Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Lekcja życia i słuchania. Remigiusz Mazur-Hanaj w "Zapiskach ze współczesności"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 13:00
Czym jest słuchanie i jak słuchać z uwagą? Co sprawia, że nagranie terenowe jest doskonałe? Jak oddać intymność głosu czy instrumentu i zadbać, by zarejestrowany dźwięk sprawiał wrażenie naturalnego?
Remigiusz Mazur-Hanaj
Remigiusz Mazur-HanajFoto: Grzegorz Śledź

remek hanaj mazur hanaj.png
Remek Mazur-Hanaj o muzyce
Uważam, że to, co w muzyce jest istotne, jest gdzie indziej. Tak, jak poezja mieści się między słowami, tak i tutaj, bez tego, co jest między dźwiękami, nie byłoby tego, co do nas przemawia, porusza nas.

O sztuce słuchania, docieraniu do najodleglejszych muzycznych zakamarków kraju i spotkaniach z ludowymi muzykami posłuchamy w środowych „Zapiskach ze współczesności”. O swoich przemyśleniach i technicznych tajnikach nagrań terenowych opowie Remigiusz Mazur-Hanaj – współtwórca ruchu domów tańca w Polsce, etnograf, animator życia kulturalnego, muzyk folkowy i awangardowy znany z takich zespołów jak Księżyc, Bractwo Ubogich czy Wędrowiec, archiwista i wydawca płyt z muzyką tradycyjną. W związku z 87. urodzinami anteny w tym tygodniu słuchacze Dwójki spotykają się z zawodowymi słuchaczami, czyli tymi których życie opiera się na słuchaniu, reżyserami ale też poławiaczami dźwięków.

Ja jestem bardzo czuły na barwę głosu - opowiadał w audycji nasz gość.

Posłuchaj
13:46 ZAPISKI Dwojka 2024_02_28-12-46-30.mp3 Remek Mazur-Hanaj o nagraniach terenowych i filozofii słuchania (Dwójka/Zapiski ze współczesności)

 

ZAPISKI na urodziny Dwójki. >>>SŁUCHAJ <<<

O audycji:
Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 28.02.2024

Godzina emisji: 12.45