Polskie Radio
Section05
zioła

Zacząć wszystko od nowa. Reportaż "Łąka życia" Aleksandry Sadokierskiej (PR Białystok)

Pani Agnieszka porzuca duszną pracę w urzędzie i po latach wraca do rodzinnego domu na kolonii Knyszewicze. W starej siedzibie, wśród łąk i lasów niedaleko Sokółki, tworzy wyjątkowe miejsce - Zielską Kolonię, królestwo roślin i zwierząt. Tam jej wieloletnia pasja, zielarstwo, staje się dla niej nie tylko pracą, ale czymś znacznie cenniejszym. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż łąka natura Aleksandra Sadokierska pr poleca

Reportaż "Zapach macierzanki". Zioła i ich wpływ na nasze życie [POSŁUCHAJ]

Zioła, herbatki, napary i mikstury zawsze fascynowały ludzi i miały tajemniczy wpływ na ich życie. Pani Alina Chilkiewicz pamięta babciny strych, gdzie w półmroku wisiały płachty z ziołami. "Chodziłam tam jako dziecko, wdychałam zapach szałwii, pokrzywy, rumianku… ale najpiękniej pachniała macierzanka. Babcia parzyła z niej herbatkę". Zapraszamy do wysłuchania reportażu Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet pt. "Zapach macierzanki". 
Zobacz więcej na temat:  natura Agnieszka Czyżewska-Jacquemet reportaż reportaż w Jedynce pr poleca

Naturalna apteka na łące, czyli człowieku, lecz się sam ziołami

O właściwościach leczniczych ziół wiedziano już zarówno w starożytnej Grecji i cesarskim Rzymie, jak wśród Słowian zamieszkujących dawną Polskę. Wiedza ta, przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Wypierana przez nowoczesną medycynę, jednak przetrwała, uzyskując dziś dodatkowo wsparcie naukowe. Na fali ekologii i wegetarianizmu ziołolecznictwo znowu staje się popularne.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA medycyna NAUKA natura ekologia Radosław Nałęcz Trójka

Kult Matki Boskiej Zielnej. Jak wyglądał kiedyś, a jak dziś?

15 sierpnia to według polskiej tradycji dzień Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu we wszystkich kościołach święci się płody ziemi, a przede wszystkim dojrzałe zboża i zioła, warzywa i owoce, związane w bukiet. Powszechnie wierzono, że bukiet poświęcony w kościele nabierał niezwykłych właściwości zabezpieczających i leczniczych.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski wiara Kościół katolicki tradycja religia filozofia zwyczaje

Rozpoznaj jadalne rośliny w twojej okolicy. Pomoże darmowa aplikacja

W Polsce rośnie dziko ponad tysiąc gatunków roślin. - Prawdziwy eden, który zaczyna się już za oknem naszych domów - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Jastrzębski - współtwórca darmowej aplikacji Eden, która po zainstalowaniu wskaże drogę do dziko rosnących, ale jadalnych roślin znajdujących się w naszym otoczeniu. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska rośliny aplikacja zdrowie dieta