RCKL

Spotkajmy się na targowisku

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 08:30
Festiwalowi Wszystkie Mazurki Świata od lat towarzyszy specjalne wydarzenie dla fascynatów instrumentów tradycyjnych i ludowych - Targowisko Instrumentów. Na nie w sobotni poranek zaprosi Państwa Józef Broda.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Legendarny muzyk, budowniczy instrumentów, pedagog i społecznik oraz jego córka - Katarzyna Broda-Firla będą gośćmi folkowego "Poranka  Dwójki", którzy zaproszą na odbywające się w Forcie Kręglickich w Warszawie Targowisko Instrumentów. Wydarzenie ma miejsce podczas ostatniego dnia Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Oprócz możliwości podziwiania oraz gry na instrumentach wykonanych przez Józefa Brodę i innych wystawców, w ramach zdarzeń towarzyszących targowisku będzie można usłyszeć naszych Gości Poranka w programie "Muzyczna łąka", na który składają się góralskie opowieści i muzykowanie. Więcej - o 9.25.

A wcześniej, o 7.50, na odbywające się już po raz dziewiąty Targowisko Instrumentów zaprosi nas kurator wydarzenia - Piotr Piszczatowski. O 8.00 rekomendacją kulturalną podzieli się z Państwem dyrygent Wojciech Michniewski. Chwilę później, o 8.10, usłyszymy opowieść o Rutach Uwitych - łemkowskich pieśniarkach przywracających pamięć o najstarszych pieśniach kobiet. Z kolei o 8.35 łączymy się telefonicznie z Klukami. O Czarnym Weselu, czyli tradycji wspólnego kopania torfu, powie kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej Henryk Soja.

Około 9.10 spotkamy się z Michałem Górczyńskim, który zaprosi na koncert wietnamskich impresji. W "Abecadle etnografa" o 8.50 dr Ewa Klekot opowie o kulcie, a o 9.40, w ramach cyklu "Historia polskiego folku", Wojciech Ossowski przedstawi kolejnych ważnych twórców folku w Polsce.
W naszej porankowej zabawie do zdobycia będzie płyta "Po śladach" Janusza Prusinowskiego Kompanii - zwycięzcy tegorocznego Folkowego Fonogramu Roku. Jak zawsze podczas sobotniego, porannego spotkania nie zabraknie naszych stałych propozycji: “Pięciu minut nad Biblią”, a także przeglądu prasy i tygodników: o 7.20 i 8.20.

***

Na folkowy "Poranek Dwójki" zapraszamy w sobotę (27.04) w godz. 7.00-10.00. Program poprowadzi Piotr Kędziorek.

at/mko

Zobacz więcej na temat: instrumenty MUZYKA

Czytaj także

Józef Broda: zachwyć się wiosną, żyj tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 12:00
Legendarny muzyk z Beskidu Śląskiego, budowniczy instrumentów, pedagog i społecznik opowiadał w Dwójce o tym, co w życiu ważne i co jest godne polecenia.
rozwiń zwiń