Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Kazimierz Grześkowiak: "O gospodarnych pannach"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 09:00
Kazimierz Grześkowiak to autor niezliczonych przebojów, dziś przypominamy jeden z nich: "O gospodarnych pannach”.
Audio
Rok 1974. Na zdjęciu Kazimierz Grześkowiak, Maryla Rodowicz, Danuta Rinn, Urszula Sipińska i Jacek Nieżychowski
Rok 1974. Na zdjęciu Kazimierz Grześkowiak, Maryla Rodowicz, Danuta Rinn, Urszula Sipińska i Jacek Nieżychowski Foto: Z archiwum NAC

Tak wspomina Kazimierz Grześkowiak powstanie tego utworu:

- Powiem lepiej skąd się wzięły te panny z Cicibora. Dawny dziedzic tamtejszego majątku był nietypowy, nie przehandlował go, nie przepił, a prze… Każda jego wybranka dostawała w nagrodę krowę i morgę ziemi. Biedak zbankrutował, ale tak okolicę podrasował, że dziewczyny uchodzą za najpiękniejsze w bialskopodlaskim - zwierzał się Kazimierz Grześkowiak Andrzejowi Malikowi na łamach "Kuriera Lubelskiego”.

Grześkowiak to muzyk, piosenkarz, kompozytor, artysta estradowy, satyryk i pisarz. Urodził się 4 marca 1941 roku w Ostrowie Wielkopolskim zmarł w 1999 roku w Lublinie.

Zachęcamy do odsłuchania podcastu i tytułowej piosenki.

 ***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 28.09.2019

Godzina emisji: 7.50


gs

 

Zobacz więcej na temat: folklor folk
Czytaj także

Lata przełomu i początki bigbitu

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 12:32
W naszej opowieści dochodzimy do momentu przełomowego, czasów jazzu, blues suade shoes, twista i rock'n'rolla - to zwiastuny nowej muzyki, u nas określanej jako bigbit. Jego ojcem w Polsce byl Franciszek Walicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Folk w czasach buntu

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 08:37
Bigbit uważany był za przejaw buntu wobec rzeczywistości. By w ogóle zaistnieć, wielka część zespołów musiała korzystać z dostępnego, klubowego sprzętu, trudno było im więc być oryginalnymi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Blackout, Breakout, Nalepa i lata 60.

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 10:00
 Ashley Hutchings, twórca legendarnych zespołów brytyjskich lat sześćdziesiątych, mówił o tych czasach, że artyści nie mieli pojęcia jak ma brzmieć nowa sztuka, szukali po omacku i eksperymentowali: Rolling Stones z bluesem, a Fairport Convention z folkiem. W owych czasach blues i folk nie były osobnymi gatunkami, w Stanach, w rodzącym się ruchu folkowym, gwiazdami byli biali i czarni, w Wielkiej Brytanii rzecz miała się podobnie. A w Polsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skiffle i Piotr Janczerski

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 09:00
W malowniczych czasach, w dekadzie lat sześćdziesiątych następuje w końcu moment w którym Piotr Janczerski opuszcza Niebiesko-Czarnych i staje na czele swojej własnej formacji.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Silna Grupa Pod Wezwaniem i muzyka lat 70.

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 13:00
A dokładniej początku tej dekady - co pokazane zostało m.in. w filmie "Milion za laury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kabarety w PRL i Południca

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 08:00
Wojciech Ossowski wspominał już w poprzedniej audycji Silną Grupę pod Wezwaniem. Dziś powraca do tego wątku, a dokładnie do rozpadu tej formacji. Tadeusz Chyła i Kazimierz Grześkowiak po 1974 roku nie zniknęli i rozpoczęli swoje solowe kariery.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia Bractwa Kurkowego 1791

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 10:00
W audycji wspomnieliśmy już historię grupy No To Co, łódzkiej formacji działającej do 1971 roku. Jej założyciel Piotr Janczerski szybko znalazł pomysł na nowy zespół...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Folklor w muzyce Kazimierza Grześkowiaka

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 15:31
Kazimierz Grześkowiak, pisarz, artysta estradowy, kompozytor, satyryk znany z poczucia humoru Silnej Grupy Pod Wezwaniem, charakter zespołu nadał m.in. przez studia w seminarium.
rozwiń zwiń