X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Znaki nadziei

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2011 12:00
„Nadzieja zawieść nie może” – jak w Liście do Rzymian pisał św. Paweł Apostoł, czy „nadzieja matką głupich” – jak mówi porzekadło?
Audio

Przywołuję ten dylemat w związku z wydarzeniem, które w piątek i sobotę miało miejsce w Toruniu. W grodzie Kopernika po raz 17 odbyło się spotkanie z cyklu „Colloquia Torunensia” z hasłem wiodącym: „Znaki nadziei dla współczesnego świata". Coroczne Colloquia nawiązują do tradycji historycznego wydarzenia: Colloquium Charitativum z 1645 r. Zgromadzeni wówczas w Toruniu teolodzy katoliccy, luterańscy i kalwińscy podjęli wysiłek przywrócenia jedności między Kościołami, które reprezentowali. W opinii historyków, chociaż postawiony cel nie został osiągnięty, to debata miała wielką wartość. Wydarzenie pozytywnie zapisało się w historii kontaktów pomiędzy Kościołami, dzisiaj postrzegane jest jako spotkanie o charakterze ekumenicznym, wyprzedzające o stulecia współczesne formy dialogu. W piątek odbyła się dyskusja w gronie specjalistów w Zamku Bierzgłowskim koło Torunia, w sobotę - sesja w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu. Specjalnymi gośćmi i prelegentami byli: agnostyk, filozof, prof. Zbigniew Mikołejko, Krzysztof Dorosz z Kościoła ewangelicko-reformowanego, eseista i publicysta, autor artykułów i książek o tematyce religijnej, a także siostra Małgorzata Chmielewska, bp Andrzej Czaja i Marek Jurek. Wieloletni organizator spotkań, ks. prof. Jarzy Bagrowicz, został w czasie sesji odznaczony medalem Prezydenta Miasta Torunia "Thorunium".

Zamyślenie nad nadzieją wychodzi naprzeciw istotnym troskom współczesności z jej wielorakimi symptomami kryzysu, nie tylko w sferze ekonomii, lecz także – a może nade wszystko – wobec deficytu wzajemnego zrozumienia i dialogu. W debacie przywołano słowa Hansa Georga Gadamera: „Człowiek bez nadziei nie przetrwa”. Prof. Mikołejko, przypominając mit Syzyfa i myśl Alberta Camusa, stwierdził w piątkowej debacie: „Nadzieja lokuje się tam, gdzie między człowiekiem a nadzieją nie stoi żaden Bóg”. Jego zdaniem „rozpacz jest warunkiem nadziei”. „Nie znoszę wszelkich ortodoksji – także tych ateistycznych” – stwierdził, wyjaśniając, że takowe stają się pożywką fałszywych mesjanizmów. Krzysztof Dorosz rozważanie o nadziej umieścił w perspektywie wiary, której istotę wyrażają słowa modlitwy: „przyjdź królestwo Twoje”. Nie chodzi jednak o ziszczenie się królestwa Bożego tu, na ziemi, lecz o otwarcie się na jego promienie, na Boga przychodzącego do człowieka.

Z refleksjami filozofa i teologa zbiegło się doświadczenie s. Małgorzaty Chmielewskiej. Odwołując się do pracy z bezdomnymi i wykluczonymi, powiedziała: „Ci, którzy stracili wszystko, otwierają się na rzeczywistą nadzieję.” Odżywa ona, gdy ktoś mówi takiemu człowiekowi: „jesteś dla mnie ważny… nie jesteś nikim”. Poruszające było jej stwierdzenie: schronisko dla bezdomnych stało się najbardziej kontemplacyjnym klasztorem w Polsce, gdzie przez 18 godzin trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Jak to możliwe? Wystarczyło przekierować wzrok podopiecznych. Na Dworcu Centralnym w Warszawie patrzyli na ekran telewizora. Tu – patrzą na Najświętszy Sakrament – stwierdziła s. Chmielewska.

Trudno streścić wszystkie wątki inspirującej debaty – na szczęście dokumentacja, jak co roku, ukaże się w druku.

Na szczęście – bo gdyby zdać się na relację w lokalnym dodatku Gazety Wyborczej, pozostałoby tylko wrażenie, że toruńskie spotkanie nie spełniło swego celu jako „kolokwium ponad podziałami”. Dziennikarz z uporem dopytywał organizatora ks. prof. Jerzego Bagrownicza tylko o to, dlaczego nie było w nim miejsca na dyskusję ks. Adama Bonieckiego z o. Tadeuszem Rydzykiem. Nie jestem pewien, czy dotarła do niego odpowiedź: „Staramy się wejść w sprawę głębiej, bez tego, co nazwalibyśmy harmidrem współczesności”.

o. Grzegorz Dobroczyński SI

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak