobry uśmiech na co dzień.

Łukasz