Polskie Radio
Section05
Dzień Wszystkich Świętych

Ks. Bartołd: uzmysłowić sobie prawdę o zmartwychwstaniu

- Życie ludzkie składa się z trzech etapów: przedurodzeniowy, kiedy jesteśmy w łonie naszej matki, życie na ziemi, które trwa kilkadziesiąt lat oraz trzeci etap życia, które się nie kończy, które trwa - mówił ks. prałat Bogdan Bartołd, proboszcz i rektor Archidiecezji Warszawskiej na antenie Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Bogdan Bartołd Wszystkich Świętych Kościół wiara Jezus Chrystus POLSKA Dzień Wszystkich Świętych

T. Truskawa: J. Olszewski wierzył, że polityka może być inna

– Ludzie żyją wśród nas dopóki pamiętamy o tym, co mówili, do czego dążyli i jakie wartości im przyświecały – powiedział Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. W Polskim Radiu 24 wspomnienia zmarłych w 2019 roku osób, które zasłużyły się w walce o wolną ojczyznę i Europę.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Jan Olszewski Kornel Morawiecki Władimir Bukowski Tadeusz Płużański Dzień Wszystkich Świętych

B. Kownacki: rok 2019 był niebywale okrutny dla nurtu niepodległościowego

- Rok 2019 był niebywale okrutny dla tego szczególnego nurtu niepodległościowego, demokratycznego w Polsce, który jest obecny do dzisiaj - mówił Bartosz Kownacki (PiS) na antenie Polskiego Radia 24. Prof. Janusz Wojdalski wspominając prof. Jana Szyszko podkreślił, że polityk był "patriotą i miał wielki autorytet u leśników".
Zobacz więcej na temat:  Jan Szyszko Jan Olszewski Kornel Morawiecki Bartosz Kownacki Wszystkich Świętych POLSKA Dzień Wszystkich Świętych

Ks. F. Longchamps de Bérier: listopad jest przypomnieniem modlitwy za zmarłych

- Listopad jest tylko przypomnieniem modlitwy za zmarłych. Podobnie rekolekcje przypominają nam jaki jest nasz cel, a dzisiejszy dzień przypomina nam o naszym powołaniu do świętości i na każdym etapie życia możemy wejść na tę drogę świętości. Każdego dnia jesteśmy do tego wezwani - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier.
Zobacz więcej na temat:  Dzień Wszystkich Świętych Wszystkich Świętych wiara Kościół

Ks. prof. B. Adamczewski: uroczystość Wszystkich Świętych pokazuje naszą przyszłość

- To święto pokazuje naszą przyszłość. Dla tych w niebie to teraźniejszość, natomiast to pokazuje drogę, którą idziemy i to jest dobre, że mamy dokąd pójść. Uroczystość Wszystkich jest również znakiem, że człowiek jest zdolny do pięknych i wielkich rzeczy - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Bartosz Adamczewski, wykładowca Seminarium Duchownego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dzień Wszystkich Świętych wiara Kościół Wszystkich Świętych POLSKA

Ks. R. Bogacz: musimy pogodzić się z innymi ludźmi

- Tekstów o czyśćcu w Piśmie Świętym jest co najmniej kilka. W Ewangelii wg św. Łukasza jest mowa, że trzeba pogodzić się z naszym przeciwnikiem, gdy jesteśmy jeszcze w drodze. Oznacza to, że tutaj w życiu należy rozwiązać wszystkie sprawy - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Roman Bogacz, biblista, prof. Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Gościem audycji była również Monika Waluś, doktor teologii. 
Zobacz więcej na temat:  Dzień Wszystkich Świętych Kościół Wszystkich Świętych wiara

G. Houwalt: nasze podejście do zmarłych jest wyjątkowe

- Dla bardzo wielu z nas jest to jednocześnie niesłychanie potrzebne, ale i bolesne. Nasze rodziny nie mają grobów - nie wszystkich stać na wyjazd, poza tym bardzo wielu grobów nie ma. Cmentarze są zniszczone - mówiła Grażyna Houwalt (Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej) na antenie Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych Dzień Wszystkich Świętych Wilno Lwów Polskie Radio 24 pamięć

Ks. dr Jarosław Grabowski: życie to szybko mijająca chwila

– Uroczystość Wszystkich Świętych to znak więzi Kościoła z tymi, którzy dostąpili już spotkania z Chrystusem. To przypomnienie prawdy o świętych obcowaniu, czyli zjednoczeniu w wierze z chrześcijanami będącymi już w niebie – powiedział ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny tygodnika "Niedziela".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wiara chrześcijaństwo religia katolicyzm Dzień Wszystkich Świętych

Kościół odpowiada na Halloween: mamy coś piękniejszego

- W Wigilię Wszystkich Świętych, w wielu miejscowościach całego kraju odbędą się Korowody i Bale Wszystkich Świętych. Wydarzenia te stanowią alternatywę dla amerykańskiego Halloween. Ich uczestnicy zwykle przebierają się za ulubionego świętego - mówi ksiądz Franciszek Urmański, duszpasterz z Kościoła św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Halloween Wszystkich Świętych Kościół społeczeństwo POLSKA Dzień Wszystkich Świętych