Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Kabarety w PRL i Południca

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 08:00
Wojciech Ossowski wspominał już w poprzedniej audycji Silną Grupę pod Wezwaniem. Dziś powraca do tego wątku, a dokładnie do rozpadu tej formacji. Tadeusz Chyła i Kazimierz Grześkowiak po 1974 roku nie zniknęli i rozpoczęli swoje solowe kariery.
Audio
Kazimierz Grześkowiak, 1968 rok
Kazimierz Grześkowiak, 1968 rokFoto: PAP/CAF-ARCHIWUM

"W latach siedemdziesiątych kabaret był miejscem, gdzie mówiło się o sprawach społecznie ważnych, był również miejscem, gdzie uprawiano sztukę masową, naładowaną silnymi emocjami. Kabaret był sztuką bliską codziennemu życiu, więc i piosenki w nim śpiewane miały ludyczny czy folkowy charakter" - mówił autor audycji.

"Dziś młodzież odkrywa na nowo świat dawnych wierzeń. Nowa fala folkowych formacji, świadoma dokonań skandynawskich metalowców, zasłuchana we wschodnie, pogańskie historie, sięga po postacie z zapomnianych, ludowych opowieści o demonach. Jednym z takich demonów jest Południca, grasująca po polach i wodząca na pokuszenie mężczyzn. Warto przytoczyć utwór, który jest perełką w folkowym repertuarze, może być on równie łatwo zaliczany do nurtu poezji śpiewanej. Po latach sięgnie po ten utwór i opracuje go na nowo Kazik, a młode pokolenie będzie przekonane, że to właśnie on jest autorem tej pieśni" - opowiadał w Historii Polskiego Folku Wojciech Ossowski.

Zapraszamy do odsłuchania podcastu i pierwowzoru Południcy Kazika.

***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 9.09.2019

Godzina emisji: 7.50

Zobacz więcej na temat: folklor folk muzyka tradycyjna
Czytaj także

Lata 60. i Tercet Egzotyczny

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 14:57
Wchodzimy w czasy lat 60. i odkrywamy muzykę latynoską. Po nawiązaniach do argentyńskiego tanga następnym odwołaniem do kultury muzycznej Ameryki Południowej był Tercet Egzotyczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cha-cha w PRL

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 09:00
Każde pokolenie pisze swoje historie, ale też przepisuje historie swoich poprzedników. W dobie World Music nasza dzisiejsza bohaterka, cha-cha, zaczyna budzić zainteresowanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Calypso - zapomniane rytmy gorącej Afryki

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 13:10
Powrót zainteresowania tym gatunkiem to zdaniem prowadzącego kwestia czasu. Było ono modne w latach 50., stanowiło część kultury tanecznej, parkietowej - i dziś może wpisać się w coraz popularniejszy zwyczaj tańczenia na dechach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eksperymenty lat 60.

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 14:02
Za nami ostatnie spotkanie z muzyką świata obecną w Polsce w latach 60. Jedną z artystek, która w tym czasie swoim głosem popularyzowała rytmy world music, była Nina Pilchowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lata przełomu i początki bigbitu

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 12:32
W naszej opowieści dochodzimy do momentu przełomowego, czasów jazzu, blues suade shoes, twista i rock'n'rolla - to zwiastuny nowej muzyki, u nas określanej jako bigbit. Jego ojcem w Polsce byl Franciszek Walicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Folk w czasach buntu

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 08:37
Bigbit uważany był za przejaw buntu wobec rzeczywistości. By w ogóle zaistnieć, wielka część zespołów musiała korzystać z dostępnego, klubowego sprzętu, trudno było im więc być oryginalnymi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Blackout, Breakout, Nalepa i lata 60.

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 10:00
 Ashley Hutchings, twórca legendarnych zespołów brytyjskich lat sześćdziesiątych, mówił o tych czasach, że artyści nie mieli pojęcia jak ma brzmieć nowa sztuka, szukali po omacku i eksperymentowali: Rolling Stones z bluesem, a Fairport Convention z folkiem. W owych czasach blues i folk nie były osobnymi gatunkami, w Stanach, w rodzącym się ruchu folkowym, gwiazdami byli biali i czarni, w Wielkiej Brytanii rzecz miała się podobnie. A w Polsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skiffle i Piotr Janczerski

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 09:00
W malowniczych czasach, w dekadzie lat sześćdziesiątych następuje w końcu moment w którym Piotr Janczerski opuszcza Niebiesko-Czarnych i staje na czele swojej własnej formacji.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Silna Grupa Pod Wezwaniem i muzyka lat 70.

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 13:00
A dokładniej początku tej dekady - co pokazane zostało m.in. w filmie "Milion za laury".
rozwiń zwiń