Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Zioła i rośliny lecznicze

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 09:00
Na ogół uważano je za dobroczynne i wykorzystywano w wielu aspektach życia. Wiedza zielarska, wspierana magicznymi zabiegami, fabularyzowała właściwości wielu roślin. W jaki sposób?  W "Abecadle Etnografa" fragmenty książki prof. Anny Zadrożyńskiej czytała Marzena Trybała. 
Audio
  • Rośliny i zioła w kulturze ludowej (Poranek Dwójki)
Od niepamiętnych czasów korzystamy z leczniczych właściwości ziół
Od niepamiętnych czasów korzystamy z leczniczych właściwości ziół Foto: Sebastian Duda/Shutterstock

Spośród roślin o rozmaitym potencjale znajdowały się na przykład mandragora, pokrzywek czy przestęp. W obrzędach i świętowaniach najszcześciej napotkać można było jednak pospolite trawy i kwiaty, do nich zaliczała się bylica. Temu niepozornemu przydrożnemu chwastowi przypisywano zaskakujące właściwości, w tradycji magii leczniczej uważana była za zioło życia, w czarnej magii - truciznę przynoszącą szaleństwo i śmierć. Przypisywano jej właściwości hipnotyczne i aborcyjne, była symbolem Nocy Świętojańskiej.

Podobnie traktowano mirt - symboliozował on dziewictwo, młodość, życie i śmierć, odrodzenie, oczyszczenie. Wiejskie dziewczęta hodowały mirtowe krzaczki, aby w dzień wesela spleść z nich wianek. Mak uznawano za symbol nocy, zapomninia, ciszy, zaświatów. Poza Wigilią Bożego Narodzenia nie używano go w polskiej kuchni.

Co robiono z pękami zebranych kwiatów i ziół? Dlaczego w prezencie nigdy nie wręczano kwiatów ciętych? Które rośliny miały pomóc w prośbach o przychylność i urodzaj? O tym słuchać można w nagraniu.

***

Tytuł audycjiAbecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: Marzena Trybała (lektor) 

Data emisji: 4.08.2018

Godzina emisji: 8.50

at

Zobacz więcej na temat: antropologia kultura ludowa
Czytaj także

Drzewa i ich symbolika, cz. 1

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 08:11
Drzewa w tradycyjnej kulturze wyobrażały prawie cały wszechświat, korzeniami łączyły świat podziemny z ziemią ludzi, sięgając aż do nieba. Poszczególne gatunki pełniły różne funkcje w duchowym życiu człowieka. Jakie? Fragmenty książki Anny Zadrożyńskiej czytała Marzena Trybała.
rozwiń zwiń