X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Noc Kupały, czyli pochwała życia

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2018 09:00
23 czerwca, w wigilię św. Jana obchodzono Sobótkę, Kupałę, Kupalnockę - na polanach leśnych i na miedzach rozpalano wtedy ogniska, wokół których bawili się młodzi ludzie. W jaki sposób? 
Audio
  • Jak obchodzić Noc Świętojańską? (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/marbus79

Otóż wokół ognisk tańczyły młode dziewczęta obrane na biało, przepasane bylicą i z wiankami na głowie. Do nich dołączali młodzi mężczyźni. Uważano, że w tę najkrótszą noc w roku przez całą przyrodę, a także przez uczucia i umysły ludzkie przebiega potężny impuls.

- Szczególną mocą dysponowała wówczas woda, która miała dawać ludziom specjalne siły - witalne, płodzenia, energii. Ważnym atrybutem Nocy Świętojańskiej był także ogień - kulturze ludowej postrzegany jako oczyszczający. Skoki przez ognisko miały powodować, że w ludziach potęgowały się siły życiowe i uczucia, ogień sprzyjał wszelkiemu życiu na ziemi - tłuamczyła w audycji dr Barbara Ogrodowska.

Rośliny w Noc Świętojańską miały dysponować szczególną mocą, tak jak legendarny kwiat paproci. W tym dniu dopuszczona była swoboda seksualna, ponieważ siły płodzenia osiągały wóczas swoje apogeum.

***

Tytuł audycjiAbecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Barbara Ogrodowska

Data emisji: 23.06.2018

Godzina emisji: 8.50

at

Zobacz więcej na temat: antropologia

Czytaj także

Obrzędy przejścia

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 08:09
- Pierwszym, który zbadał obrzędy przejścia, był francuski antropolog Arnold van Gennep. Pokazał, że takie obrzędy obecne są w każdej grupie i każdej kulturze - tłumaczyła w audycji etnolog dr Maria Małanicz-Przybylska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dożynki, czyli święto ciężkiej pracy

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2018 08:15
- Dożynki były wielkim świętem urządzanym po zakończeniu najważniejszych prac polowych, w nagrodę za dobrze wykonaną ciężką pracę i za zbiór zbóż, które decydowały o losach ludzkiej egzystencji - mówiła w "Abecadle etnografa" dr Barbara Ogrodowska.
rozwiń zwiń