Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Lubelszczyzna: Śpiewająco i z przytupem

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 18:30
Na Lubelszczyźnie zakończyły się warsztaty muzyczne „Śpiewająco i z przytupem. Międzypokoleniowe spotkania wokalne i muzyczne”. W ciągu roku w czterech różnych lubelskich wsiach spotykali się ludzie w różnym wieku, aby wspólnie odkrywać tradycje śpiewacze swoich miejscowości.
Audio
  • Warsztaty „Śpiewająco i z przytupem. Międzypokoleniowe spotkania wokalne i muzyczne” (Dwójka/Poranek Dwójki)
materiały promocyjne
materiały promocyjneFoto: plakat warsztatów

Spotkania warsztatowe odbywały się w Krężnicy Jarej, Niedrzwicy Dużej, Krzczonowie i Leścach. Podczas nich mieszkańcy tych miejscowości mogli poznać stare pieśni ludowe ze swojej okolicy odgrzebane w archiwach Etnolingwistyki UMCS i mogli nauczyć się je śpiewać. Była też okazja do poznania tańców ludowych charakterystycznych dla Lubelszczyzny.

- W Krzczonowie większość pieśni była obrzędowa, dużo jest żartobliwych przyśpiewek i pieśni weselnych. W Leścach, gdzie kiedyś stał dworek, większość pieśni to bardzo długie ballady o alkierzach i panach, miały po 16 zwrotek. W Krężnicy mówiło się zupełnie inaczej niż w okolicy, ich pieśni się wyróżniały melodią, skalą i językiem - powiedziała w Poranku Dwójki Anna Różycka, organizatorka warsztatów.

 ***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiała: Mariana Krill

Gość: Anna Różycka (organizatorka warsztatów)

Data emisji: 9.02.2019

Godzina emisji: 8.10

gs