Redakcja Programów Katolickich

Poszukiwanie nadziei

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2022 07:00
Święta Zmartwychwstania Pańskiego to czas nadziei. Tej, która przekracza wszystko, i do której każdy jest zaproszony. W jaki sposób poszukiwać jej „pomimo”? Pomimo wojny u naszych sąsiadów, pomimo tak wielkiego cierpienia uchodźców z terenów innych konfliktów, czy dramatów osób, którą mogą żyć obok nas – np. w obliczu śmierci lub choroby kogoś bliskiego? Poszukamy historii, które pomogą nam dać nadziei twarz konkretnych osób i dzieł, gdzie Święto Zmartwychwstania to nie tylko jedna noc w roku.
Audio
Nicolas Bertin, Zmartwychwstanie Chrystusa, 1730, Muse Carnavalet, Histoire de Paris
Nicolas Bertin, Zmartwychwstanie Chrystusa, 1730, Musée Carnavalet, Histoire de ParisFoto: Creative Commons Zero (CC0)

Znaczenia wielkanocnego światła w wychodzeniu z mroków, w stronę nadziei poszukiwali będziemy razem z ks. dr. Grzegorzem Kurpem, rzecznikiem prowincji warszawskiej księży Pallotynów (PG).

Dobra, piękna i nadziei będziemy szukali w dziełach, które powołano, by służyć innym.

Powiemy o świetlicy prowadzone przez Stowarzyszenie "W stronę słońca" w Karczewie (SS). Stowarzyszenie prowadzi świetlicę socjoterapeutyczną, w której pomoc znajdują dzieci, wydawane są im posiłki, organizowane warsztaty, i wycieczki. Teraz pomoc niesiona jest także Ukraińcom.

Pokażemy, jak harcerze pomagają i dają nadzieje w czasach pandemii, wojny i zawsze wtedy kiedy jest potrzebna pomoc (SS) i jak Pallotyni (dom rekolekcyjny i parafa) i Stowarzyszenie Misji Afrykańskich pomagają Ukraińcom, poprzez zakwaterowanie, danie pracy i pomoc w zorganizowaniu życia w Polsce (SS). Nie zabraknie też informacji o świętowaniu Wielkanocy oraz pomocy – materialnej i duchowej, jaka jest niesiona w samym Kijowie (AT).

O głębi chrześcijańskiej nadziei - również wobec cierpienia i śmierci, tak dziś obecnych, porozmawiamy z ks. bp. Jackiem Grzybowskim, biskupem pomocniczym warszawsko-praskim (PG), a o nadziei na budowanie pięknej przyszłości polsko-ukraińskiej opowie zespół Dagadana, który wykonuje muzykę dotykającą chrześcijańskich zwyczajów i tradycji obu narodów (PG).

Przywołamy wielkanocne przesłanie papieża Franciszka, które wygłaszane jest podczas liturgii Wigilii Paschalnej.


Posłuchaj
02:24 [ PR1]PR1 (mp3) 17 kwiecień 2022 06_16_18.mp3 kochane życie

 


***

Tytuł audycji: Familijna Jedynka

Prowadzący: Przemysław Goławski

Data emisji: 17.04.2022 r.

Godzina emisji: 06.00