Redakcja Programów Katolickich

Boże Narodzenie w Domu Samotnej Matki „Bezpieczna Przystań” w Zielonce

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 20:00
Dom Samotnej Matki Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Zielonce powstał w roku 1994, na mocy dekretu Biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej Ks. Kazimierza Romaniuka. Obecnie placówka dysponuje 6 miejscami dla samotnych matek z dziećmi oraz kobiet w ciąży. Priorytetowym zadaniem Domu jest wspieranie samotnych matek poprzez przeciwdziałanie bezdomności i wykluczeniu społecznemu.
Audio
  • Boże Narodzenie w Domu Samotnej Matki Bezpieczna Przystań w Zielonce.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: IgorAleks/shutterstock

Podopieczne Domu znajdują w nim ciepłe schronienie, pomoc psychologiczną oraz socjalną, a w razie potrzeby również rzeczową i prawną. Podczas pobytu w Domu, podopieczne w rodzinnej atmosferze i przy wsparciu personelu starają się odzyskać równowagę psychiczną po często trudnych doświadczeniach życiowych. Skupiają się na poszukiwaniu pracy, miejsca zamieszkania oraz wychowywaniu dzieci. Czas pobytu w DSM to najczęściej 3 - 12 miesięcy. Po tym okresie, podopieczne wynajmują mieszkanie (często wspólnie z inną mieszkanką Domu) lub otrzymują lokale socjalne. Zdarza się również, że wracają do swoich rodzin, partnerów, albo trafiają do innej placówki. Dom Samotnej Matki w Zielonce wspiera również nie zamieszkujące w placówce samotne matki z terenu gminy Zielonka.

W audycji powiemy jak wyglądają przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia i jak mieszkanki domu spędzają świąteczny czas.

Autor Sylwia Sułkowska