Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

40 lat reaktywowanej „Niedzieli”

40 lat temu, 7 czerwca 1981 roku - po 28 latach starań i zabiegów o przywrócenie tygodnika - ukazał się pierwszy numer reaktywowanej „Niedzieli”. Kiedy 15 marca 1953 r. ukazał się ostatni numer „Niedzieli”, zamkniętej przez władze komunistyczne PRL-u, rozpoczął się okres zmagań o przywrócenie tygodnika.
play_arrow

czytaj więcej

Church marketing

Na Kościół głoszący Ewangelie i prowadzący działalność duszpasterską można popatrzeć jako na firmę, która chce zdobyć jak największą liczbę klientów. Jak wygląda analiza działań Kościoła w kategoriach marketingu i jakie praktyczne wnioski stąd płyną mówi w audycji ks. prof. Andrzej Draguła autor książki Kościół na rynku. Eseje pastoralne.
play_arrow

czytaj więcej

Toskania jakiej nie znacie. Przewodnik artystyczny.

Położona na północy Włoch Toskania to region, który na przestrzeni wieków w sposób szczególny przyczynił się do rozwoju kultury chrześcijańskiej. Z nią wiążemy takich mistrzów jak Pierro della Francesca, Leonardo da Vinci czy Fra Angelico. O historii Toskanii i dziełach sztuki, jakie warto tam zobaczyć oraz o ich twórcach mówi w audycji o. Witold Kawecki autor książki Toskania jakiej nie znacie. Przewodnik artystyczny.
play_arrow

czytaj więcej

Wyszyński. 40 spojrzeń

Publikacje poświęcone kard. Stefanowi Wyszyńskiemu ukazują go najczęściej jako monumentalną postać Prymasa Tysiąclecia, Interreksa czy Męża Stanu. Rzadziej próbuje się go pokazywać jako człowieka z jego pragnieniami i lękami, estetyczną wrażliwością, zainteresowaniami i tęsknotami. Gościem audycji jest o. Zdzisław Kijas autor książki „Wyszyński. 40 spojrzeń”
play_arrow

czytaj więcej

Kościół a polityka - wobec aktualnych wyzwań

O zaangażowaniu wiernych świeckich w politykę, o instrumentalizowaniu Kościoła w sporach politycznych oraz o niedopuszczalności sojuszu ołtarza z tronem rozmawiali uczestnicy debaty Kościół a polityka - wobec aktualnych wyzwań. Spotkanie zorganizowała Katolicka Agencja Informacyjna w przeddzień sto trzydziestej rocznicy ogłoszenia przez Leona XIII encykliki społecznej Rerum novarum. Gościem audycji jest uczestnik debaty prof. Sławomir Sowiński
play_arrow

czytaj więcej

Tischner o miłości

- To prawdziwa sensacja. Niepublikowane dotąd wykłady ks. Józefa Tischnera opracowane przez Joannę Podsadecką. Książka opowiada o miłości między kobietą a mężczyzną. Do tej pory uważano, że Tischner o miłości nie mówił wprost, tłumacząc ją pojęciami takimi jak spotkanie, wzajemność czy bezinteresowność. Okazuje się, że jest zupełnie inaczej.
play_arrow

czytaj więcej

Infiltracja

Dzisiejszy kryzys Kościoła to efekt wielu współzależnych procesów i czynników, które staja się przedmiotem analiz niezliczonych badaczy. Ponieważ jednak takie wyjaśnienie nie jest i nie może być proste, coraz większa liczba katolików, zwłaszcza konserwatywnych, ulega urokowi teorii spiskowych. Według jednej z nich dzisiejszy fatalny stan Kościoła to efekt tego, co w innych dziedzinach życia  określa się jako wrogie przejęcie. O książce Taylora Marshalla "Infiltracja. Spisek, który ma zniszczyć Kościół od środka" mówi w audycji profesor Michał Białkowski,
play_arrow

czytaj więcej

Wyznania

Jego życie i teologia na trwałe wpisała się w żywą tradycję Kościoła. Była w św. Augustynie biskupie Hippony - wielka pasja i umiłowanie życia, filozoficzny głód prawdy, dobra i piękna, ale jego serce pozostawało niespokojne. Jego najsłynniejsze, najczęściej komentowane dzieło to „Wyznania”, które ukazały się w nowym przekładzie prof. Stanisława Stabryły - miłośnika i  znawcy kultury antycznej, gościa audycji.
play_arrow

czytaj więcej

Formy współczesnej bezreligijności

Rozchodzenie się dróg chrześcijaństwa i świata, różne formy współczesnej bezreligijności, a także pytanie o potrzebę nowego Soboru - to tylko niektóre tematy wiosennego numeru kwartalnika „Więź”. Gościem audycji jest dr Sebastian Duda - teolog i publicysta.
play_arrow

czytaj więcej

Pamięci Hansa Kunga

6 kwietnia w wieku 93 lat zmarł w Tybindze Hans Kung jeden z najważniejszych współczesnych teologów. Szwajcarski uczony był ekspertem w czasie Soboru Watykańskiego II, a także autorem licznych dzieł, które przyniosły mu światowy rozgłos oraz konflikt z Rzymem. Jego postać przybliża w audycji ks. prof. Przemysław Artemiuk z UKSW w Warszawie.
play_arrow

czytaj więcej

Religia - Media - Kultura

Współczesne media wkraczają we wszystkie obszary ludzkiego życia, a pod ich wpływem zmieniają się nasza wrażliwość, sposoby myślenia oraz międzyludzkie relacje. Nowa mentalność, która w ten sposób się kształtuje, nie pozostaje bez wpływu na nasze religijne postawy i na samą religię. Gościem audycji jest prof. Józef Majewski współautor książki "Religia - Media - Kultura".
play_arrow

czytaj więcej

Caravaggio - stwarzanie widza

Jego religijne obrazy nie tylko ukazują sceny biblijne, ale przede wszystkim zapraszają widza do dialogu, który może prowadzić do przemiany sposobu patrzenia i odczuwania, a w konsekwencji do  nawrócenia. O albumie "Caravaggio - stwarzanie widza" autorstwa Giovanniego Careri  mówi w audycji ks. dr Jan Nowak - red. naczelny wydawnictwa <Jedność>.
play_arrow

czytaj więcej

Section21