Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Taniec, czyli ruch niezwykły

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 13:49
- Ruch jest dla człowieka czymś naturalnym. Taniec to też ruch, ale jednak niecodzienny, specyficzny - opowiadała w "Abecadle etnografa" dr Ewa Klekot.
Audio
  • Dr Ewa Klekot o pojęciu tańca w kulturze (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Pexels

- Poruszanie się do rytmu, do muzyki, nie jest wcale tak oczywiste i zwyczajne, jak mogłoby się wydawać. Taniec w kulturze kojarzony jest raczej z sytuacjami w jakiś sposób wyjątkowymi, często łączy się z obrzędami, świętami, rytuałami. Jednym słowem - ze sferą duchową - tłumaczyła w audycji antroplog dr Ewa Klekot.

Trudno jest go oddzielić od rekwizytów: okreslonych strojów, instrument, masek. Różne jego rodzaje na świecie zdradzają też różne podejścia człowieka do swojego ciała i relacji ciała do przestrzeni.

- W balecie na przykład taniec jest symbolem odbicia i oderwania od ziemi, w japońskim teatrze taniec z kolei polega na ciągłym kontakcie stóp z ziemią. Tam ruch zaczyna się od kolan, stopa zaś nie może od niej oderwać. Taniec jest więc obrazem wzorców kulturowych dotyczących myślenia o człowieku i jego miejscu w świecie - zdradziła dr Klekot.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne   Foto: Pixabay.com

Z czym jeszcze wiąże się taniec w kontekście kulturowym? O tym słuchać można w kolejnym odcinku "Abecadła etnografa".

***

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Ewa Klekot

Data emisji: 9.02.2019 

Godzina emisji: 8.50

at