Redakcja Programów Katolickich

Pielgrzymka, która zmieniła wszystko

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2022 07:00
21 lat temu św. Jan Paweł II pielgrzymował na Ukrainę. Był pierwszym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego, który udał się do tego kraju z oficjalną wizytą. Podczas pięciodniowej podróży papież odwiedził Kijów i Lwów
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/Alessia Pierdomenico

„Papież niesłychanie dobitnie przypomniał Ukraińcom ich tożsamość narodową, ciągłość historyczną, przywrócił pamięć, żaden z polityków ukraińskich i żaden z ojców Kościoła, obojętnie jakiego wyznania, nie zdobył się na tego rodzaju majstersztyk, jeśli chodzi o przedstawienie historii w sposób całkowicie zrozumiały dla każdego Ukraińca. Papież odkrył przed Ukraińcami to, co napawa ich dumą” – pisali ukraińscy publicyści komentujący wizytę Jana Pawła II na Ukrainie, podkreślając, iż to właśnie papież wskazał, że „to Kijów jest kolebką chrześcijaństwa Europy Wschodniej, skąd poszło ono dalej, m.in. do Moskwy”. Obserwatorzy podkreślali, że przyjazd papieża na Ukrainę przyczynił się do psychologicznego zmniejszenia poczucia zależności tego kraju od Moskwy i pokazywał również europejską tożsamość Ukrainy.

Czy był to początek dojrzewania ukraińskiej świadomości wolności, która w momentach zagrożenia jest tak heroicznie broniona, jak to dziś widzimy? Czy papieska pielgrzymka była tą „iskrą”, która zaczęła rozpalać serca i ducha Ukraińców? Na te pytania spróbują odpowiedzieć goście audycji, którzy brali udział w historycznej pielgrzymce, wśród nich, między innymi o. Grzegorz Dobroczyński relacjonujący podróż papieską w Polskim Radiu i o. Kazimierz Piotrowski, redemptorysta pracujący wówczas we Lwowie. W audycji usłyszymy również nagrania archiwalne kard. Mariana Jaworskiego, ówczesnego metropolity Lwowa obrządku łacińskiego oraz znamienne słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas tej pielgrzymki, która – być może - była początkiem wejścia Ukrainy do Unii Europejskie, choć - jak dziś widzimy - za bardzo wysoką cenę.

Zaprasza Małgorzata Glabisz-Pniewska


Posłuchaj
11:01 [ PR1]PR1 (mp3) 3 kwiecień 2022 08_39_49.mp3 magazyn z życia kościoła

12:58 [ PR1]PR1 (mp3) 3 kwiecień 2022 08_17_41.mp3 ważne sprawy

02:13 [ PR1]PR1 (mp3) 3 kwiecień 2022 06_17_30.mp3 kochane życie

   


***

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzący: Przemysław Goławski

Data emisji: 3.03.2022 r.

Godzina emisji: 06.00