Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Kultura wiejska

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 09:00
- Wieś i miasto w potocznym rozumieniu wiążą się z dychotomią co do bogactwa ich kultury. Przekonanie o wsi jako sferze, gdzie nie ma kultury, nadal pokutuje w języku - opowiadała dr Ewa Klekot. 
Audio
  • Czym się różni kultura miejska od wiejskiej? Tłumaczy dr Ewa Klekot (Poranek Dwójki)
(zdjęcie  ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Hrach Hovhannisyan/shutterstock.com

Mieszkańca wsi nazywa się na przykład chamem, a "wiejski" ma czasem oznaczać "prymitywny". W języku też, jak tłumaczyła etnograf, dr Ewa Klekot, kryje się dwuznaczność dotycząca kultury: - Słowo to ma dwa podstawowe znaczenia: jest kultura kulturalna, która nam hierarchizuje rzeczywistość, i kultura kulturowa, która zwraca uwagę na zróżnicowanie grup ludzkich.

Kulturę kulturalną zwykle utożsamiamy z miastem, bo tam są teatry, opery itd., traktując ją opozycyjnie do wsi, gdzie takich instytucji kultury nie ma.

A tymczasem, jak opowiadała dr Klekot, wiejska kultura jest po prostu inna, odrębna. Jej zdefiniowanie wzięło się z potrzeby, żeby nie pozostawać tylko z kulturą kulturalną i żeby spojrzeć na wieś jako całość. - Takie było źródło zainteresowania pierwszych ludowznawców, którzy w wieku XVIII - czasie modernizacji, rozwoju - zaczęli patrzeć w kierunku wsi jako obszaru cennego: pokazującego korzenie, źrodła dawnych tradycji, archaiczność.

***

Tytuł audycjiAbecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Ewa Klekot

Data emisji: 9.06.2018 

Godzina emisji: 8.50

at

Czytaj także

Noc Kupały, czyli pochwała życia

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2018 09:00
23 czerwca, w wigilię św. Jana obchodzono Sobótkę, Kupałę, Kupalnockę - na polanach leśnych i na miedzach rozpalano wtedy ogniska, wokół których bawili się młodzi ludzie. W jaki sposób? O tym opowiadała dr Barbara Ogrodowska.
rozwiń zwiń