Redakcja Programów Katolickich

Usłyszeć wołanie z czyśćca – nie żeby się bać, tylko żeby pomóc

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 10:35
Czyściec, dusze czyśćcowe… To świat niemalże nieznany nam, ludziom pielgrzymującym przez życie doczesne ku wieczności. Ale czy zupełnie nieznany?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Lario Tus

Kościół katolicki wierzy, że po śmierci dusza ludzka trafia do nieba lub do piekła. Przejściowo może też znaleźć się w czyśćcu, czyli miejscu, gdzie musi odpokutować grzechy. Pismo św. kilkakrotnie sugeruje istnienie miejsca, w którym po śmierci dusze żyją i oczyszczają się, by móc osiągnąć pełnię chwały. Skąd wiemy, że czyściec istnieje? 2 XI modlimy się za naszych zmarłych, ale dobrze jest gdy pamiętamy o duszach czyścowych. Dlaczego to jest takie ważne?

Katechizm Kościoła katolickiego naucza: „Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale nie są jeszcze całkowicie oczyszczeni, chociaż są już pewni swego wiecznego zbawienia, przechodzą po śmierci oczyszczenie, by uzyskać świętość konieczną do wejścia do radości nieba” (KKK 1030).

Natomiast św. Stanisław Papczyński mówił: "Zważ, że wielkim uczynkiem miłości jest towarzyszenie zmarłym w ich pogrzebie, lecz jeszcze większym dziełem jest uwalnianie ich dusz z grobu oczyszczających płomieni przez pobożne modlitwy".

Jak powinniśmy podchodzić do czyśćca i do jego mieszkańców? O tym moi goście opowiedzieliby w audycji.

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
20:21 Usłyszeć wołanie z czyśćca.mp3 Usłyszeć wołanie z czyśćca

 

***

Prowadzący: Sylwia Sułkowska

Data emisji: 01.11.2021

Godzina emisji: 10.33


Czytaj także

Matka Elżbieta Róża Czacka i jej służba niewidomym

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 16:14
O tym, jak wyglądał wkład matki Czackiej w opiekę nad osobami niewidomymi, a także jak przebiegło jej apostolstwo wśród niewidomych i oddalonych od Boga, mówiły na antenie Polskiego Radia 24 matka Judyta Maria Olechowska i siostra Radosława Podgórska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Służba ubogim jest praktyczną formą kultu męki Pańskiej". Co doprowadziło brata Alberta do świętości?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 14:30
Powstaniec i artysta, który zrezygnował z dotychczasowego życia i oddał się pomocy najbiedniejszym. 
rozwiń zwiń