Redakcja Programów Katolickich

Miedzy niebem a ziemią

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 07:00
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pcdazero/Pixabay

Czy bywają Państwo na cmentarzach? Od grobu do grobu w pierwsze dni listopada, bo tak robią wszyscy, ma to nawet swoją nazwę. Grobbing jest coraz bardziej popularny… - Czy taka tradycja - chodzenia na cmentarze długo jeszcze się utrzyma? Jak te zwyczaje wyglądają u ewangelików, prawosławnych i muzułmanów? We współczesnym świecie coraz bardziej śmierć odsuwamy na margines (o czym świadczą chociażby cmentarze na obrzeżach miast), a zachowujemy się tak jakby jej nie było. O tym wszystkim w porozmawiamy z filozofem, historykiem i pasjonatem grobów i odwiedzania cmentarzy (A. Lechowski, dyr. Muzeum Podlaskiego)

Wypominki, znicze, palenie zwłok- to wszystko też u nas jest. A jak wygląda w innych krajach na świecie? W 2-giej godzinie przeniesiemy się do Boliwii, Rwandy, na Papuę Nową Gwineę i na Madagaskar. Misjonarze, którzy tam pracują opowiedzą o niespotykanych w Europie praktykach chowania zmarłych, organizowaniu dwóch obrzędów pogrzebowych: pierwszy to obrzęd przejścia ze świata żywych do zmarłych (zwykły pogrzeb), inny to wejście nieboszczyka do świata przodków-opiekunów. Ta ostatnia ceremonia trwa zwykle trzy dni. Spotyka się cały ród, aby wydostać ciało przodka z grobu i owinąć kości nowym całunem.

Wyrazy czci i szacunku dla zmarłych są podstawową formą kultury i tradycyjnej, animistycznej religijności wielu plemion zamieszkujących Amerykę, Afrykę czy Oceanię. Misjonarze wiedzą, że nie sposób ewangelizować tych, do których zostali posłani bez wzięcia pod uwagę tej głównej tradycji religijnej.

Na zakończenie programu postawimy zasadnicze pytanie: jaki to ma sens? Modlitwa na cmentarzu czy wypominki? Czy do śmierci można się przygotować? Jakie praktyki religijne mogą nam pomóc w dostaniu się do nieba? Jak powinniśmy patrzeć na cmentarze z chrześcijańskiej perspektywy? Na czym polega świętych obcowanie i istota dzisiejszego dnia?

Gość: ks. Bogdan Bartołd.


***

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzący: Agnieszka Kozłowska-Łysko i Sylwia Sułkowska

Data emisji: 2.11.2019 r.

Godzina emisji: 06.00