X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Taniec, czyli ruch niezwykły

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 13:49
- Ruch jest dla człowieka czymś naturalnym. Taniec to też ruch, ale jednak niecodzienny, specyficzny - opowiadała w "Abecadle etnografa" dr Ewa Klekot.
Audio
  • Dr Ewa Klekot o pojęciu tańca w kulturze (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Pexels

- Poruszanie się do rytmu, do muzyki, nie jest wcale tak oczywiste i zwyczajne, jak mogłoby się wydawać. Taniec w kulturze kojarzony jest raczej z sytuacjami w jakiś sposób wyjątkowymi, często łączy się z obrzędami, świętami, rytuałami. Jednym słowem - ze sferą duchową - tłumaczyła w audycji antroplog dr Ewa Klekot.

Trudno jest go oddzielić od rekwizytów: okreslonych strojów, instrument, masek. Różne jego rodzaje na świecie zdradzają też różne podejścia człowieka do swojego ciała i relacji ciała do przestrzeni.

- W balecie na przykład taniec jest symbolem odbicia i oderwania od ziemi, w japońskim teatrze taniec z kolei polega na ciągłym kontakcie stóp z ziemią. Tam ruch zaczyna się od kolan, stopa zaś nie może od niej oderwać. Taniec jest więc obrazem wzorców kulturowych dotyczących myślenia o człowieku i jego miejscu w świecie - zdradziła dr Klekot.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne   Foto: Pixabay.com

Z czym jeszcze wiąże się taniec w kontekście kulturowym? O tym słuchać można w kolejnym odcinku "Abecadła etnografa".

***

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Ewa Klekot

Data emisji: 9.02.2019 

Godzina emisji: 8.50

at

Zobacz więcej na temat: folklor antropologia