X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Zioła i rośliny lecznicze

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 09:00
Na ogół uważano je za dobroczynne i wykorzystywano w wielu aspektach życia. Wiedza zielarska, wspierana magicznymi zabiegami, fabularyzowała właściwości wielu roślin. W jaki sposób?
Audio
  • Rośliny i zioła w kulturze ludowej (Poranek Dwójki)
Od niepamiętnych czasów korzystamy z leczniczych właściwości ziół
Od niepamiętnych czasów korzystamy z leczniczych właściwości ziół Foto: Sebastian Duda/Shutterstock

Spośród roślin o rozmaitym potencjale znajdowały się na przykład mandragora, pokrzywek czy przestęp. W obrzędach i świętowaniach najszcześciej napotkać można było jednak pospolite trawy i kwiaty, do nich zaliczała się bylica. Temu niepozornemu przydrożnemu chwastowi przypisywano zaskakujące właściwości, w tradycji magii leczniczej uważana była za zioło życia, w czarnej magii - truciznę przynoszącą szaleństwo i śmierć. Przypisywano jej właściwości hipnotyczne i aborcyjne, była symbolem Nocy Świętojańskiej.

Podobnie traktowano mirt - symboliozował on dziewictwo, młodość, życie i śmierć, odrodzenie, oczyszczenie. Wiejskie dziewczęta hodowały mirtowe krzaczki, aby w dzień wesela spleść z nich wianek. Mak uznawano za symbol nocy, zapomninia, ciszy, zaświatów. Poza Wigilią Bożego Narodzenia nie używano go w polskiej kuchni.

Co robiono z pękami zebranych kwiatów i ziół? Dlaczego w prezencie nigdy nie wręczano kwiatów ciętych? Które rośliny miały pomóc w prośbach o przychylność i urodzaj? O tym słuchać można w nagraniu.

***

Tytuł audycjiAbecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: prof. Anna Zadrożyńska 

Data emisji: 4.08.2018

Godzina emisji: 8.50

at

Zobacz więcej na temat: antropologia kultura ludowa

Czytaj także

Drzewa i ich symbolika

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 08:11
Drzewa w tradycyjnej kulturze wyobrażały prawie cały wszechświat, korzeniami łączyły świat podziemny z ziemią ludzi, sięgając aż do nieba. Poszczególne gatunki pełniły różne funkcje w duchowym życiu człowieka. Jakie? O tym w "Abecadle etnografa" poświęconym drzewom.
rozwiń zwiń