X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Gnuśni dwudziestowieczni

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2012 12:00
Któż z nas nie pragnie zrozumieć samego siebie? Szukamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania: dlaczego jestem tym, kim jestem, dlaczego tak trudno przychodzą mi rzeczy, które dla innych nie są żadnym problemem?
Audio
Depresja
DepresjaFoto: Glow Images/East News

I ja też szukam odpowiedzi, dlaczego jednym się chce, a innym nie chce się. Zaś terminy: acedia, melancholia, nuda, lenistwo nie są dla mnie tylko pustymi słowami. A więc sięgnęłam po właściwe dzieło w tym temacie które się zowie – „O gnuśności

Już na początku tej książki napotkałam na fundamentalne pytanie: przywara to czy rzecz nabyta? Bo z tą myślą wyjściową zabrałam się do czytania, wyruszyłam w tę znaną - nieznaną podróż. Nieco dalej znalazłam właśnie to, czego szukałam, czyli obietnicę poszukiwania odpowiedzi na pytania, jakie także zadaje autor, Pan Marcin Zdrenka – a więc: czy gnuśność stanowi istotę człowieka, wpisana jest w jego naturę, czy tylko mu się przydarza?

No i zabrałam się do lektury.

Zaczęłam czytać i jestem oczarowana - językiem, erudycją, atrakcyjnością, wdziękiem, a nawet - o dziwo - zrozumiałością (przynajmniej dla mnie, jako tylko dość oczytanego, ale przecież laika w tematyce filozoficznej).

Podobno na promocji książki w Toruniu, oczywiście na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika – a dostałam taką wiadomość, że spotkanie z Autorem było bardzo udane i ciekawe - przyszło wiele osób, bo – jak napisał mój korespondent – „to naprawdę znakomita książka, a jej autor świetnie pisze i opowiada”.

Na razie nie mam jeszcze dobrej wiadomości od siebie, bo w książkę „O gnuśności” dopiero zaczynam się zagłębiać, ale obiecuję, że w najbliższych „Myślach na dobry dzień” będę się zajmowała podobnymi tematami, to znaczy jak pracować nad sobą, żeby zwalczyć nasze naturalne opory przed wszelkim wysiłkiem i trudem. Będą to takie rekolekcje dla pracujących nad sobą, a konkretnie nad własnymi słabościami. Moimi też.

Elżbieta Nowak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak