Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Kosmos

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 12:00
- Kosmos postrzegano w opozycji do świata ludzi: tego, co nieskończone, bezkresne, wobec tego, co skończone, ograniczone - pisała w swoim "Przewodniku po tradycji" prof. Anna Zadrożyńska.
Audio
  • Kosmos w etnografii i antropologii (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Kosmos w kulturach tradycyjnych oznaczał wszechświat uporządkowany. Wszystko, co na ziemi, ponad i pod, ziemią, a także poza nią miało określone miejsce. Reguły rządzące kosmosem przekładały się na życie ludzi - jednostek oraz społeczeństw.

Jest perspektywą, która dawała podstawę do myślenia o przyrodzie, przemijaniu, życiu ludzkim. Życie i śmierć, prawa i siły natury to niewiadome, które starano się okiełznać, a przynajmniej zrozumieć. Pojęcie kosmosu pozwalało to w części chociaż zrobić. O sposobach postrzegania granic między światem ziemskim a kosmicznym słuchać możemy w kolejnym odcinku "Abecadła etnografa".

Fragmenty książki "Świętowania polskie. Przewodnik po tradycji" prof. Anny Zadrożyńskiej przeczytała dla Państwa Marzena Trybała.

***

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 30.03.2019 

Godzina emisji: 8.50

at

Czytaj także

Księżyc, gwiazdy i komety

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 09:00
- Księżyc to dziwaczny wędrowiec po nocnym niebie o zmiennym obliczu i niepokojącym, zimnym świetle, wkradający się podstępnie do ludzkich domostw. Budził więc dwojakie uczucia - pisała w książce "Świętowania polskie. Przewodnik po tradycji" prof. Anna Zadrożyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemna moc kobiecości

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 17:09
Kobieta - jednocześnie symbol obcości i swojskości, zagrożenia i bezpieczeństwa - zajmuje szczególne miejsce w ludowych mitach i przekonaniach - pisała prof. Anna Zadrożyńska.
rozwiń zwiń