Polskie Radio
Section05
dworzec centralny

Zima na kolei. PKP: są gotowe zespoły szybkiego reagowania, dworce będą otwarte

Kolejarze ogłaszają gotowość do zimy. Stały monitoring sieci kolejowej, bieżąca informacja pasażerska, dostosowane do warunków zimowych wagony, zespoły szybkiego reagowania i sprzęt do odśnieżania torów - tak kolejarze przygotowali się na zimowe warunki. PKP Polskie Linie Kolejowe oraz przewoźnicy ustalili zasady współpracy w warunkach zimowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKP PKP Intercity kolej dworzec centralny

Łucja Lenartowicz: Polska dla uchodźców z Ukrainy to bezpieczna przystań

Łucja Lenartowicz pomaga uchodźcom na Dworcu Centralnym w znalezieni dachu nad głową i pracy. „Moja historia wsparcia dla uchodźców z Ukrainy zaczęła się tuż po wybuchu wojny. Wyruszyłam na Dworzec Centralny, całkiem sama i przeżyłam szok. Skala nieszczęścia była ogromna. Jednego dnia, przez jedenaście godzin udało się mi rozlokować osiemnaście rodzin” - wspomina.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie uchodźcy Ukraina dworzec centralny pomoc praca Małgorzata Frydrych

Tłumy uchodźców w dużych miastach. Szefernaker: staramy się ich przekonać, aby jechali do małych gmin

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker powiedział, że rząd stara się przekonywać uchodźców z Ukrainy, by wyjechali poza duże miasta. Jak dodał, do punktów recepcyjnych przyjeżdżają samorządowcy z poszczególnych gmin i zachęcają do osiedlenia się u nich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uchodźcy pomoc Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni dworzec centralny

Uchodźcy z łatwiejszym dostępem do pomocy. Nowa organizacja na Dworcu Centralnym w Warszawie

Polskie Koleje Państwowe podjęły decyzję o zmianie organizacji pomocy dla uchodźców z Ukrainy na stacji Warszawa - Centralna. To jeden z najważniejszym punktów pierwszej pomocy dla uciekających przed wojną rozpętaną przez Rosję. Zmiany umożliwią szybszy dostęp do fachowej pomocy i niezbędnej infrastruktury.
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy GOSPODARKA PKP dworzec centralny wojna 2022 wojna na Ukrainie

Jedyne takie miejsce - Dworzec Centralny ma 45 lat

Tu przyjeżdżały wycieczki, żeby go zwiedzać. Dlaczego? Na dworcu zastosowano, jak na tamte czasy, nowinki techniczne, takie jak schody (sprowadzane z Francji i Belgii) i chodniki ruchome oraz drzwi automatyczne (ze Szwajcarii), a także windy towarowo-osobowe pomiędzy wszystkimi poziomami i na perony. Dworzec, jako pierwszy obiekt tego typu w Polsce, był klimatyzowany! Ciekawostką była pierwsza w kraju maszyna do dystrybucji słodyczy i napoi.
Zobacz więcej na temat:  dworzec centralny PKP Roman Czejarek kolej