Polskie Radio
Section05
Dzień Wszystkich Świętych

Dziś tradycyjnie odwiedzamy groby bliskich. Rzecznik KEP zachęca do refleksji nad własnym życiem

Obchodzona w Kościele katolickim 1 listopada uroczystość Wszystkich Świętych to jedna z ważniejszych uroczystości w Kościele - przypomniał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak. - Nawiedzenie cmentarza to także okazja do refleksji nad swoim życiem, nad jego przemijaniem i nad tym, że to życie nie kończy się na Ziemi. Moment śmierci, o którym przypominają nam groby bliskich, to nie koniec życia, ale zmiana jego formy - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki chrześcijaństwo Kościół Dzień Wszystkich Świętych

Rossa, Łyczakowski, Monte Cassino, Montmorency. Światła zniczy na grobach Polaków na całym świecie

Polacy we Lwowie uczcili uroczystość Wszystkich Świętych akcją "Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego". W Wilnie zapalono znicze w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego na cmentarzu na Rossie. Dyplomaci odwiedzali polskie groby na całym świecie, m.in. we Francji, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  Dzień Wszystkich Świętych społeczeństwo Wszystkich Świętych ŚWIAT

Prymas: pamięć o wszystkich świętych skłania nas do patrzenia w niebo, by mierzyć się z codziennością z większą odwagą

- Wspomnienie wszystkich świętych skłania do podnoszenia wzroku ku niebu. Spoglądamy w niebo nie po to, by uciec od naszej codzienności, ale żeby się z nią mierzyć z większą odwagą, nadzieją i zaangażowaniem – powiedział we wtorek prymas Polski abp Wojciech Polak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół wiara Dzień Wszystkich Świętych społeczeństwo Wszystkich Świętych aktualności katolickie prymas Polski Prymas Wojciech Polak

Uroczystość Wszystkich Świętych. Kard. Nycz: to spotkanie z tymi, którzy spotkali się już z Bogiem

- Tego dnia modlimy się przez wstawiennictwo tych, których są w niebie. W tym roku towarzyszy nam modlitwa o pokój, za uciemiężoną Ukrainę i w wielu innych sprawach, w których czujemy się zatrwożeni czy zaniepokojeni tym, co się w wokół nas dzieje, czy też co dzieje się w nas samych - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w homilii wygłoszonej podczas mszy w dniu Wszystkich Świętych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół wiara Dzień Wszystkich Świętych Kazimierz Nycz społeczeństwo Wszystkich Świętych aktualności katolickie

Premier odwiedził cmentarz w Palmirach. "Pamiętajmy, by zapalić świeczkę na grobach walczących za wolność"

- Nie zapomnijcie, odwiedzając groby swoich bliskich, zapalić świeczkę także na grobach tych, którzy walczyli o naszą wolność, walczyli za Polskę. Cześć ich pamięci - powiedział premier Mateusz Morawiecki w nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo premier Mateusz Morawiecki historia Polski Palmiry Dzień Wszystkich Świętych

Полиция и представители польского епископата призывают к безопасности на дорогах во время длинных выходных

Особая бдительность к безопасности на дорогах связанна с приближающимся длинными выходными по случаю Дня всех святых, во время которого поляки массово посещают кладбища.
Zobacz więcej na temat:  Польша Dzień Wszystkich Świętych Дорожная полиция в Польше

Fiesta i festyny. W Meksyku Wszystkich Świętych i Zaduszki obchodzi się radośnie

We wtorek w Meksyku przypada kulminacja obchodów Dnia Zmarłych (Dia de Muertos) związanych z upamiętnieniem nieżyjących bliskich. Pomimo pandemii tłumami wypełniają się nie tylko cmentarze, ale również ulice miast i mniejszych miejscowości, w których organizowane są radosne festyny.
Zobacz więcej na temat:  Zaduszki Dzień Wszystkich Świętych Meksyk społeczeństwo tradycja zwyczaje Ameryka Środkowa

Szewek: niebo i świętość jest dla każdego człowieka, a nie tylko dla nielicznych

- To jest dzień dla tych wyniesionych na ołtarze oraz tych, którzy nigdy nie byli beatyfikowani, a żyli świętobliwie i na pewno osiągnęli niebo. Bóg wie, ile jest tych osób - mówił w Polskim Radiu 24 o. Jan Maria Szewek (franciszkanin). Gościem audycji była także Małgorzata Jaszczołt, kustosz Państwowego Muzeum Etnograficznego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dzień Wszystkich Świętych aktualności katolickie religia Kościół katolicki katolicyzm

Setki zniczy i kwiaty przy krzyżu w miejscu porwania ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku

Setki zniczy płonie przed krzyżem w Górsku k. Torunia, w miejscu porwania ks. Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku. Lokalna społeczność pamięta o kapelanie Solidarności w dzień Wszystkich Świętych, zostawiając przy pomniku kwiaty i wiązanki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Popiełuszko Solidarność Dzień Wszystkich Świętych Wszystkich Świętych pamięć PRL komunizm służba bezpieczeństwa społeczeństwo