Polskie Radio
Section05
Hanna Szczęśniak

Remigiusz Mazur-Hanaj. Jak fascynacja poezją doprowadziła go do buntu

Fascynacja poezją doprowadziła go w końcu do... buntu. Współtwórca ruchu domów tańca w Polsce, etnograf, animator życia kulturalnego, muzyk folkowy i awangardowy Remigiusz Mazur-Hanaj opowiedział w cyklu "Zapiski ze współczesności" w Programie 2 Polskiego Radia o swoich domach rodzinnych, początkach fascynacji poezją i pierwszych spotkaniach z muzyką ludową.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Remigiusz Mazur-Hanaj poezja muzyka ludowa Hanna Szczęśniak KULTURA MUZYKA

Nowa Tradycja 2024. Piotr Damasiewicz otworzył Festiwal

Trwa Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja", a otworzył go Piotr Damasiewicz – zwycięzca Grand Prix z 2022 roku. Pierwszy tegoroczny koncert odbył się czwartkowy wieczór (16 maja) w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Będzie także retransmitowany w radiowej Dwójce, w piątkowy wieczór 17 maja od godz. 18.00. Zapraszamy również za kulisy!  
Zobacz więcej na temat:  Nowa Tradycja festiwal muzyczny folk góry Piotr Damasiewicz Hanna Szczęśniak Andrzej Zieliński

Festiwal "Nowa Tradycja". Deskansenizacja muzyki ludowej

"Nowa Tradycja" odmienia słowo "źródła" przez wszystkie przypadki. W tym roku Festiwal Folkowy Polskiego Radia odbędzie się po raz 25. - Na początku artyści inspirowali się nagraniami ludowymi, teraz sami jeżdżą na wieś i uczą się muzyki bezpośrednio od tamtejszych mistrzów - mówi Hanna Szczęśniak z Radiowego Centrum Kultury Ludowej. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka MUZYKA folk Nowa Tradycja Marcin Matuszewski Hanna Szczęśniak Bartek Koziczyński muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Słuchanie między nutami i improwizacją. Co inspiruje do tworzenia na podstawie muzyki ludowej?

Pomiędzy tanecznością oberka a powagą rytualnej pieśni leży głęboki namysł nad brzmieniami polskiej wsi. Tam spotykają się Nagrania Terenowe Snów i Lumpeks - dwie grupy nieobawiające się eksperymentu, z ciekawością badające to, co przypadkowe, improwizowane i przekraczające, na pograniczu dawnej muzyki ludowej i szeroko pojętej współczesności. W audycji "Filharmonia Dwójki" Remigiusz Mazur-Hanaj, Olga Koziel i Sebastien Beliah opowiedzieli o swoich projektach i inspiracjach.
Zobacz więcej na temat:  koncert Dwójka śpiew Hanna Szczęśniak Remigiusz Mazur-Hanaj Nowa Tradycja Lumpeks Nagrania Terenowe Snów

Talán, intymna podróż zainspirowana Morzem Czarnym i wyprawami do Odessy

To właśnie ten album zwyciężył w konkursie Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku 2023! Talán to płyta, która może podbić serca fanów muzyki gitarowej, bluesowej czy po prostu melancholijnej, ale też tych, którzy cenią wirtuozerię – precyzję wykonawczą, panowanie nad brzmieniem, wrażliwość i uważność na dźwięk.
Zobacz więcej na temat:  Hanna Szczęśniak muzyka tradycyjna muzyka ludowa folk Nowa Tradycja Raphael Rogiński

Gaik? Latko? Palma? Poznajemy wielkanocne zwyczaje

W „Źródełku” przekonaliśmy się, że muzyka ludowa nie zawsze musi być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zajrzeliśmy do Beskidu Żywieckiego, by dowiedzieć się o różnych rodzajach palm wielkanocnych i ich "starszym kuzynie" - "latku". A Kaja i Hania Prusinowskie uraczyły nas ciekawymi opowieściami o mitycznych gajach i "gaiku" - kuzynie wspomnianego "Latka". Sprawdziliśmy też jakie kolory w afrykańskiej Ghanie oznaczają piękno, dorastanie i miłość. A piosenkę o słoneczku zaśpiewały nam dzieci z łemkowskiego zespołu Kyczerka.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa wieś