Redakcja Programów Katolickich Rozmowy
Section04
Section05

Rozmowy

Section08

Nerw święty. Rozmowy o liturgii

Jak przyjmować komunię świętą? Czego nie wypada śpiewać na mszy, a o czym lepiej zamilknąć na kazaniu? Kto się boi ministrantek i rytu amazońskiego? To tylko niektóre z pytań jakie padają w tej książce. Bezprecedensowa wycieczka w piętnastu odcinkach po labiryncie obrzędów kościelnych: zarówno dla niewtajemniczonych, jak i dla zaawansowanych. Nie bałem się zadawać trudnych pytań - tłumaczy o. dr Dominik Jarczewski - filozof, współautor " Nerwu Świętego. Rozmów o liturgii", gość audycji.
play_arrow

czytaj więcej

Kościół a Współczesność

W bieżącym roku przypada 175. rocznica wyboru na Stolicę Piotrową Piusa IX. Jego pontyfikat naznaczony był konfliktem ze współczesnym mu światem. Jednak, na przestrzeni wieków, większość jego nauczania uległa dezaktualizacji, a dzisiejszy Kościół akceptuje odrzucane przez niego przekonania. W tym kontekście będziemy pytać o współczesne napięcia między Kościołem a współczesnością, a także o kwestię zmienności i niezmienności kościelnego nauczania.
play_arrow

czytaj więcej

Podsumowanie Forum katolików świeckich

Podsumowanie debat i dyskusji, jakie odbyły się podczas trzydniowego Forum katolików świeckich Impuls. Gościem audycji jest dr Aleksander Bańka
play_arrow

czytaj więcej

​Nędzarz i madame

Od piątku na ekranach naszych kin można zobaczyć film "​Nędzarz i madame" w reż. Witolda Ludwiga. To niehagiograficzna opowieść o  losach malarza Adama Chmielowskiego, który powoli dojrzewa do tego, by stać się bratem Albertem. Gościem audycji jest o. dr Marek Kotyński teolog duchowości i krytyk filmowy.
play_arrow

czytaj więcej

Beatyfikaja ks. Jana Machy

„…jak to jest możliwe, aby mnie, brata ks. Jana Machy, ściętego 3.12.1942 r. w więzieniu w Katowicach za działalność antyhitlerowską, gestapo pisząc w nakazie mojego aresztowania cytuję „war in eine Polnische Geheimorganisation- był w polskiej tajnej organizacji”-  zwolnIono z obozu.” –pisał po wojnie Piotr Macha. Wydawałoby się, że młody ksiądz Jan Macha to historia jak wiele podobnych. Jednak dla Ślązaków to postać niezwykła, powód do dumy i przykład do naśladowania.
play_arrow

czytaj więcej

Stan wojenny w stu odsłonach

W tym roku przypadać będzie 40 rocznica stanu wojennego. W audycji opowiemy o nierównej walce zbrodniczego systemu z niezłomnością i honorem Polaków odwołując się do książki wydanej z tej okazji „Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach”. Skupimy się na zagadnieniu „Kościół Katolicki wobec stanu wojennego”.
play_arrow

czytaj więcej

Wilki w owczej skórze. O nadużyciach władzy duchowej we wspólnotach kościelnych

Jeszcze wspólnota czy już sekta? - to pytanie nierzadko stawiają wierni odnośnie różnych grup i wspólnot działających w parafiach. Wychodząc na przeciw tym wątpliwościom o.o. dominikanie zorganizowali cykl konferencji pod hasłem "Wilki w owczej skórze. O nadużyciach władzy duchowej we wspólnotach kościelnych". Gościem audycji jest o. Radosław Broniek OP.
play_arrow

czytaj więcej

Apostołowie Afryki

W Toruniu miała miejsce niedawno  konferencja poświęcona dwóm wyjątkowym postaciom: świeckiej misjonarce dr Wandzie Błeńskiej i jezuicie kard. Adamowi Kozłowieckiemu. „Matka trędowatych” i „Budowniczy Kościoła zambijskiego”, którzy wyznaczyli powojenne drogi misji na kontynencie afrykańskim.
play_arrow

czytaj więcej

Niebo - dobre miejsce dla... naiwnych?

A może nagroda dla "grzecznych"? Albo należność dla wszystkich - mniej lub bardziej dobrych ludzi?
play_arrow

czytaj więcej

Po co Kościół ogłasza świętych?

Rozmowa o znaczeniu ogłaszania wiernych błogosławionymi i świętymi, przed Uroczystością Wszystkich Świętych. Historia męczennika kl. Alfonsa Mańki, Oblata Maryi Niepokalanej, który w swoich notatkach na początku seminarium zaznaczył, że jego życiowym celem jest świętość. Gościem audycji jest o. Lucjan Osiecki OMI
play_arrow

czytaj więcej

Wielkie apologie chrześcijaństwa

Chrześcijaństwo często było zmuszane, by stawać do intelektualnej konfrontacji z nieprzychylnym sobie światem. Z jednej strony próbowało odpowiadać na różne zarzuty i oskarżenia, z drugiej zaś starało się uzasadniać swoja wiarę i nadzieję. Powstające w ten sposób na przestrzeni wieków pisma są świadectwem niesłabnącej żywotności chrześcijaństwa. Gościem audycji jest ks. prof. Tadeusz Dzidek autor książki „Wielkie apologie chrześcijaństwa”
play_arrow

czytaj więcej

Ludzkie historie zaklęte w kamień

Nad Twoją białą mogiłą, białe kwitną życia kwiaty -o, ileż lat to już było bez Ciebie - duchu skrzydlaty- pisał dziewiętnastoletni Karol Wojtyła dedykując wiersz swojej matce. Dlaczego w czas, kiedy myślimy o „tych, którzy od nas odeszli” gotowi jesteśmy przemierzyć setki, a nawet tysiące kilometrów aby przyjechać na ich groby?
play_arrow

czytaj więcej

Section016
Section025