Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Ciąża i narodziny w kulturze ludowej

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 09:00
To, że kobieta zachodzi w ciążę, to ewidentny dowód na to, że zadała się z zaświatami, bo życia człowiek nie moża stworzyć, a tylko je odnowić - mówiła w "Abecadle etnografa" prof. Anna Zadrożyńska.
Audio
  • Zwyczaje związane z ciążą i narodzinami (Dwójka/Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

- Wyłanianie się nowego życia to niesłychanie ważny okres, nie tylko dla kobiety czy najbliższej rodziny, ale i dla całej społeczności. Zachowanie gatunku to bowiem jeden z najbardziej podstawowych instynktów, a te zawsze mają odzwierciedlenie w kulturze - tłumaczyła prof. Zadrozyńska.

- Od momentu, kiedy kobieta zorientowała się, że nosi w sobie życie, zaczynały się rozmaite ochronne zabiegi po to, żeby jej dziecko urodziło sie zdrowe. Wiedza racjonalna łączyła się przy tym z wiedzą symboliczną, ciężarna nie mogła np. przechodzić pod jakimiś ciasnymi przejściami, bo to mogło spowodować, że dziecko urodzi się niedorozwinięte. Nie mogła patrzeć na niecnych ludzi, bo dziecko mogłoby przejąć ich złą naturę, itd. 

Dlaczego ciężarna była postrzegana jednocześnie jako błogosławieństo i zagrożenie? Jakimi mocami miała dysponować? Co robiła, aby jej dziecko przyszło na świat zdrowe? To tłumaczyła w archiwalnym nagraniu prof. Anna Zadrożyńska.

***

Tytuł audycjiAbecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: prof. Anna Zadrożyńska

Data emisji: 26.01.2019 

Godzina emisji: 8.50

at/gs

Zobacz więcej na temat: antropologia