Redakcja Programów Katolickich Rozmowy
Section04
Section05

Rozmowy

Section08

Ziarna Słowa

Od samych początków chrześcijaństwo wchodziło w dyskusje ze współczesną sobie kulturą dostrzegając w jednych z jej wytworów elementy sobie bliskie, w innych - wręcz przeciwnie.  W tę tradycję wpisuje się bp. Robert Baron, który wnikliwie przygląda się dzisiejszej kulturze amerykańskiej. O jego książce "Ziarna Słowa" mówi w audycji ks. prof. Przemysław Artemiuk z UKSW.
play_arrow

czytaj więcej

Październikowa rewolucja

Ponad sto lat temu, w październiku 1917 roku, niedługo przed wybuchem rewolucji w Rosji – miały miejsce dwa inne znamiennie wydarzenia: ostatnie objawienie Maryjne w Fatimie - 13 października, założenie Rycerstwa Niepokalanej przez Maksymilian Kolbce - 16 października w  Rzymie. W tym samym czasie kiedy przed skutkami rozlania się na świat ‘błędów Rosji’ ostrzegała Matka Boża, Jej Rycerz Maksymilian myślał o podjęciu duchowej walki o dusze ludzkie. Rewolucja i kontrrewolucja? 
play_arrow

czytaj więcej

Opieka nad Młodymi

Od miesiąca dzieci i młodzież uczą się w szkołach. W audycji „Kościół nasz powszedni” przeniesiemy się do miejsca gdzie przebywa młodzież, która wymaga większej uwagi ze strony nauczycieli i wychowawców.
play_arrow

czytaj więcej

Fatima

13 października przypada rocznica słynnego wydarzenia nazwanego "cudem Słońca". Historie fatimskich objawień przybliża film Marka Pontecorvo pt. <Fatima>. Zgodnie z intencjami twórców nie jest to jednak ani film pobożnościowy ani hagiograficzny. Gościem audycji jest o.dr Marek Kotyński teolog duchowości i krytyk filmowy.
play_arrow

czytaj więcej

XVI Synod Biskupów

W Rzymie rozpoczyna się XVI Synod Biskupów. Odbędzie się on w nowej formule, a jego tematem jest sama synodalność Kościoła - to znaczy, że w centrum refleksji stanie pytanie o to, jak sprawić, by Kościół nie był „tłumem wiernych” kierowanym przez hierarchiczne duchowieństwo, lecz by stawał się wspólnotą, za którą wszyscy jej członkowie czują się aktywnie odpowiedzialni
play_arrow

czytaj więcej

Kościół Katolicki wobec kary śmierci. Między prawem a filozofią i teologią

Od 2018 roku Katechizm Kościoła Katolickiego bezwarunkowo sprzeciwia się karze śmierci. Zmiana wprowadzona przez Franciszka do dziś wywołuje żywe dyskusje. Czy jest to drobna korekta w nauczaniu czy przełomowa zmiana? Jakie racje zadecydowały o przyjęciu przez Kościół skrajnie abolicjonistycznego stanowiska? Czy to efekt pogłębionej refleksji teologicznej czy raczej wpływ współczesnego świata? Gościem audycji jest Tomasz Snarski - autor książki "Kościół Katolicki wobec kary śmierci. Między prawem a filozofią i teologią"
play_arrow

czytaj więcej

Mentor, wizjoner, dobry duch polskich mediów - bp. Jan Chrapek – w 20 rocznicę śmierci.

Miał niebywałe wyczucie mediów nowoczesnych, konsekwentnie realizował wizję profesjonalnego dziennikarstwa, które będzie mówiło o sprawach Kościoła. Jak nikt znał się na obsłudze pielgrzymek papieskich do Polski. Mentor, wizjoner, dobry duch polskich mediów, michaelita, radomski biskup Jan Chrapek zginął w wypadku samochodowym 18 października, 20 lat temu. Bez Niego nie byłoby Dnia Papieskiego i wielu inicjatyw medialnych, i charytatywnych. Jaka była Jego wizja i rola mediów współczesnych?
play_arrow

czytaj więcej

10-lecie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Częstochowskie Muzeum Monet i Medali, w którym zobaczyć można ponad 2 tys. monet z wizerunkiem Jana Pawła II , jak również medale oraz inne pamiątki związane z Ojcem Świętym, istnieje już od dekady. W ciągu 10 lat udało się powiększyć zbiór numizmatów z 3,5 tys. w dniu otwarcia do 11 tys. pozycji ze 127 krajów świata. Niewiarygodne jest, że muzeum to jest 22-krotnie większe od zbiorów Muzeum Watykańskiego.
play_arrow

czytaj więcej

Niewygodny Prorok

Gdy chodzi o dobro bliźniego, nie ma miejsca na kompromisy - to można powiedzieć po lekturze poruszającej książki "Niewygodny Prorok". Biografia ks. Jana Ziei - autorstwa Jacka Moskwy – dziennikarza, pisarza, wieloletniego korespondenta polskich mediów w Watykanie. Mówiono o nim: Boży człowiek.
play_arrow

czytaj więcej

Skrzywdzeni w Kościele

O. Paweł M. krzywdził osoby dorosłe, których był spowiednikiem i kierownikiem duchowym - stwierdza jednoznacznie raport badający ten konkretny wydany przez komisję ekspercką powołaną przez dominikanów w marcu tego roku.
play_arrow

czytaj więcej

„Święto Pojednania”

12 września w sali wystawowej przy kościele Św. Krzyża w Krakowie odbył się wernisaż wystawy pt. „Święto Pojednania”. Na wystawie prezentowane są ikony autorstwa brata Marcina Świądra.
play_arrow

czytaj więcej

Gdy życia koniec – szepce do początku

Urodził się w majętnej Rodzinie. Lubił podkreślać, że w prostej linii pochodzi od króla Jana III Sobieskiego. Zmarł w całkowitym zapomnieniu w przytułku dla ubogich… Życiowy pechowiec? Geniusz? Wieszcz? Dlaczego JP II i Prymas Tysiąclecia w swoich wypowiedziach chętnie odwoływali się do Jego poezji? Cyprian Kamil Norwid- urodził się 200 lat temu. Wraz z gośćmi nie będziemy opowiadać o tym jaki był- ale o tym, jak Jego twórczość „przerabia” ludzi współczesnych.
play_arrow

czytaj więcej

Section016
Section025