Redakcja Programów Katolickich

Miłość wszystko przetrzyma

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2023 07:00
„Miłość istnieje zawsze”…. w zwyczajnym życiu mino strachu i terroru ludzie zakochują się, pobierają się, czekają na dzieci… Miłość nie kalkuluje, kiedy nie zadaje się pytań czy to bezpieczne przyjmować do klasztorów cywilów i rannych powstańców pod groźbą kary śmierci. Kiedy lekarze pozostają z rannymi w gorących od płomieni szpitalach Woli, Sródmieścia, starego Miasta…
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: foto:wikipedia/public domain

„Miłość istnieje zawsze” to hasło obchodów tegorocznej, 79. rocznicy Powstania Warszawskiego. Inspiracją aby przez pryzmat miłości spojrzeć na Powstanie Warszawskie jest ślub Alicji i Bolesława Biegów, którzy pobrali się w sierpniu 1944 roku. O milości, która istnieje zawsze i planowanych uroczystościach rocznicy Powstania warszawskiego mówić będą: S. Maria – Józefina, sakramentka przygotowująca materiały do wznowienia procesu beatyfikacyjnego sióstr sakramentek, Jan Ołdakowski- dyrektor M.P.W, Marcelina Koprowska- autorka nowo wydanej książki Życia religijne podczas Powstania Warszawskiego.

W audycji wykorzystane zostaną materiały archiwalne i wspomnienia małżeństwa Biegów.

Autor – Agnieszka Trzeciakiewicz

Prowadzenie – Mariola Orłowska


Posłuchaj
10:28 [ PR1]PR1 (mp3) 30 lipiec 2023 08_22_13.mp3 Ważne sprawy

09:07 [ PR1]PR1 (mp3) 30 lipiec 2023 08_39_53.mp3 Magazyn z Życia Kościoła

  

***

Tytuł audycji: Familijna Jedynka

Prowadzący: Małgorzata Bartas Witan

Data emisji: 30.07.2023 r.

Godzina emisji: 06.00


Książka ŻYCIE RELIGIJNE podczas Powstania Warszawskiego - Marceliny Koprowskiej

Za wybrane SMSY słuchaczy:


Za Normanem Davies'em: „Polska jest Bożym Igrzyskiem”. Naśladując Boga mamy tzw. ‘Gest’, jesteśmy wielkoduszni, swe życie rzucamy na stos. Chwała Niezłomnym Powstańcom!

Gina

Sierpień to czas wspomnień. Pamiętam zawsze o tych, którzy walczyli o honor i wolność bo prawdziwa miłość oznacza że zależy ci na szczęściu drugiego człowieka bardziej niż na własnym bez względu na to przed jakimi bolesnymi wyborami stajesz, a wtedy miłość do ojczyzny była ważniejsza niż śmierć. Będąc w stolicy zawsze odwiedzam mogiły powstańcze.

Lidia z Lisów

Do wspomnień z Powstania trzeba wracać, przypominać młodszemu pokoleniu historię piękną i bolesną okupioną krwią i cierpieniem. Ludzie teraz powinni pamiętać o bohaterskiej walce, o zrywie młodych ludzi, o ich oddaniu za ojczyznę. Trzeba opowiadać zdjęcia pokazywać i śpiewać powstańcze piosenki, które też zbliżają i opowiadają cząstkę tamtej historii

Monika z Krzeszowa

Powstanie Warszawskie było największym zrywem przeciwko niemieckiemu okupantowi w II-giej wojnie światowej. Niewykluczone, że nawet mogło zakończyć się zwycięstwem powstańców, gdyby pomogły im wojska sowieckie, które czekały już na prawym brzegu Wisły. Przez wiele dni przed 1.sierpnia do walki wzywało Polaków... radio Moskwa w audycjach w języku polskim, oraz rozgłośnia ,,Kościuszko," kierowana przez komunistów, pochodzących z Polski. Tymczasem kiedy powstanie rozpoczęło się, Sowieci tylko przypatrywali się, jak powstanie przez 63 dni wykrwawiło się, a potem Niemcy wypędzili ludność cywilna z lewego brzegu stolicy pod Pruszków, a w końcu wyburzyli lewobrzeżna część Warszawy. Sowieci dopiero w styczniu 1945 r. otrzymali z Moskwy rozkaz, że mogą rozpocząć ofensywę. 17 stycznia zdobyli lewobrzeżna część Warszawy, ,,wyzwalając"... ruiny ! Sowieci przez swoją decyzje o braku pomocy powstańcom stali się wielkimi aliantami Niemców, podobnie jak w 1939 roku !

Antoni z Gliwic